Pokud nemůžete přečíst email, tak klikněte zde

DATUM VYDÁNÍ: 13. 8. 2015

ČÍSLO: 33

ROČNÍK: 4

Turistický týdeník

V Geoparku Ralsko vedou nové turistické značky

V minulých týdnech proběhlo vyznačení tří turistických cest v Geoparku Ralsko. Oznámil to Geopark. Devatenácti kilometrová modrá značka KČT vede z Bezdězu do Kuřívod . Jde o první stezku, která je letos vyznačená v rámci zpřístupnění zajímavých lokalit bývalého vojenského výcvikového prostoru, kam byl přístup veřejnosti v minulosti zakázán. 

„Je to první krok k tomu, aby dosud izolované území začalo komunikovat s okolím. Pěších stezek je v geoparku velmi málo a proto chceme jeho centrální část napojit na hlavní turistické body v okolí. Značení cest je důležitou součástí obnovy celého území tak, aby bylo bezpečné a pomáhalo v orientaci návštěvníkům,“ říká Lenka Mrázová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Geopark Ralsko. 

Další žlutá značka směřuje ze Strážova do Kuřivod. Součástí této rozvětvené trasy je geostezka ´Přes Bukové hory´, která si klade za cíl ukázat veřejnosti geologické zajímavosti právě Bukových hor. Trasa nabízí několik zajímavých zastavení. U vrcholu Víšek jsou k vidění například „železivce“, což jsou pískovce prostoupené sloučeninami železa. Vrchol Malé Bukové zase nabízí pohled na magmatickou žílu čedičové horniny, jejíž sloupce tvoří mozaiku podobnou včelím plástům. „Stezka prochází také kolem míst s čerstvým skalním řícením. V napadaných balvanech jsou krásně vidět devadesát milionů let staré fosilie, hlavně otisky mušlí,“ říká Dominik Rubáš, geolog Geoparku Ralsko. 

Po nově vyznačené zelené značce se pak turisté dostanou z Hradčan do Kuřivod. Jak TT řekla Lenka Mrázová, v současnosti připravují další, asi tříkilometrovou trasu ze Stráže pod Ralskem k Hamru. 

Značení stezek probíhá za finanční podpory Dotačního fondu Libereckého kraje a ve spolupráci s Krajskou komisí značení Libereckého kraje pod Klubem českých turistů. Obecně prospěšná společnost Geopark Ralsko připravuje do budoucna ucelenou koncepci pěších, naučných, bezbariérových a cyklo tras. 

TT

Javoříčské jeskyně mají vlídnější vstup pro návštěvníky

Správa jeskyní ČR zpřístupnila nový provozní areál Javoříčských jeskyní na Litovelsku, který vybudovala  za 18 milionů. Rozpadající se objekt z padesátých let nahradila nová budova s kanceláří, pokladnou, prodejnou suvenýrů, bufetem a nádvořím, uvedla ČT24. 

Javoříčské jeskyně mají nejbohatší krápníkovou výzdobou v Česku a je to také největší zimoviště netopýrů v republice. Architekt využil i původní materiál, který zkombinoval s betonem, sklem a dřevem, přitom využil původní materiál už rozpadající se budovy. Zdroj: ČT24, foto: wikimedia commons, Jiří Komárek

Brno pořádá noční prohlídky kostnice – nově za svitu svíček

Chcete se trochu bát? Zažít neopakovatelnou atmosféru svíčkami osvětleného království smrti, které se nachází pod tenkou slupkou městské dlažby? Novým projektem Turistického informačního centra města Brna jsou Noční prohlídky Kostnice u svatého Jakuba. Ta bude každý srpnový pátek otevřena přes půlnoc a osvětlená svitem svící, oznámila Gabriela Peringerová z TIC Brna.

Každý pátek v srpnu – 14. 8., 21. 8. a 28. 8. – od desáté hodiny večerní až do jedné hodiny ranní můžete za jasného svitu svíček zažít strhující atmosféru tohoto zvláštního prostoru. Zážitek z návštěvy umocní také působivá hudba brněnského skladatele Miloše Štědroně, vytvořená speciálně pro toto pietní místo.
Rezervace pro Noční prohlídky kostnice je nutná a lze ji provést na telefonu 515 919 793 nebo e-mailu:[email protected] Kostnice u svatého Jakuba se veřejnosti otevřela v roce 2012. 

Zájemci mají možnost spatřit na vlastní oči unikátní prostory, které byly objeveny při průzkumu podzemí v roce 2001. Co do počtu kosterních pozůstatků jde o druhou největší kostnici v Evropě – po pařížských katakombách – a je jednou z turistických atrakcí Brna. Kromě nočních prohlídek je kostnici možné navštívit celoročně od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin. Prohlídky se konají každých 30 minut ve skupině maximálně po 20 osobách. 

TT, foto: TIC Brno

Muzeum Vařákovy paseky připomíná tragédii 

O víkendu otevřeli v Lačnově na Vsetínsku přírodní areál a muzeum s expozicí o vypálených Vařákových pasekách. Uvedl to server Zlin.cz. 

Na beskydských stráních vybudovali věrnou repliku jedné z vypálených hospodářských usedlostí vedle myslivecké chaty. „Její součástí je obytná chalupa, chlév, vozovna, stodola, sklípek s kovárnou, sušírna, studna se zahradou a včelíny,“ uvedla na serveru Zlín.cz starostka obce Marie Vlčková. Muzeum vzniklo v průběhu více než dvou let a stálo 12 milionů korun. Při zřejmě poslední podobné vražedné akci nacistů tu na Vsetínsku došlo 2. května 1945 k vypálení podhorské osady Vařákovy paseky. Němci tu zabili čtyři lidi. Zdroj: 

Zlin.cz

Památky hlásí rekordy návštěvnosti

Přestože jaro letos přicházelo pozvolna, na začátku sezony namísto návštěvníků dorazil sníh a první půlku prázdnin opanovala horka vybízející spíš k pobytu u vody, na hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) přišlo letos ještě více lidí než v loňském – do té doby rekordním – roce. Oznámil to NPÚ. 

Do konce července 2015 dorazilo na prohlídky nebo programy, které kasteláni pro zájemce o minulost připravují, dva miliony sedm set sedmdesát tisíc lidí (2 770 000), což je o téměř 170 tisíc, (tedy o 6 procent) více než za stejné období loňského roku – a o celého půl milionu více než předloni. „Jsem velmi potěšena, že ani červencová horka neodradila příznivce hradů, zámků a ostatních památek od návštěvy; tito charismatičtí pamětníci historie bezesporu i dnes potřebují vyjádření podpory, které jim lidé takto poskytují. Všem návštěvníkům bych proto chtěla poděkovat a zároveň slíbit, že památky ve správě NPÚ budou i nadále organizovat pestré programy a akce pro veřejnost tak, aby byly nejen hrdými symboly našich dějin, ale také živoucími centry současného společenského života,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. 

Největší zájem platících návštěvníků zaznamenal letos státní hrad a zámek Český Krumlov, který s 221 tisíci návštěvníky poměrně těsně předstihl loňského vítěze, zámek Lednici, kam dorazilo téměř 213 tisíc lidí. Třetím a čtvrtým nejnavštěvovanějším objektem jsou zámek Hluboká (149 tisíc) a hrad Karlštejn (téměř 126 tisíc); jejich kapacita je díky trvale vysokému zájmu návštěvníků o prohlídky prakticky naplněna. Pomyslným skokanem roku, tedy památkou, která letos zaznamenala opravdu výrazný růst zájmu, je hospitál Kuks, otevřený v březnu po kompletní obnově. Zatímco v letech před opravou přilákal hospitál za celý rok mezi 30 a 40 tisíci lidmi, letos je jejich počet už na konci července dvojnásobný. Výborné návštěvnosti dosáhly hrady, zámky, ale i kláštery, soubory lidových staveb a technické památky navzdory pozdějšímu otevření řady památek na jaře a červencovým tropickým teplotám. Lidé totiž na hrady a zámky přivádí stále pestřejší nabídka zábavních, kulturních či zážitkových programů a akcí, které kasteláni na svěřených objektech připravují. Neklesá však ani zájem o tradiční – již několika generacím dobře známé – prohlídky s průvodcem. 

TT, foto: wikimedia commons, Jerzy Strzelecki  

Průvodce vám ukáže naučné stezky jedinečného Třeboňska

Město Třeboň ve spolupráci se Správou CHKO Třeboňsko vydalo novou pomůcku pro návštěvníky této jedinečné oblasti na jihu Čech. Oznámila to CHKO Třeboňsko. 

Průvodce Naučné stezky Třeboňska nabízí 10 tras naučných stezek pro pěší i cyklisty. Dozvíte se z něj, co vás na stezce čeká, její délku a náročnost, kde lze zaparkovat, kde se občerstvit… 

Brožura je k mání v Třeboni na náměstí v informačním centru, ve vybraných ubytovacích zařízeních a v Domě přírody Třeboňska  www.dumprirody.cz/dum-prirody-trebonska. 

TT

Ve Vimperku zřídili pro turisty nový infobox

Zcela nový infobox slouží od konce července turistům, kteří přijedou do Vimperka. Infobox je umístěn vedle Turistického informačního střediska na náměstí Svobody, řekl za město Pavel Pechoušek. 

Interaktivní zařízení s obrazovkou a s velmi jednoduchým systémem vyhledávání informací se skládá z počítače, monitoru a ovládače. „Turisté se z něj dozvědí informace týkající se historie města, pěší turistiky, cykloturistiky, turistických zajímavostí ve Vimperku, okolí apod,“ uvádí Petra Hrušková, vedoucí Turistického informačního střediska. Infobox fungoval ve Vimperku od roku 2006, v posledních měsících však byl jeho plynulý provoz znemožněn vlivem častých poruch. 

TT, foto: Pavel Pechoušek

Noční prohlídky na zámku v Litomyšli zavedou návštěvníky opět do jara roku 1798

21. dubna 1798 se na zámku v Litomyšli děly věci! Kdo měl ruce a nohy připravoval premiéru v novém rodinném divadle Waldsteinů. Jaké osoby nečestné přivál vítr na slavnost? A co na to říkala přísná hraběnka Marie Františka? To vše lze prožít v rámci hudebně divadelní noci v sobotu 15. srpna 2015 od 19 hodin. Uvedlo to město Litomyšl ve své zprávě. 

V sobotu 15. 8. 2014 otevře litomyšlský zámek netradičně také ve večerních hodinách. Na zámku se mohou návštěvníci vrátit o 217 let zpět – do předjaří 1798. Tehdy se na zámku připravovala premiéra divadelní hry Milenec a sok v jedné osobě, kterou bylo v dubnu 1798 slavnostně otevřeno domácí divadlo rodiny Waldsteinů. Návštěvníci se tak v průběhu nočních prohlídek rázem ocitnou v předvečeru slavnosti i otevření divadla, kdy celým zámkem vládnou přípravy a zkoušky představení, vše za přísného zraku paní hraběnky Marie Františky z Hohenfeldu, které se počínání a rozhazování peněz způsobené manželem, Jiřím Josefem z Waldstein-Wartenbergu, pranic nelíbí. Noční prohlídky začínají v 19 hodin. Následně pak odcházejí ve 20 h, 21 h, 22 h a dále dle zájmu. Cena za osobu je 120 Kč, beze slev pro děti, studenty a seniory. Divadelní prohlídka, připomínající důležitý večer v Litomyšli – otevření zámeckého divadla, dnes evropského unikátu, vyžaduje rezervaci vstupenek předem. Nutná rezervace vstupenek na [email protected], nebo tel. 461 615 067. 

TT, foto: wikimedia commons, Agnete

Na šroubovici přišlo už šest tisíc turistů

Nová rozhledna na Fajtově kopci se zařadila mezi turistická lákadla Velkého Meziříčí. Poprvé se otevřela veřejnosti letos v červnu a už ji navštívilo na 6 tisíc turistů, píše server Idnes.cz 

Kdo vystoupá po 160 schodech na vyhlídkovou plošinu ve výšce 36 metrů, uvidí za ideálních podmínek až 70 kilometrů daleko. „Výhled je úžasný. Až nahoře člověk zjistí, co všechno je v okolí vidět. Z úplně jiné perspektivy lidé uvidí třeba dálniční most,“ uvedl předseda Ski Klubu Velké Meziříčí Jiří Novotný. Rozhledna ve tvaru dvojité šroubovice je za poplatek 20 korun a v sezoně je otevřeno od 8 do 21 hodin. 

Zdroj: Idnes.cz

Na rozhledně Milíř mění otevírací dobu

Rozhledna Milíř u Vysoké nad Labem má otevřeno od úterý do neděle, kvůli panujícím tropům ale musel změnit otevírací dobu, píše Hradecký deník. 

Místo od 13 do 18 hodin se nyní na rozhlednu Milíř můžete vyšplhat v čase od 15 do 21 hodin. O víkendu je otevřeno od 10 do 18 hodin. Mimo otevírací dobu si lze domluvit individuální prohlídku nejdéle 24 hodin před návštěvou – minimální počet je však 10 osob. 

Zdroj: Denik.cz

Jurkovičova rozhledna zaznamenává rekordy 

Rekordy v návštěvnosti trhá Jurkovičova rozhledna na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm. Do konce července ji navštívilo už bezmála 20 tisíc lidí, což je stejný počet jako za celý loňský rok, sdělil serveru Zlin.cz mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. 

Oblíbené jsou i večerní návštěvy, které město jednou za čas pořádá. Příští se uskuteční v sobotu 22.8.2015. Zájemci o noční výstup k rozhledně by si na cestu měli vzít baterku nebo čelovku, trasa vede neosvětleným lesem.

Zdroj: Zlin.cz

Rozhledna NAD TŘEBÍČÍ SE OD ZÁŘÍ OTEVírá

V sobotu 5. září budou mít lidé, kteří se vydají do Třebíče, poprvé možnost navštívit dosud nepřístupný objekt bývalého věžového vodojemu „Kostelíček“ na Strážné hoře. Oznámila to Iva Šebková, mluvčí Vodárenské akciové společnosti. 

Tato vodohospodářská stavba z první republiky byla během posledního roku rekonstruována a proměnila se ve veřejně přístupnou expozici vodárenství s vyhlídkovou plošinou nabízející neobvyklý pohled z výšky na město Třebíč. „Vodojem, který byl od sedmdesátých let minulého století nefunkční, protože jej nahradily moderní vodojemy Střítež a Pocoucov, jsme se rozhodli v roce 2010 opravit do původní podoby. Nevyužívaná stavba totiž chátrala. Čekala nás složitá jednání, ale jsem rád, že se díky pochopení všech zúčastněných stran nakonec podařilo záměr dokončit,“ sdělil ředitel třebíčské divize VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, a.s., Jaroslav Hedbávný. Po zpracování studie a projektu se začalo se stavbou v listopadu roku 2014, stavební práce v celkové výši přibližně 3 miliony korun, byly dokončeny letos v létě. Věžový vodojem se tak stává symbolickým i praktickým propojením vodárenství, turistického ruchu i historie města Třebíče. „Návštěvníci si v jednotlivých podlažích mohou prohlédnout hlavní vývojové trasy vodárenství na Třebíčsku od středověku po současnost. Nahoře, ve vlastní akumulační komoře vodojemu ve výšce 20 metrů nad okolním terénem je možné shlédnout audiovizuální program s tématikou vody dle vlastního výběru,“ pozval návštěvníky na novou atrakci ve městě Hedbávný. Nezapomenutelný zážitek čeká na ty, co vystoupají ještě výše – na vyhlídkovou plošinu, z níž je vidět nejen město se všemi jeho stavebními skvosty, ale také na široké okolí, například na rozhlednu na Pekelném kopci, obec Heraltice, věž kostela v Budišově a mnoho dalších míst. Vodojem bude pro návštěvníky letos zkušebně otevřen po celé září, vždy o víkendech. Na zimu zůstane stavba uzavřena. Na jaře pak bude nastaven návštěvní řád a pevná otevírací doba. 

Historie budovy sahá do doby po skončení první světové války. Tehdy se město Třebíč potýkalo s velkým nedostatkem pitné vody. Rozvíjel se průmysl, zejména kožedělný, a narůstal i počet obyvatel města. Ve dvacátých letech minulého století byl proto vybudován provizorní vodovod z řeky Jihlavy a současně městská rada rozhodla o vybudování vodovodu moderního, který by situaci vyřešil na delší dobu. Tím se po provedených hydrogeologických průzkumech v okolí města a projekční přípravě stal tzv. Vaňkův jubilejní vodovod („Vaňkův“ dle tehdejšího starosty města Josefa Vaňka, který se o výstavbu nového vodovodu nejvíce zasloužil, „jubilejní“ mělo znamenat symbolický dar občanům města k 600. výročí rozšíření městských práv). Slavnostní zahájení stavby Vaňkova vodovodu proběhlo v září roku 1936 právě zde na návrší Strážné hory, v místě budoucího věžového vodojemu. Po technické stránce vodovod znamenal jímání kvalitní podzemní vody v heraltických lesích (tzv. prameniště I.), její úpravu filtrací přes vápencovou drť v odkyselovací stanici Heraltice a přivedení třináct kilometrů dlouhým potrubím do vodojemů v Třebíči. Vodojemy byly tři – Žákova zahrada pro nejnižší část města (centrum), Kostelíček – zemní část – pro střední část města (Domky), a Kostelíček – věžová část – pro nejvyšší část tehdejšího města. První voda z nového vodovodu přitekla do města již v roce 1938, technicky byl vodovod dokončen v roce 1940 a zkolaudován v roce 1941. Během druhé světové války byl vodovod rozšířen připojením vody z tzv. prameniště II. Otevření vodovodu se starosta Vaněk bohužel nedočkal, byl zatčen gestapem již v roce 1939 a zahynul v koncentračním táboře Buchenwald v roce 1944. Jeho vodovod však slouží dodnes a stále přivádí kvalitní vodu z heraltických lesů do Třebíče. 

„Zvláštností je, že vodovod funguje gravitačně, tedy bez nároků na elektrickou energii, a že kvalita vody je velmi dobrá a dlouhodobě stabilní. To je i důvodem, že je využívána pro výrobu tradičních třebíčských limonád ZON,“ doplnil Hedbávný. 

TT

Na krkonošský Vlčí hřeben

Vyjdeme od stanice autobusu v osadě Rezek, severně od Vítkovic. Dáme se po zelené směrem na Dvoračky. Cesta půjde po východním úbočí Vlčího hřebene přes Kozelský vodopád až do Sedla pod Dvoračkami. Tady odbočíme vlevo zpět k jihu na červenou a žlutou a po nich půjdeme asi 200 metrů. Tam, kde končí paseka, se značky stočí více vpravo, my ale už půjdeme přímo průsekem, pěšinou. Po pár metrech překročíme silničku a pokračujeme stále rovně průsekem po hřebeni asi 500 metrů. Tady se pěšiny rozdvojují, vlevo i vpravo začnou obcházet hřeben. My ale pokračujeme rovně terénem, místy bude znatelná i pěšina. Po 330 metrech dojdeme na severní vrchol Vlčího hřebene (1140 m). 

Nachází se 2,5 km západně od Dolních Míseček. Je to skalnatý vrchol s příkrými svahy, složený z fylitů, na jeho okraji vidíme skalní výchozy a sutě. Částečné výhledy jsou možné. Vrch je zalesněn smrkem a je tu geodetický bod. 

Pro cestu zpět je vhodné vrátit se k rozdvojení cest, dát se tou západní, která nás po 600 metrech dovede na paseku, kde 50 metrů níže se přibližuje žlutá turistická značka. Po ní můžeme pokračovat vlevo stále dolů okolo hřebene až zpět na Rezek. 

Ve spolupráci se serverem www.tisicovky.cz

15.8. Za vílou Pilavkou 

Start: čas: 6:30 – 9:30 hod.,místo startu: Konice, restaurace Na  bytovkách, Cíl: čas: 8:00 – 14:00 hod., místo cíle: pramen říčky Pilavky v lese Březina mezi obcemi Hvozd a Bohuslavice, Pěší: 14, 20 km , Cyklo: 20 ,40, 60 km , Kontakt: Eva ANTLOVÁ, tel.: 723769142 , e-mail: [email protected]   

15.8. Přes dva mosty 

Start: čas: 6:30 – 9:30, místo startu: Dům kultury Milevsko, Cíl: čas: do 18:00, místo cíle: Dům kultury Milevsko, Pěší: 10-42 km , Cyklo: 25-65 km , Kontakt:  Vladimír ONDRUŠKA, , e-mail: [email protected]   

15.8. V čertových stopách kolem Berounky 

Start: čas: 7.30 – 9.30, místo startu: Chrást u Plzně ŽST, Cíl: čas: 11.00 – 16.00, místo cíle: Chrást u Plzně, restaurace Velický, Pěší: 11, 14, 21 km , Kontakt: František KRATOCHVíL, tel.: 724 953 082 , e-mail: [email protected]   

18.8. Se strážcem přes Jetřichovické vyhlídky 

Využijte zajímavé možnosti nahlédnout do práce profesionálních i dobrovolných strážců přírody národního parku, a projděte se přitom v jejich doprovodu zdejší krásnou přírodou. Sraz: v 9:30 v Jetřichovicích před informačním střediskem. Předpokládaná délka trvání: 4 hodiny. Trasa exkurze: Jetřichovice – Mariina vyhlídka – Rudolfům kámen – Pohovka – Jetřichovice. Informace: středně náročný terén. Kontakt: [email protected]; telefon 737 276 869 

Zdroj: KČT, NP

Rybařský týdeník

www.svetrybareni.cz

Zahradkářský týdeník

www.zahradkaruvrok.cz

Vinařský týdeník

www.vinarskydenik.cz

Policejní týdeník

www.policejnidenik.cz

Patička

Odhlásit se z odebírání