Pokud nemůžete přečíst email, tak klikněte zde

DATUM VYDÁNÍ: 30. 7. 2015

ČÍSLO: 31

ROČNÍK: 4

Turistický týdeník

Svatý kopeček nad Mikulovem je kompletně opravený

Dominanta Svatého kopečku na Mikulovem, kostel svatého Šebestiána a přilehlá kampanila se po roční opravě proměnily. Od loňského června prošly rozsáhlou rekonstrukcí a nyní se slavnostně otevírají, uvedla Jitka Sobotková z Mikulovské rozvojové.¨

 Touto opravou se završil šestiletý cyklus rekonstrukcí sedmnácti objektů na Svatém kopečku, které tvoří jednu z nejstarší křížových cest na sever od Itálie. Církevní majetek si město před časem pronajalo a začalo se o zchátralé objekty starat. Z dotací, vlastních zdrojů, sbírky a sponzorských darů opravilo postupně všechny kapličky ze sedmnáctého až osmnáctého století. „Investice na všechny opravy byly veliké, ale Svatý kopeček je jedinečný a věříme, že nyní získá ještě víc na atraktivnosti,“ řekl starosta města Rostislav Koštial.
Před rekonstrukcí byla jednotlivá zastavení kalvárie v žalostném stavu. Vedení Mikulova však přišlo s myšlenkou pomyslné adopce a nabídlo je soukromým subjektům. Donátoři pak stavby jednotlivých kapliček opravili a mají je v péči dosud. Kapličky mají ale také sochařskou a malířskou výzdobu, na kterou vzhledem k náročnosti oprav muselo sehnat peníze město.

Opravy největších dominant křížové cesty – kaple svatého Šebestiána a zvonice – řešilo také město a trvaly rok. Rekonstrukce se dočkalo i schodiště k Božímu hrobu. „Schodiště bylo rozebráno, byla provedena nová železobetonová deska a původní historické schodišťové stupně byly osazeny zpět,“ popisuje Josef Hromek z Městského úřadu Mikulov odpovědný za investiční a památkový dohled projektu. „Opravené objekty budou v hlavní turistické sezóně zpřístupněny veřejnosti a věříme, že zájem bude i o novou expozici, která vznikla v dosud nepřístupné zvonici,“ řekla manažerka projektu Kateřina Korandová z Městského úřadu Mikulov. Společně s dvěma opravenými objekty křížové cesty se symbolicky otevírá i nově vybudovaná naučná stezka Svatý kopeček v Mikulově, která byla rovněž součástí tohoto projektu. 

TT, foto: wikimedia commons, Kirk

Ve Velkých Karlovicích otevřeli unikátní Fotostezku Valachy

Příroda v okolí Velkých Karlovic v Beskydech si díky četným výhledům na krajinu i dalším hezkým detailům přímo říká o to, zachytit její krásy fotoaparátem. V minulých dnech tu v Rezortu Valachy otevřeli unikátní fotostezku, informovala Centrála turistického ruchu Východní Morava. 

Fotostezka Valachy v délce 6 km začíná na parkovišti u Spa hotelu Lanterna. Okruh vede kolem hotelu Galik k rozhledně Miloňová a pak zpět do údolí. Celkem 11 zastavení vás zavede např. na hřebeny s hezkým výhledem do krajiny či u rozhledny, ale také k typické valašské chaloupce, staré zvoničce, zurčícímu horskému potoku či k zajímavému lesnímu porostu se staletými buky. Trasa se dá včetně zastávek projít za 2 až 3 hodiny. Díky délce i převýšení je vhodná i pro rodiny s dětmi. Fotostezka je určena středně pokročilým fotografům, kteří znají základy fotografování a umí využívat manuální nastavení svého přístroje. Na každém vybraném zastavení je připravena infotabule s tipem, jak dané místo zvěčnit co nejlépe a nejzajímavěji – jak pojmout kompozici či nastavit hloubku ostrosti, expoziční čas či zvolit filtr. V příštím roce by měla přibýt stezka i pro začátečníky. 

U příležitosti otevření stezky organizuje Rezort Valachy několik vycházek s fotografy Nikonu. Termíny prohlídek Fotostezky: 6.8. v 17:00 7.8. v 8:00 24.8. v 17:00 25.8. v 8:00 Sraz je v uvedenou hodinu v recepci Spa hotelu Lanterna. Vzhledem k maximálnímu počtu 15 osob doporučujeme rezervaci míst předem v recepci Spa hotelu Lanterna nebo na tel. 571 477 300. 

TT, Rezort Valachy, foto: Rezort Valachy

V Dešenicích mají muzeum šumavského pivovarnictví

Klatovsko je zase o jedno muzeum bohatší. Vzniklo ve zrekonstruované tvrzi v Dešenicích, přišlo na více než 21 milionů korun a sešly se v něm rozsáhlé sbírky soukromých sběratelů. A všechny se věnují jednomu jedinému tématu – pivu a pivovarnictví, uvedl Český rozhlas.

Muzeum šumavského pivovarnictví Dešenice zůstane pro návštěvníky otevřené až do konce září. Přístupné je denně kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin. 

V říjnu bude muzeum otevřené během víkendů a prohlídky během listopadu a prosince jsou možné jen po telefonické domluvě. 

Zdroj: ČRo, foto: wikimedia commons, Krabat77

Spolek se snaží znovu vybudovat kostelík a chatu na Vřesové studánce. Zveřejnil petici

Lidé nyní mohou vyjádřit podporu záměru postavit na Vřesové studánce v Jeseníkách novou kapličku a chatu v místech, kde dříve stávaly. Petici v tomto duchu inicioval spolek, který usiluje o obnovu poutního místa, píše Bruntálský deník. 

Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka už několik let usiluje o to, aby zde opět vyrostla kaple a horská chata v podobném rozsahu, jaký známe z historických pohlednic. Kdysi Vřesová studánka patřila k neznámějším turistickým cílům i poutním místům v Jeseníkách. Navržené stavby by se měly držet původních půdorysů a měl by na ně být použitý stejný materiál, tedy dřevo, kámen a skleněné prvky. Petici můžete podepsat i online na strákách spolku, kde jsou k vidění i další vizualizace tohoto místa.

Zdroj: Denik.cz, Vřesová studánka, vizualizace: Spolek pro obnovu poutního místa Vřesová studánka

Vrdy s Čáslaví spojuje nová cyklostezka

Cyklisté mohou vyrazit na další středočeskou cyklotrasu, která v délce zhruba 2,3 kilometru propojila Dolní Bučice a Koudelov, místní části obce Vrdy na Kutnohorsku, a umožnila tak cyklistům bezpečnější jízdu do Čáslavi. Oznámil to Středočeský kraj. 

„Cyklostezka jistě přiláká na Kutnohorsko nové návštěvníky, celé rodiny, které propadly této formě turistiky. Nová trasa se vyhýbá frekventované silnici I. třídy do Čáslavi, a tak se na ni nemusí bát ani s dětmi a mohou si bezpečně vychutnat krásy zdejší přírody,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Povrch cyklostezky je asfaltobetonový a lemují ho obrubníky. Šířka 2,5 m je na vjezdech rozšířena až na pět metrů. „Navazuje v podstatě na místní ulici Větrná a vede do Koudelova v místě původní historické polní cesty,“ dodal starosta obce Antonín Šindelář (ČSSD). Středočeský kraj má vybudovanou již poměrně hustou síť cyklostezek, která se dále rozšiřuje. V současné době je kraj protkán celkem zhruba 320 kilometry cyklostezek, přičemž jen v loňském roce přibylo přes 33 kilometrů. Díky spolufinancování z ROP se má například ještě v létě otevřít trasa Zeleneč – Lázně Toušeň, jejímž vybudováním vznikne spojení Prahy a cyklostezek podél Labe. 

TT, foto: Středočeský kraj

Nejen kasteláni – i medvědi, pávi, opice, koně či andulky žijí na hradech a zámcích

Medvědi, koně, jeleni, daňci, prasata, ovce, kozy, psi, labutě, kočky, pávi, králíci, slepice, holubi, andulky, rybičky, ale třeba také poštolky, ledňáček či krkavec žijí spolu s kastelány na našich hradech, zámcích a ostatních památkách. Jejich životní příběhy si navíc leckdy nezadají s barvitými historiemi šlechtických majitelů. Kasteláni se s návštěvníky rádi podělí o to, co například obnáší péče o několikametrákové chlupáče, jaké potíže způsobují krásní a pyšní pávi nebo proč nemají televizní štáby v oblibě litomyšlské andulky. Na tato zvířáta upozornil Národní památkový ústav ve své zprávě.

 Nejoblíbenějšími zvířecími obyvateli hradů a zámků jsou asi medvědi. Na zámku v Českém Krumlově sahá historie jejich chovu do 16. století, od roku 1707 dodnes obývají medvědí příkop, který je upraven tak, aby se tam cítili co nejlépe. Po desetiletí patří medvěd také k středočeskému zámku Konopiště, kde v příkopu chovají slavného Jiříka, či k severočeskému zámku Zákupy, který již 22 let obývá méďa Medoušek II., tedy v pořadí druhý medvěd toho jména. Medvěd je všežravec a tomu odpovídá i jeho jídelníček sestavený veterinářem – Medoušek tedy obědvá vařené těstoviny s ovesnými vločkami, psí granule či namočený tvrdý chleba. Ze všeho nejraději má jablka, která jsou každodenní součástí medvědího menu, a jako správný medvěd samozřejmě miluje med, takže jej čas od času dostává na přilepšenou. Ludvík a Dášena, kteří žijí v medvědáriu zámku Náchod, zkonzumují každý týden 200 kilogramů zeleniny, ovoce, masa, vajec, tvarohu a pečiva. Mají potom dost sil na koupání v bazénu a kondici si udržují na prolézačce vystavěné jim na míru. 

Hlavně zámecké zahrady zdobí svými ocasními pery pávi. Přes svůj vznešený vzhled však tito opeřenci vykazují chování srovnatelné s obyčejnými slepicemi, a proto tomu odpovídá i jejich jídelníček: nejvíce si pochutnají na směsi nejrůznějšího zrní, semínek a kukuřice. Přesto zastanou funkci hlídačů – jejich křik vydá za několik hlídacích psů. Loni se například jedna paví rodina nastěhovala do unikátní barokní voliéry z konce 17. století v bývalém hradním příkopu zámku Zákupy. Pávy najdete i v Třeboni, a nejen na zámku – pávice zvaná „rajda“ totiž ráda vyráží z třeboňského zámku na procházky do centra. Letos si oblíbila jeden z místních hotelů, na němž obdivuje automatické posuvné dveře. Protože zvědaví paví partneři se často vydávají za ní, někdy to může působit i problémy – zahlédnou-li svůj odraz v pečlivě naleštěné kapotě, cítí nutnost se s neznámým „soupeřem“ utkat, a metalíza ne vždy vyjde ze souboje bez šrámu. 

I jiní ptačí obyvatelé mohou působit těžkosti: „Na zámku v Litomyšli máme dvě nové andulky, kterým říkáme Walda a Warťa, což je odvozeno ze jména zdejšího šlechtického rodu Waldstein-Wartenberg. Jsou velmi muzikální a hlasitým pokřikem například narušovaly letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl, což samozřejmě ztěžovalo práci rozhlasovým technikům i kameramanům. Proto je během koncertů musíme schovávat za dveře. Jinak jsou ale pro náš zámek dokonalé, protože mají stejné barvy  jako waldsteinský erb, který ostatně mají i na kleci,“ vypráví Zdeňka Kalová, kastelánka zámku Litomyšl.

TT, foto: NPÚ

U Valašského Meziříčí otevřeli naučnou stezku Choryňská stráž

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) spolu se společností NET4GAS otevřely na Zlínsku naučnou stezku Choryňská stráž. Oznámil to ČSOP. 

Lokalita se nachází nedaleko Valašského Meziříčí a představí zachovalé květnaté louky přírodní památky Choryňská stráž, ovocný sad a novou pozorovatelnu u řeky Bečvy. Stezka  má 3 kilometry a vede až k řece Juhyni a Bečvě, kde mohou lidé ze zbudované pozorovatelny sledovat život ptáků a dalších živočichů jako např. ledňáčků, vyder a bobrů. Choryňská stráž o rozloze 8 ha byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1999. Na jižním a jihovýchodním svahu s extenzivním, zejména třešňovým sadem jsou dochované květnaté louky, které spolu s dubovým lesíkem a habřinami hostí mnoho druhů teplomilných rostlin, včetně tří druhů orchidejí. 

Zdroj: ČSOP, ekolist.cz

Pozor: Až do 4. září budou uzavřené Punkevní jeskyně!

Punkevní jeskyně budou ve dnech 31. srpna až 4. září 2015 uzavřeny z důvodu přepojení inženýrských sítí do nové budovy. Oznámila to Správa jeskyní ČR. 

Ti, kteří plánují návštěvu těchto nejznámějších jeskyní u nás během září, by měli dále vědět, že právě od 4. září do 20. září 2015 bude zcela uzavřena silnice mezi Skalním mlýnem a Punkevními jeskyněmi. 

Zdroj: Jeskyně ČR, foto: wikimedia commons, Jerzy Strzelecki

Jelen i liška nyní potěší turisty nad Špindlerovým Mlýnem

Na kraji lesa u Moravské boudy vznešeně stojí jelen. O kousek dál na pahýlu trouchnivějícího pařezu sedí výr. Pozorní návštěvníci si nedaleko všimnou i jezevce, srnečka či tetřívka. Nejedná se o zvířecí sešlost, ale o projekt Správy Krkonošského národního parku, kterým se snaží turistům přiblížit zvířenu Krkonoš, uvedl mluvčí parku Radek Drahný. 

Všechny sochy jsou dubové a kromě výše uvedených pěti zde jsou ještě liška, zajíc, veverka, tetřev, straka, kuna, krkavec, sluka a zmije. Celkem 14 krkonošských zvířat. Sochařská výzdoba je součástí projektu Usměrnění návštěvnosti II, kterým Správa KRNAP reaguje na trend stoupající návštěvnosti rodin s malými dětmi včetně rodičů s kočárkem. Tento posun je pozitivní nejen ve vztahu k environmentálnímu vzdělávání přímo v přírodě samé, ale i k rozšíření měkkých forem turistiky. Většina této klientely nevyhledává nejvyšší a nejzatíženější partie Krkonoš, ale oblasti 3. zóny a často její níže položené části spolu s ochranným pásmem parku. Pro udržení tohoto zájmu je však důležité naplnit vytipované oblasti zajímavými lákadly. A právě zvířátková stezka je takovou novou atrakcí. „Minulý rok jsme opravili turistický chodník vedoucí nad Špindlerovým Mlýnem od Moravské boudy po vrstevnici ke státní hranici. Dříve zde byla špatně průchozí pěšina, která vedla lesním rašeliništěm,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. 

„Tento ekosystém zvýšenou návštěvností trpěl. Vybudovali jsme zde proto zpevněný chodník, z části je dlážděný, z části návštěvníci procházejí po dřevěném povalu. Rašeliništi tento krok prospěl a navíc jsme se rozhodli tento úsek zpestřit návštěvníkům, kteří sem zavítají. Věříme, že zejména rodiny s dětmi uvítají 14 krkonošských zvířátek v životní velikosti, která mohou hledat v jejich přirozeném prostředí podél přibližně půl kilometru dlouhého zrekonstruovaného úseku,“ dodal Hřebačka. TT, foto: KRNAP

U Zbořeného Kostelce se i s kolem dostanete přes Sázavu po lávce

Dva nové úseky cyklostezky v celkové délce 1,79 km spolu s novou lávkou pro cyklisty a pěší přes Sázavu začaly sloužit tento týden cyklistům u Týnce nad Sázavou a Zbořeného Kostelce na Benešovsku. Oznámil to Středočeský kraj

Lávku, usnadňující cestu turistům i místním ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec a na zastávku autobusu zajišťujícího spojení s hlavním městem, přijeli v úterý slavnostně otevřít představitelé kraje. „Projekt výstavby těchto dvou nových úseků cyklostezky reagoval na potřebu zajistit vyšší bezpečnost cyklistů, kteří se v okolí Týnce museli při jízdách po cyklotrase č. 11 Greenways Praha–Vídeň a po cyklotrase č. 19 Posázavská pohybovat po velmi frekventované, a tudíž pro milovníky kol nebezpečné silnici II. třídy. Přeložením cyklotras došlo v úseku Nespeky – Zbořený Kostelec – Týnec nad Sázavou k výraznému zlepšení podmínek pro tento způsob cestování,“ okomentoval novinku na cykloturistických mapách hejtman Miloš Petera. 

„Součástí projektu nové cyklostezky je i zmíněná 130 m dlouhá visutá lávka přes řeku Sázavu, která je velmi zajímavá zejména z pohledu své konstrukce a montáže. Její dřevěná konstrukce se skládá ze sedmi předem smontovaných dílů, které byly postupně zavěšovány na závěsy již dříve připravené. Lávka této konstrukce je v České republice unikátem,“ doplnil technickou zajímavost Zdeněk Soukup ze společnosti HOCHTIEF CZ, která lávku stavěla. TT, foto: Středočeský kraj

Stará lanovka na Pláně už dojezdila

Stará lanovka ze Svatého Petra na Pláně v Krkonoších už nejezdí. Na Pláně tak turisté nevyjedou po celý zbytek letní sezóny. Uvedlo to Infocentrum Lánov. 

Spolu s přerušením provozu lanovky nebude fungovat ani Špindl Bike Park. 

Do zimní sezóny bude vybudována nová lanovka, šestimístná. 

TT

nová Hýlačka je tady

Po několikaletém úsilí dokončil Klub českých turistů stavbu nové rozhledny Hýlačka ve Větrovech nedaleko Tábora. Slavnostní otevření je naplánované na sobotu 1. 8. 2015 ve 14:00 hodin. Oznámil to KČT Tábor. 

Historická dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky z roku 1920 vyhořela na Nový rok 2012. Ihned se uskutečnila sbírka na stavbu nové, avšak řada průtahů vybudování nové rozhledny zbrzdila na 3,5 roku. Nyní nová Hýlačka už jiného vzhledu stojí. Vedle veřejné sbírky zaplatila stavbu pojistka a příspěvek Jihočeského kraje a města Tábora.

 TT, foto: Radek Přílepek, KČT  

Nad Třebíčí otevřou brzy další rozhlednu

Již dříve TT informoval o záměru přebudovat bývalý třebíčský vodojem na rozhlednu. K uskutečnění projektu nedávno došlo a v září se budou moci první návštěvníci z kopce na Kostelíčku podívat z vodojemu do krajiny. Píše o tom Třebíčský deník. 

Lidé vystoupají na vyhlídkovou plošinu 25 metrů vysoké železobetonové věže. 80 let starý vodojem přestal stačit již v 70. letech minulého století a byl nevyužitý. Současně se zpřístupněním vyhlídky bude počátkem září v tomto bývalém vodojemu otevřena expozice věnovaná historii vodárenství. 

Zdroj: Denik.cz

Na šumavskou Adamovu horu

Půjde o kratší procházku okolím Modravy. Přístupů je několik. My vyrazíme po červené značce směrem na Poledník. Ale už po 2 kilometrech na Rybárně budeme pokračovat rovně po lesní silnici na Tříjezerní slať. Odbočíme vpravo na žlutou, kterou sledujeme asi 430 metrů. Tady uvidíme vpravo lesní cestu, která nás rovně po necelých 700 metrech zavede na Adamovu horu (1078 m). 

Je to plochý vrchol, 2 km severozápadně od Modravy. Hora je vlastně východní rozložitá rozsocha Oblíku, oddělená mělkým sedlem (1 064 m n. m.) u Tříjezerní slati. Zalesněno je tu smrčinou, na jihovýchodním svahu jsou pak louky a pastviny s kamenicemi, chráněné v I. zóně NP Vchynice-Tetov. Na vrcholové plošině je geodetický bod. 

Cestou můžeme pokračovat dál, asi kilometr, nejprve dolů z kopce apak zase mírně do svahu, až dojdeme na kolmou cestu, pokud se dáme vpravo, dojdeme zpět na rybárnu, pokud vlevo cesta nás zavede přímo na Modravu. 

Ve spolupráci se serverem www.tisicovky.cz

1.8. Léto v Železných horách 

Start: čas: 6:00, místo startu: Sobíňov, hostinec U Štefana, Cíl: čas: 18:00
místo cíle: Sobíňov, hostinec U Štefana, Pěší: 7, 15, 25, 35, 50 km, Cyklo: 20, 40, 80 km, Kontakt: Ondřej STARÝ, tel.: 607038954   

1.8. Kudy chodili trempové aneb sejdeme se v Pikovicích 

Start: čas: 6:00-11:00, místo startu: Pikovice (most), Cíl: čas: 10:00-20:00, místo cíle: Pikovice (kemp), Pěší: 10 – 50 km, Startovné: děti 20,- Kč; senioři a členové KČT 30,- Kč; ostatní 40,- Kč Označená a uzavřená zavazadla pohlídáme během akce. Ubytování: možnost ubytování ve stanu nebo spacáku od pátku do neděle v kempu Pikovice (www.taboristepikovice.webnode.cz), penzionu FEO (www.penzionfeo.cz) nebo v rekreačním zařízení Katka (k dispozici chatky a pokoje) Občerstvení: kontrola na trase, vlastní zásoby, restaurace na trase a v cíli. V cíli je zajištěno občerstvení (pivo, limo i něco ostřejšího a něco k baště). K poslechu vám bude hrát Matěj a Radim (hrají opravdu skvěle!), Kontakt: Václav NOHEJL, tel.: 773109756 , e-mail: [email protected], [email protected]  

1.8. Pochod o Kyrpce Macieja 

Start: čas: 7:30, místo startu: Mosty u Jablunkova, Hrádek, Cíl: čas: 15:00
místo cíle: Jablunkov, Pěší: 10-20 km, Cyklo: 20 km, Konatkt: Halina TWARDZIKOVÁ, , e-mail: [email protected]   

Zdroj: KČT

Rybařský týdeník

www.svetrybareni.cz

Zahradkářský týdeník

www.zahradkaruvrok.cz

Vinařský týdeník

www.vinarskydenik.cz

Policejní týdeník

www.policejnidenik.cz

Patička

Odhlásit se z odebírání