Pokud nemůžete přečíst email, tak klikněte zde

DATUM VYDÁNÍ: 20. 8. 2015

ČÍSLO: 34

ROČNÍK: 4

Turistický týdeník

Vážení čtenáři, 

více než čtyři roky jsme Vám přinášeli aktuality a nejnovější možnosti z turistiky a cestování po naší zemi. Doufali jsme, že Turistický týdeník bude bezplatný a že časem najdeme dostatečný počet sponzorů, aby mohl dál takto vycházet. Bohužel se tak nestalo a jsme s lítostí nuceni vydávaní TT zastavit. 

Zamýšleli jsme i nějaké minimální zpoplatnění, cca 5 Kč za jedno vydání s půlročním nebo ročním předplatným. Aby mohl dál TT vycházet, bylo by potřeba sice zlomek dosavadních odběratelů, tedy asi 900, ale jeví se nám nereálné, že by byť i jen tolik lidí bylo ochotno za TT zaplatit. 

Omlouváme se všem a zvláště těm, kteří si TT objednali teprve nedávno a přejeme Vám hezké chvíle při cestování a toulání se. 

redakce TT

Na Kozmických ptačích lukách JE pozorovatelna

Český svaz ochránců přírody představuje čtvrtek veřejnosti novou sedmimetrovou pozorovatelnu na unikátním území Kozmických ptačích luk. Oznámil to ČSOP. 

Turisticky atraktivní cíl se nachází u Kozmic na Hlučínsku. Původně zde byly rozsáhlé mokřady, které však družstevní hospodaření značně změnilo. Před několika lety však s pomocí soukromníků bylo prostředí revitalizováno. Rezervace má přes 20 hektarů podmáčených luk, na samotnou vodu připadají asi tři hektary. Žije tu množství obojživelníků a především ptactva, pro které se oblast stala i bezpečným zimovištěm. Právě k jejich pozorování je určena nová věž. 

TT  

Buchlovská spirála – netradiční prohlídkový okruh

Hrad Buchlov i v letošním roce nabízí v rámci prohlídkových tras speciální, netradiční prohlídku, Buchlovskou spirálu. Výběrová prohlídková trasa se zaměřuje na postupný stavební vývoj hradu s těžištěm ve středověku. Upozornil na to Národní památkový ústav.

 Prohlídka s odborným výkladem je koncipována zejména pro zájemce o architektonický vývoj hradu, ale i ostatní návštěvníci ocení netradiční pojetí prohlídkového okruhu. Návštěvníkům je během prohlídky prezentována především vnější podoba hradu, a to z míst, která jsou přístupná pouze v rámci této speciální trasy. Na základě stavebních spár, zbytků omítek, otisků zaniklých konstrukcí apod. se návštěvník vydá po stopách práce dávných stavebních hutí, ale i požárů a dobyvatelů hradu. Výklad je doplněn kresebnými rekonstrukcemi dřívějších podob hradu z konkrétního místa pohledu. Netradiční prohlídková trasa je směřována zčásti i do interiéru hradu, a to do nejhodnotnějších středověkých prostor. Prohlídka je ukončena na vyhlídkové terase, ze které je možno přehlédnout celý komplex hradu i významné památky v okolí. Tato prohlídková trasa je výběrová, limitovaná počtem osob a je určena především pro zájemce o poznání středověké architektury a dějin historických staveb. 

Průvodcem je odborný pracovník kroměřížského odborného pracoviště Národního památkového ústavu. V ceně vstupného je publikace Buchlovská spirála – stavební vývoj hradu Buchlova v obrazech. 

Zbylé termíny prohlídek: 

22.–23. srpna 

19.–20. září 

Začátek prohlídek: 10, 12 a 14 hodin 

Délka prohlídky: 75–90  minut 

Počet osob: max. 15 

Vstupné: 150 Kč (plné vstupné), 100 Kč (snížené vstupné) 

Rezervace: tel. 572 595 161, 725 377 374, e-mail: [email protected] 

Zdroj a foto: NPÚ

Za jeleny na Kvildu – NP Šumava otevřel nové návštěvnické centrum

Poznat život jelenů, vidět je na vlastní oči v jejich přirozeném prostředí – to od 19. srpna nabízí nové Návštěvnické centrum nedaleko Kvildy. Největším lákadlem přitom bude naučná stezka uvnitř devítihektarového areálu výběhu umístěného v atraktivním prostředí, ale zaujme i moderní, energeticky pasivní dům pro veřejnost, který je postavený v tradičním šumavském slohu a je jedním z mála v ČR. Oznámil to mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. 

Otevření Návštěvnického centra Kvilda, věnovanému jelení zvěři, je jedním konkrétním výsledkem poslední etapy dlouhodobého projektového záměru zoologického programu. „Na samém počátku celého záměru bylo vytipováno sedm lokalit, kde by bylo možné vybudovat návštěvnická centra obdobného typu, ale se zaměřením na různé druhy zvířat. V prvních úvahách bylo nutné se zabývat vhodnými biotopy pro každé jednotlivé zvíře, a tedy i každou lokalitu. U Kvildy byly do smrkového lesa původně zvoleny tři druhy zvířat. Při zahájení provozu budou ve výběhu jeleni, a ty budou postupně doplněni v následujících letech o výběhy s rysem ostrovidem a prasetem divokým,“ vysvětluje náměstek ředitele Správy NP Šumava Miloš Juha. 

Návštěvnické centrum Kvilda nabídne možnost relaxace a poznávání jak ve vnitřních prostorách moderně koncipovaného domu, tak v jeho okolí. „Návštěvníci začnou svou prohlídku centra na parkovišti, které jsme udělali co nejvíce přírodní a rozčleněné tak, aby se nejednalo o jednolitou zpevněnou plochu. To pojme padesát aut a tři autobusy. Následně se vydají k budově, která je energeticky pasivní a využívá všechny moderní technologie příznivé k životnímu prostředí pro energetické zisky. Zároveň je ale postavena ve stylu šumavské architektury v moderním pojetí,“ představuje Miloš Juha. Budovy mají celou řadu moderních technologií a za zmínku stojí přenos obrazu z výběhů, kdy pohybově omezený návštěvník může sám ovládat kamery ve výběhu zvířat a obraz bude přenesen na velkoplošnou obrazovku v hlavní expoziční místnosti. Součástí expozice pak bude šest multifunkčních vitrín s interaktivními prvky a exponáty. Hned vedle této budovy je také dětské hřiště s netradičními herními prvky. 

„Uvnitř návštěvnického centra je také konferenční sál pro zhruba 40 osob. Zde budeme pořádat výstavy fotografií a odborné semináře zaměřené především na zoologii,“ doplňuje Dvořák. Na budovu pak navazuje naučný okruh v délce 2,5 kilometru a výběh o velikosti skoro 9 hektarů, ve kterém bude až deset kusů jelení zvěře. Na stezce jsou tři vyhlídkové věže, díky kterým budou moci návštěvníci sledovat jeleny a laně s nejlepším výhledem. „V návštěvnickém středisku Kvilda vidím nový potenciál toho, co může Správa NP nabídnout místním obyvatelům i návštěvníkům. Doufám, že nabídka tohoto zařízení přispěje k zatraktivnění Šumavy i možnosti intenzivnějšího „prožití“ Šumavy pro všechny,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. 

TT, foto: NP Šumava, Štěpán Rosenkranz

Další Dům přírody, tentokrát v Moravském krasu, začal sloužit veřejnosti

Již šestý Dům přírody, tentokrát v Moravském krasu, začal sloužit veřejnosti. Informovala o tom mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Petr Roubíčková. 

V moderní expozici se podle mluvčí návštěvníci poutavou formou seznámí s historií vzniku krasové krajiny, osídlením v pravěku a vlivem člověka na její podobu. Hravá koláž jim přiblíží zdejší přírodu, film Říše zkamenělého času zachycuje v 3D formátu chráněnou krajinnou oblast ve čtyřech ročních obdobích. Celou expozici doplňují interaktivní prvky, krátké filmy, kvízy a animace. Milovníky map a informací určitě zaujme dotykový stůl, na kterém si mohou návštěvníci prohlížet základní a ortofoto mapy, historické mapy z 19. století, fotografie a informace o zajímavých místech v Moravském krasu. 

„Návštěvníci se konečně dočkali nejen moderní expozice, ale i kvalitního zázemí. Ročně zde projde na čtvrt milionu turistů, kteří nyní mohou nejen poznávat taje jeskyní, ale seznámí se se zdejší jedinečnou přírodou a krajinou v mnohem širších souvislostech,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec. Připraveny jsou ekoprogramy pro školy a rodiny s dětmi, tematické terénní exkurze či přednášky. Turistům zde také poradí, jaká místa v krasu navštívit, jak si naplánovat výlet nebo kde se ubytovat. V malém obchůdku mohou nakoupit certifikované regionální produkty, průvodce, mapy a drobnosti k potěšení dětského návštěvníka.  

Pro rodiny s malými dětmi je připravená dětská herna s prolézačkou jeskyně s ukrytými tajemstvími dnešních i dávných jeskynních živočichů. Dům přírody Moravského krasu je vybudován na Skalním mlýnu a je tak přirozeným nástupištěm ke zdejším největším turistickým atrakcím – jeskyním Punkevním, Kateřinské a propasti Macoše. Jeho součástí je i informační středisko CHKO Moravský kras u propasti Macocha. 

TT  

Na Klínovci vzniká trailová stezka

Areál Klínovec se rozhodl rozšířit nabídku služeb pro turisty, kteří sem hojně jezdí. Zde bude od poloviny září možné okamžitě po vysednutí z lanovky najet na příjemnou plynulou stezku, která se kroutí lesnatými svahy v celkové délce přes dvacet kilometrů. Píše tom Karlovarský deník. 

„Modrá trailová stezka, která začíná hned na vrcholu, je aktuálně z větší části hotová. Jen její začátek ještě upravuje těžká technika, ale chtěli bychom ji uvést do provozu zhruba za měsíc. Celkově bude mít 9 kilometrů a končí u nástupní stanice lanovky dole v Jáchymově,“ představil mluvčí tamějšího areálu Adam Svačina a doplnil: „Nejlehčí modrá trasa je vhodná pro rodiny s dětmi. Člověk šlape tak akorát, aby sportoval. Není potřeba žádné speciální kolo ani vybavení, samozřejmě doporučujeme mít na hlavě helmu. Z pětadevadesáti procent bude tato trasa sjízdná i na koloběžce, to ještě musíme otestovat.“ 

Zdroj: Denik, foto: wikimedia commons, SehLax

Naučná stezka Koliba u Hradce je opravena

Naučná stezka Koliba u Hradce Králové je tipem na pěší i cyklo výlet s rodinou i školní třídou. Podnik Lesy ČR mírně upravil trasu, nechal rekonstruovat dřevěné konstrukce jednotlivých zastavení a aktualizoval texty, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová s tím, že práce skončily 14. srpna. 

Stezka začíná v tak zvané Dubince, k níž se od královéhradeckého rybníka Biřička dostanete po žluté turistické značce. Na stezku upozorňuje i rozcestník Klubu českých turistů instalovaný na autobusové zastávce u kostela na Novém Hradci Králové. Na pětikilometrové trase čeká turisty patnáct zastavení, odpočinout si mohou v krytém altánu nebo odpočívadle. Stezka končí asi šest set metrů od Koliby, vyhlášené restaurace mezi Hradcem Králové a Býští. „Stezku Hradečtí navštěvují od roku 2000, naposledy jsme aktualizovali informace na stezce před osmi lety,“ uvedl tamější revírník z podniku Lesy ČR Jiří Ehrenberger. 

Loni lesníci opravili dřevěné konstrukce informačních tabulí, letos aktualizovali vybrané texty, které referují o stavu lesa a lesním hospodaření. Stezka v revíru Vysoká prochází arboretem, v němž jsou od roku 2004 vysazovány dřeviny mírného pásma severní polokoule. „Pěstujeme více než třicet druhů lesních dřevin ze šestnácti rodů. Patří mezi ně jedle, smrk a borovice, dále také tis, jalovec, buk i modřím. Konkrétní druhy se snažíme pěstovat co nejblíž u sebe, aby si návštěvníci všimli rozdílů,“ dodal revírník Jiří Ehrenberger. 

TT, foto: Lesy ČR

U Dolského mlýna bude do soboty hořet milíř

U Dolského mlýna v národním parku České Švýcarsko od pondělí hoří milíř. V rámci letošního Týdne řemesel u Dolského mlýna jej z lokálního smrkového dřeva postavil uhlíř Jiří Kadera. Uvedl to NP České Švýcarsko. 

Milíř slavnostně zažehl ředitel správy národního parku Pavel Benda. Uhlířství patřilo v minulosti k tradičním lesním řemeslům, právě tak jako výroba potaše, smoly, dehtu. „Návštěvníci mohou v tomto týdnu historické postupy při výrobě těchto ve své pro člověka velmi důležitých produktů spatřit nedaleko Dolského mlýna na vlastní oči, všichni jsou srdečně zváni,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko. Milíř poskytne Dnům řemesel kulisu do soboty, 22. srpna. Poté bude uhlířem Jiřím Kaderou za účasti veřejnosti rozebrán a získané dřevěné uhlí, které se současně pyšní certifikátem Českosaské Švýcarsko – regionální produkt, bude rozdáno zájemcům. Po dobu výpalu je pro návštěvníky připraven pestrý program, od ukázek dobových řemesel přes přednášky až po hudební koncerty. 

TT, foto: NP ČS,Richard Nagel

Co chystají hrady a zámky na konec prázdnin

Letní prázdniny pomalu končí, ale to neznamená, že je na hradech a zámcích klid. Právě naopak – správy objektů chystají na poslední dva prázdninové víkendy bohatý kulturní program, který jistě osloví všechny věkové skupiny. Konec prázdnin bude již tradičně patřit Hradozámecké noci. Upozorňuje na to Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu na Sychrově. 

Stalo se již samozřejmostí, že objekty ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově nenabízí návštěvníkům o letních prázdninách pouze klasické prohlídky, ale nabídka je doplněna jak o zkrácené či kostýmované prohlídky pro děti, tak o další doprovodné kulturní akce, které ukazují památku v jiném úhlu, za jiné situace či v jiném čase. Již tento víkend se na Sychrově odehrají tradiční Skotské hry, na Troskách proběhne již VIII. ročník festivalu trampských písní Trosecký širák, na Kuksu bude páteční noc patřit netopýrům a jejich příznivcům, Kunětická hora pořádá v neděli dětský den a například v Litomyšli proběhne víkend automobilových veteránů. Poslední víkend v srpnu, respektive noc ze soboty na neděli, bude patřit celorepublikové Hradozámecké noci. Brány více jak 80 památek se otevřou v nezvyklou dobu – navečer, v noci a přivítají návštěvníky, kteří chtějí vidět hrad či zámek za tmy. V nabídce jsou klasické prohlídky, kostýmované prohlídky, prohlídky se scénkami ze života majitelů, prohlídky běžně nepřístupných prostor, koncerty atp.(www.hradozameckanoc.cz) 

Královéhradecký kraj

 1. srpna Hospitál Kuks: Mezinárodní noc pro netopýry. Večerní vycházka po hospitálu Kuks a blízkém okolí spojená s ukázkou detekce netopýřích echolokačních signálů a nárazové sítě pro odchyt netopýrů (pokud budeme mít štěstí, tak i s odchyceným netopýrem). Dozvíte se, kde netopýři žijí, čím se živí, které druhy žijí v České republice a mnoho dalšího. V případě nepříznivého počasí se uskuteční přednáška s promítáním obrázků, která přiblíží málo známý a pro mnohé tajuplný svět netopýrů. Akce se uskuteční za každého počasí!
začátek programu: 19.30 hodin pro rodiče s dětmi (zkrácené povídání) od 22 hodin pro ostatní zájemce www.hospital-kuks.cz  
 1. srpna státní zámek Opočno: Hradozámecká noc Opočenská. Večerní prohlídky s oživenými postavami. Prohlídky každou půlhodinu od 17.30 do 20 hodin a od 21 do 23 hodin. Doporučujeme rezervaci na tel. 494 668 216. Jednotné vstupné pro všechny návštěvníky je 170 Kč. Prodej vstupenek od 17 hodin. Doprovodnou akcí Hradozámecké noci Opočenské je taneční vystoupení Kurzu renesančních tanců od 18 a 20 hodin na nádvoří. Délka vystoupení je cca 40 minut.
www.zamek-opocno.cz   29. srpna státní zámek Opočno: Závěrečné vystoupení kurzu renesančních tanců. Vystoupení na nádvoří zámku. Pořádá K. Remeš s podporou MÚ Opočno. Premiéra od 18 hodin a od 20 hodin repríza. www.zamek-opocno.cz

Liberecký kraj
 1. srpna státní hrad Grabštejn: XXIII. Benefiční koncert. Giuseppe Verdi: Rigoletto.
www.hrad-grabstejn.cz
 1. srpna státní zámek Hrubý Rohozec: Varhanní prázdninové překvapení. Večerní varhanní koncert, doplněný o zpěv. Varhany Martin Kořínek, klávesy, zpěv Dana Pechánková, zpěv Hana Drábková, mluvené slovo František Staněk. Začátek v 17,30 hodin v zámecké kapli, vstupné dobrovolné. www.hruby-rohozec.eu
 
 1. srpna státní zámek Sychrov: Skotské hry – XV. ročník. Tradiční skotské hry, které, stejně jako např. tartan, kilt, skotské dudy a whisky, patří ke kulturnímu dědictví Skotska, a které patří mezi jedny z největších skotských her v Evropě. Více na www.skotskehry.cz
 1. srpna státní hrad Trosky: Trosecký širák. VIII. ročník festivalu trampských písní. Občerstvení zajištěno, teplé oblečení s sebou. Západy slunce bývají na Troskách úchvatné, doporučujeme vzít si s sebou fotoaparáty, dalekohledy a raději i baterky. Hvězdná obloha je velmi pěkně viditelná, je zde minimální světelné znečištění. Kiosek s občerstvením bude v provozu na všech akcích. Akce s programem se nekonají pouze za velmi nepříznivého počasí. Více info na: facebook.com/shtrosky, tel. 481 313 925, [email protected] nebo na www.hrad-trosky.eu. Akce od 18 do 2 hodin. Vstupné: 150 Kč, snížené 100 Kč.
www.hrad-trosky.eu  
 1. srpna státní hrad Bezděz: Dlouhé soboty na Bezdězu. V měsících červenci a srpnu bude hrad Bezděz otevřen každou sobotu do 17.30 hodin! Tímto Správa hradu vyjde vstříc zvýšenému zájmu návštěvníků o hrad v hlavní turistické sezoně.
www.hrad-bezdez.eu  
 1. srpna státní zámek Frýdlant: Hradozámecká noc. Prohlídka hradního a zámeckého sklepení, dvou nově instalovaných prostor pro malé návštěvníky a zámecké kuchyně, ve které se budou péct pravé zámecké koláčky a návštěvníci budou moci ochutnat.
Prohlídky v době 19.30 – 21.30 hodin, vstupné 130 Kč, děti 80 Kč. Rezervace není nutná, ale je možná na tel. 482 312 130. www.zamek-frydlant.cz  
 1. srpna státní hrad Grabštejn: Hradozámecká noc. Letošní Hradozámecká noc bude ve znamení velké přestavby. Ne že by snad hrad sám byl během ní přestavován, ale spolu s dr. Jiřím Mehlem ze Střelic budete mít možnost prožít ještě jednou renesanční dobu a atmosféru největší stavební změny, jíž hrad v novověku prošel. A na závěr prohlídky vás čeká ochutnávka renesanční speciality!
www.hrad-grabstejn.cz  
 1. srpna státní zámek Hrubý Rohozec: Hradozámecká noc. Kostýmované noční prohlídky zámku na téma zavedení elektřiny ve dvacátých letech 20. století. Prohlídky odcházejí každých dvacet minut od 20 do 23 hodin. Rezervace na telefonu 481 321 012. Vstupné základní 100, snížené 70 Kč. www.hruby-rohozec.eu
Pardubický kraj  
 1. – 23. srpna státní zámek Litomyšl: Víkend automobilových veteránů k poctě Elišky Junkové + Veteranklub Litomyšl. Eliška Junková pravidelně na cestě mezi Prahou a rodnou Olomoucí zastavovala v Litomyšli. Na svatební sobotu budou auta odvezena – projížďka po okolí.
www.zamek-litomysl.cz  
 1. srpna státní hrad Kunětická hora: Dětský den na hradě. Tradiční rozlučka s letními prázdninami. Čeká vás po celý den spousta originálních her a soutěží se skupinou historického šermu Corporal, velká ponožková bitva, pohádky a písničky, ochuzeni nebudete samozřejmě ani o klasické prohlídky. V hradním paláci vás navíc čeká výstava rekvizit a kostýmů z televizního seriálu Arabela, který se na Kunětické hoře natáčel.
www.hrad-kunetickahora.cz  
 1. srpna státní hrad Kunětická hora: Hradozámecká noc a lampionový průvod. Na Kunětické hoře se bude v sobotu 29. srpna točit všechno kolem Arabely a dalších postav z populárního televizního seriálu. Lampionový průvod z parkoviště na Rumburakův hrad (ve 20 hodin) odstartuje pohádkově laděnou Hradozámeckou noc, jejímž hlavním lákadlem bude vedle dračí sluje zejména velká výstava kostýmů a rekvizit ze seriálu Arabela, který se tu na sklonku sedmdesátých let filmoval. Noční prohlídky s doprovodným programem a lampionovým průvodem od 20 hodin. Vstupné 100 Kč základní, 60 Kč snížené, 260 Kč rodinné. www.hrad-kunetickahora.cz
   
 1. srpna státní zámek Litomyšl: Hradozámecká noc. Noční interaktivní, divadelní prohlídky s podnázvem: 1798, aneb Waldsteinové otvírají divadlo. Na zámku v Litomyšli se mohou návštěvníci vrátit o 216 let zpět – do předjaří 1798. Tehdy se na zámku připravovala premiéra divadelní hry Milenec a sok v jedné osobě, kterou bylo v dubnu 1798 slavnostně otevřeno domácí divadlo rodiny Waldsteinů. Návštěvníci se tak v průběhu nočních prohlídek rázem ocitnou v předvečeru slavnosti i otevření divadla, kdy celým zámkem vládnou přípravy a zkoušky představení, vše za přísného zraku paní hraběnky Marie Františky z Hohenfeldu, které se počínání a rozhazování peněz způsobené manželem, Jiřím Josefem z Waldstein-Wartenbergu, pranic nelíbí. Noční prohlídky začínají v 19 hodin. Následně pak odcházejí ve 20, 21 a 22 hodin. Cena za osobu je 120 Kč, beze slev pro děti, studenty a seniory. Rezervace vstupenek nutná na tel. 461 615 067. www.zamek-litomysl.cz
 
 1. srpna státní zámek Slatiňany: Hradozámecká noc – Noční prohlídky „Po anglicku“. Máte pro strach uděláno? Přijďte do zámku v noci! Zveme Vás na procházku zámeckými komnatami v jedinečné atmosféře rozsvícených lustrů a lamp. Knížecí salony si projdete vlastním tempem bez průvodce, jak bývá zvykem na památkách v Anglii. Bude tedy čistě na Vás, kolik času v zámeckých pokojích strávíte. Navíc se budete moci v doprovodu kastelána podívat i do běžně nepřístupných depozitářů!Seznámíte se s částí mobiliáře ve stavu před restaurováním a můžete obdivovat některá z uměleckých děl, která prozatím nejsou součástí expozic. Otevřeno od 19.30 do 22 hodin. Jednotné vstupné 70 Kč. Rezervace není nutná.
www.zamek-slatinany.cz 
 TT, foto: hrad Grabštejn

Na rozhledně Milíř mění kvůli horku otevírací dobu

Rozhledna Milíř u Vysoké nad Labem má otevřeno od úterý do neděle, kvůli panujícím tropům ale musel změnit otevírací dobu, píše Hradecký deník. 

Místo od 13 do 18 hodin se nyní na rozhlednu Milíř můžete vyšplhat v čase od 15 do 21 hodin. O víkendu je otevřeno od 10 do 18 hodin. Mimo otevírací dobu si lze domluvit individuální prohlídku nejdéle 24 hodin před návštěvou – minimální počet je však 10 osob. 

Zdroj: Denik.cz

Výjimečně se v sobotu otevře rozhledna na Klatovské hůrce

V sobota 22. srpna budou mít zájemci ojedinělou možnost vystoupat na rozhlednu na klatovské Hůrce. Rozhledna byla nepřístupná od jara 1963. Oznámil to Klub přátel Klatovska

Slavnostní otevření se uskuteční v 10 hodin. Rozhledna bude otevřená do 19 hodin. Rozhledna bude letos otevřená ještě v sobotu 19. září. Pravidelný provoz bude pak až od sezóny v roce 2016. Dnešní podoba objektu pochází z poválečné doby, kdy do ruin kostela byla vestavěna restaurace s vyhlídkovou prosklenou nástavbou. Předtím tam od roku 1893 stála rozhledna přistavěná ke zřícenině kostela, postavená klatovským odborem KČT, věž však musela být koncem 20. let 20. století pro špatný stav stržena. Kopec Hůrka se nachází asi 2 kilometry západně od Klatov. 

Zdroj: KPK, rozhledny.kohl.cz

Klub přátel rozhleden: Zachraňte Goethovku

„Zachraňte Goethovku!“ Otevřený dopis s touto výzvou odeslal Klub přátel rozhleden karlovarským zastupitelům, ohledně neuspokojivého stavu karlovarské Goethovy rozhledny, píše Karlovarský deník. 

Podle Pavla Gejdoše, místopředsedy klubu, si toto celostátní sdružení klade za cíl zachránit historické rozhledny v ohrožení a umožnit milovníkům výhledů jejich návštěvu. „A tou nejohroženější v současné době v České republice je Goethova vyhlídka v Karlových Varech,“ uvádí se v otevřeném dopise klubu.   

„Práce na záchraně Goethovy vyhlídky už začaly. Připravuje se projektová dokumentace na celkovou rekonstrukci objektu, která bude letos k dispozici. Náklady na úplnou obnovu vyhlídky by se měly pohybovat do 20 milionů korun,“ uvedl karlovarský primátor. 

Zdroj: Denik.cz  

Na šumavskou Přilbu

Cesta je orientačně velmi jednoduchá. Vyjdeme ze Zadova po zelené značce přes lanové centrum v Churáňově a dále spolu se žlutou na rozcestí U rašeliniště. Tady zelená od žluté odbočí vlevo vzhůru. Stoupáme po ní asi 700 metrů lesem na rozcestí Na Hřebenovce s červenou. Odsud dál rovně stále po zelené do kopce necelé 2 kilometry a jsme u cíle. 

Přilba (1221 m) je plochá kupa, 2 km západně od Nových Hutí. Je to rozložitý vrchol s několika vedlejšími vrcholy a spočinky, v západních svazích najdeme četné slatě. Zalesněno je převážně smrkovými porosty, ve spodní části východního svahu louky a pastviny s lyžařskými vleky a sjezdovkami. Geodetický bod je při cestě, 150 m jihovýchodně od nejvyššího místa. Zajímavostí je 5 km dlouhý průsek s naší cestou, vedoucí přes vrchol od severu k jihu. 

Můžeme pokračovat dále po zelené dolů, pak vlevo na modrou ke Starým hutím. Tady odbočíme znovu vlevo na zelenou, která nás úbočím dovede zpět až na Pláně a odtud se po silničce už kousek dostaneme na Zadov. 

Ve spolupráci se serverem www.tisicovky.cz

22.8.Setkání turistů na Čerchově 

Start: 22. 8., místo startu: dostředný pochod, Cíl: čas: do 12.00, místo cíle: Čerchov, Pěší: 8 km, Kontakt: Petr MATĚJKA, tel.: 724 088 949 , e-mail: [email protected]   

22.8. Šmajd naším okolím 

Start: čas: 6,00, místo startu: hřiště TJ Bohuslavice, Cíl: čas: 20,00, místo cíle: hřiště TJ Bohuslavice, Pěší: 8 – 55 km, Cyklo: 15 – 100 km, Kontakt: Jaroslav TEICHMAN, tel.: 723740985 , e-mail: [email protected]   

25.8. Se strážcem k Pravčické bráně 

Využijte zajímavé možnosti nahlédnout do práce profesionálních i dobrovolných strážců přírody národního parku, a projděte se přitom v jejich doprovodu zdejší krásnou přírodou. Sraz: v 9:15 na Mezní Louce před informačním střediskem. Předpokládaná délka trvání: 4 hodiny. Trasa exkurze: Mezní Louka – Pravčická brána. Kontakt: [email protected]; telefon 737 276 979   

Zdroj: KČT, NP

Rybařský týdeník

www.svetrybareni.cz

Zahradkářský týdeník

www.zahradkaruvrok.cz

Vinařský týdeník

www.vinarskydenik.cz

Policejní týdeník

www.policejnidenik.cz

Patička

Odhlásit se z odebírání