Pokud nemůžete přečíst email, tak klikněte zde

DATUM VYDÁNÍ: 23. 7. 2015

ČÍSLO: 30

ROČNÍK: 4

Turistický týdeník

Ve Špindlerově mlýně chystají megainvestici

Společnost Melida, která provozuje Skiareál Špindlerův Mlýn, začne příští rok propojovat svá střediska ve Svatém Petru a na Medvědíně. Investice do vzniku nové lanovky, sjezdovky se zasněžováním a parkovacích míst by měla činit miliardu korun, uvedl týdeník Euro s tím, že půjde o největší lyžařskou investici v Česku vůbec. 

Investice začne podle týdeníku stavbou víceúčelového parkovacího domu s kapacitou kolem čtyř stovek vozů za 400 milionů korun. Ten bude stát v prostoru nynějšího parkoviště P1 u Labské přehrady. Z jeho střechy by měly vést dvě lanovky, jedna na Hromovku a druhá směrem k Medvědínu. 

V první fázi investoři počítají s výstavbou kryté šestisedačkové lanovky na Hromovku. K ní přibudou dvě nové sjezdovky s kompletním zasněžováním. „Tyto investice by mohli lyžaři využívat již v zimní sezoně 2016 až 2017,“ uvedl týdeník. V roce 2017 by měla začít výstavba další lanovky na Medvědín. Vznikne tím kompletní propojení těchto dvou areálů. „V údolí Špindlerova Mlýna tím celková délka sjezdových tratí naroste ke čtyřiceti kilometrům. Všechny nové sjezdovky budou v kategorii modrá a modročervená,“ uvedlo Euro. 

Zdroj: E15, Euro, foto: wikimedia commons, Maoman

V Moravském krasu plánují singltreky

Cyklisty už příští rok potěší novinka: takzvané singletrailové stezky v okolí Jedovnic na Blanensku. O plánu vybudovat singltreky v Moravském krasu informoval Blanenský deník. 

„Ve světě na okrajích měst asfaltové cyklostezky nenajdete, tam jsou singletrailové trasy zcela běžné,“ shrnul Tomáš Kvasnička. Ten je hlavní tvůrce první takové cesty v České republice, singltreku pod Smrkem v Jizerských horách. Stavba asfaltových cyklostezek je pro mnoho obcí příliš drahá. Kilometr stojí až dva a půl milionu korun, kdežto v případě singletrailu třeba jen 350 tisíc. Proto se nyní rozhodli stavbu jednosměrných rekreačních tras podpořit i jihomoravští zastupitelé třímilionovou dotací. „Do regionu to přiláká nové návštěvníky,“ věří náměstek jihomoravského hejtmana Roman Celý. 

Zdroj: Deník.cz, singltreck pod Smrkem: foto: wikimedia commons, Jan Polák

České Švýcarsko oslavuje 15 let od svého vzniku

Národní park České Švýcarsko letos oslavuje 15 let od svého vzniku. 

„Vyhlášení národního parku České Švýcarsko, ke kterému se České republika zavázala v dohodě s Německem již v roce 1991, patří k velkým úspěchům naší ochrany přírody. Vznikl tak náš čtvrtý národní park, který navíc má – stejně jako naše ostatní parky – svůj protějšek na druhé straně hranice,“ říká Vladimír Dolejský, náměstek ministra životního prostředí. 

„Právě dlouhodobá přeshraniční spolupráce v ochraně přírody zde dosáhla mimořádně vysoké úrovně, kterou federace Europarc také ocenila udělením certifikátu Transboundary Parks,“dodal. „Českosaské Švýcarsko je území, které má nejen mimořádnou přírodní, ale také estetickou kvalitu. Zdejší příroda okouzlila již romantické malíře, jejichž pokračovatelé jsou právě fotografové,“ řekl Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a vysvětluje: „To je také důvod, proč jubileum slavíme právě fotografickou výstavou našeho kolegy a předního evropského fotografa Václava Sojky.“ Výstavu fotografií Václava Sojky návštěvníci mohou vidět do konce srpna v prostorách Aparthotelu Lípa na Křinickém náměstí v Krásné Lípě. Poté bude zapůjčována dalším zařízením v regionu, reprezentovat bude Českosaské Švýcarsko ale také na setkání TransParkNet 2016 v Bad Schandau v Saském Švýcarsku. 

Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen k 1. 1. 2000, deset let po vyhlášení národního parku Saské Švýcarsko. Jeho rozloha činí téměř 80 km2 a předmětem ochrany přírody je zde jedinečná geomorfologie pískovcových skalních měst a související pestrost rostlin a živočichů. Jedná se o příhraniční národní park, jehož protějškem je národní park Saské Švýcarsko. Přeshraničně tak požívá nejvyššího stupně ochrany přírody území o celkové rozloze 173 km2. 

Zdroj: NP ČS, foto: wikimedia commons, Huhulenik

České turistické značky jsou nově i v Brazílii

Známých barevných turistických značek je v Česku víc než 500 tisíc. Najdeme je samozřejmě i na Slovensku, ale také v Rumunsku či na Podkarpaské Rusi. Úplně stejné značení teď mají i v Brazílii, uvedl Český rozhlas.

 Konkrétně v Batayporã, tedy v jednom z měst, která nechal v Brazílii založit Jan Antonín Baťa. V minulých dnech tam dobrovolníci dokončili skoro 20kilometrový okruh vyznačený modrou barvou. A další kilometry značek přibudou. „Vznikalo to na základě komunikace s místními, kteří okruhy projeli na kole, zaznamenali je do GPS, takže přes dnešní softwarové aplikace se to přeneslo do Čech a čeští značkaři si tak mohli trasy prohlížet on-line i do dost podrobných detailů. Díky tomu se připravily směrovníky přesně na míru a nechaly se vyrobit v České republice,“ řekl ČRo Pavel Šembera, jeden z dobrovolníků, kteří značky KČT instalovali. 

Zdroj: ČRo, ilustrační foto

Pozor na lesní požáry

Sucho a tropické počasí zvyšuje riziko vzniku požárů. I odhozený nedopalek cigarety může způsobit velké škody. Stačí slabý vítr. Podnik Lesy ČR nabádá k opatrnosti při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm v přírodě. 

Hasiči zasahovali během posledních týdnů ve státních lesích u dvou lesních požárů. Na Plzeňsku v katastru obce Prádlo oheň 16. července poškodil 0,8 hektaru lesa. „Ohořely krajní borovice a smrky, spálená je tráva i keře,“ uvedl lesní správce Libor Hanzlík. Škodu předběžně odhadl na 30 tisíc korun. Hasiči zasahovali také na Opavsku v Moravskoslezském kraji. V pondělí tam oheň poničil 20 hektarů lesa. Škoda je předběžně vyčíslena na čtyři miliony korun. 

„Půda je díky suchu řádně proschlá a fouká vítr, což dohašování komplikuje. Profesionální hasiči jsou tedy na místě, a dokud nezaprší, budeme plochu hlídat,“ uvedl krajský ředitel z Frýdku-Místku Jan Ševčík. V obou případech zatím není příčina požáru známá. Podnik Lesy ČR tradičně předchází požárům ustavením kontrolních hlídek. Ty se během léta pravidelně vydávají do terénu. „Dodržování protipožárních předpisů sledují i o víkendech,“ uvedl výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Podnik využívá k monitoringu lesů také leteckou hasičskou službu.
Podle statistik mají největší vliv na vznik požárů klimatické podmínky, stav přízemní vegetace (největší riziko je při suchém, teplém počasí v době, kdy se v porostech nachází suché trávy) a atraktivnost lokality z hlediska návštěvnosti. Zmiňovaný nedopalek cigarety může způsobit mnohamilionové škody i tragické následky pro lesní zvěř i návštěvníky lesa. Na zákaz kouření, rozdělávání ohňů a odhazování hořících předmětů v lese a 50 metrů od něj pamatuje i lesní zákon. Hříšníkům tak hrozí patnáctitisícová pokuta a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody. Ta může jít až do statisíců. „Věřím, že lidé chápou nebezpečí, které v době sucha hrozí,“ dodává Václav Lidický.

 TT, foto: Lesy ČR

Plši zahradní z Českého Švýcarska nezmizeli

V národním parku České Švýcarsko se po 15 letech podařilo opět pozorovat plcha zahradního. Tento kriticky ohrožený druh, který se v celé České republice vyskytuje pouze na několika lokalitách, byl v rámci monitoringu zaměřeného na plchy pozorován koncem července v oblasti Mezní Louky. Oznámil to NP České Švýcarsko. 

V Českém Švýcarsku byl plch zahradní v minulosti zaznamenán například v oblasti Pravčické brány či Rudolfova kamene, z těchto lokalit však posléze vymizel. „Plši zahradní jsou skrytě žijící tvorové aktivní hlavně v noci, jejich monitoring je proto nesnadný,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko. 

Plch zahradní patří spolu se svými hojněji se vyskytujícími příbuznými, například plchem velkým či plšíkem lískovým, k erbovním druhům národního parku České Švýcarsko. V uplynulých letech však chyběla hlášení o jeho pozorování jak na české, tak i na saské straně Labských pískovců. Šance, že plcha zahradního spatří turisté přímo v přírodě, jsou mizivé. Od roku 2013 však mohou návštěvníci Českosaského Švýcarska do života plchů zahradních zapůjčených ze zoologické zahrady v Žitavě nahlédnout v expozici Centra národního parku v Bad Schandau, a to i díky kamerám nainstalovaným ve skrytých částech jejich výběhu. 

TT, foto: NP ČS Foto: Václav Sojka

Nové muzeum ve Žďáru zahajuje 1. srpna

Muzeum nové generace se zážitkovými expozicemi v zámku rodiny Kinských ve Žďáře nad Sázavou, jehož výstavní sály jsou v současné době dokončovány, přivítá první návštěvníky ještě o prázdninách. Oznámil to Žďárský deník

„Zpřístupněno bude 1. srpna. Slavnostní otevření se ale uskuteční až 5. září, a to v rámci Klášterní noci. Návštěvníci se mohou už teď těšit na dva větší koncerty i taneční představení,“ řekla Marie Kinsky. Nové muzejní prostory propojí žďárskou minulost s přítomností. Příchozím nabídnou především kompletní informace o navštívené lokalitě. „Připomeneme historii zámku a také to, že za svou nezaměnitelnou podobu vděčí opatu Vejmluvovi a slavnému architektu Santinimu Aichelovi,“ podotkla Marie Kinsky. „Jedna z expozic bude zaměřena i na cisterciácký řád, na život mnichů ve zdejším klášteře,“ doplnil vedoucí provozu žďárského zámku Tomáš Pohanka.

Zdroj: Denik.cz, foto: wikimedia commons, Prazak

Zámek Kunštát „otevřel“ okna do středověku

Na zámku Kunštát v hraběcím salonu byla minulý pátek slavnostně otevřena tři obnovená klasicistní okna. „Otvírání oken do středověku“ souvisí s dokončením památkové obnovy hraběcího salonu, uvedl Národní památkový ústav. 

Salon byl v havarijním stavu, proto proběhl stavebně historický průzkum, restaurátorský průzkum a dendrochronologické zkoušky. To vše přineslo významné nálezy klasicistní celoplošné výmalby místností a barokních parket, které se ukrývaly pod novodobými vrstvami. Poslední etapou byla zmíněná obnova oken v hraběcím salonu. Dosavadní okenní výplně z počátku 70. let 20. století, které nerespektovaly původní klasicistní tvarosloví oken, nahradily kopie klasicistních okenních výplní, vyrobených podle historické fotodokumentace a referenčních vzorků uložených v depozitáři státního zámku Kunštát. 

Při výrobě replik byly rovněž využity a znovu osazeny části původních okenních výplní, které se na zámku dochovaly. Obnovený hraběcí salon je součástí první prohlídkové trasy. Loni byla na zámku Kunštát otevřena nová prohlídková trasa V erbu tří pruhů a nyní byla trasa doplněna o další atraktivní prvky, například interaktivní mapu sídel rodu pánů z Kunštátů na Moravě nebo faksimile dvousvazkové Bočkovy bible s bohatou výzdobou iniciál a několika figurálními miniaturami. Originál bible byl uložen v kostele sv. Matěje v Bechyni, pak zdobil proslulou knihovnu Petra Voka z Rožmberka. Za třicetileté války ji ukořistili Švédové a odvezli ji do královské knihovny ve Stockholmu, odkud byla v roce 1878 vrácena do Moravského zemského archivu v Brně. 

Další novinkou na trase je faksimile Zprávy poslů krále Jiřího k papeži roku 1462 od Václava Korandy ml. Právě tato cesta poselstva Jiřího z Kunštátu a Poděbrad do Říma roku 1462 a neúspěch u papeže Pia II. byly bezprostředním podnětem pro všeobecná mírová jednání, která pak následovala. 

TT, foto: wikimedia commons, Jiří Komárek

známá Riegrova stezka je už bezpečná

Jak TT informoval, kvůli sesuvům musela být na jaře uzavřena část známé romantické Riegrovy stezky na Semilsku. Lesy ČR ocelovou sítí s kameny snah zpevnily. Práce skončily minulý týden a stezka je opět bezpečná, sdělila mluvčí podniku Eva Jouklová. 

K sesuvu půdy došlo za Böhmovou vyhlídkou, zhruba 200 metrů za tunelem na cestě pro pěší ve směru na Spálov. „Podle projektu jsme uchytili síť na trny připevněné ke skále. Ke zpevnění svahu pomohly i kameny,“ vysvětlil liberecký krajský ředitel podniku Lesy ČR Ludvík Řičář. Obdobný problém řešili lesníci už před třemi lety. 

V roce 2012 se nedaleko Böhmovy vyhlídky svah sesunul podobným způsobem. Místo bylo překlenuto lávkou, která vyšla Lesy ČR na necelých 200 tisíc korun. Riegrova stezka vede ze Semil do Železného Brodu. Zajímavostí stezky je 77 metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná pět a půl metru nad původní hladinou řeky Jizery. Další netradiční stavbou je hydroelektrárna ve Spálově. Vodu na turbínu přivádí skalní tunel. 

TT, foto: Lesy ČR

Netýkavka malokvětá zamořila Pravčickou bránou

Pracovníci NP České Švýcarsko v uplynulých týdnech pod Pravčickou bránou vytrhali více než 85 tisíc jedinců netýkavky malokvěté. O nutnosti likvidace této invazivní rostliny informoval mluvčí parku Tomáš Salov.

Tato bylina pocházející původně z údolních oblastí Himaláje byla do Evropy přenesena na přelomu 19. a 20. století, kdy našla uplatnění jako zahradní rostlina. V našich podmínkách se však velice rychle šíří na úkor dosavadní přirozené vegetace. Tento druh netýkavky se dnes vyskytuje také podél přístupové cesty k Pravčické bráně, a to v izolované lokalitě. 

Opakováním zásahu proti netýkavce v následujících letech správa parku hodlá dosáhnout úplného odstranění tohoto invazního druhu. „Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoletou rostlinu, předpokládáme již v příštím roce výrazné snížení počtu netýkavek malokvětých v této lokalitě,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Současně očekáváme, že se na zasažené místo pod Pravčickou bránou začnou vracet rostliny původní.“ 

Zastavení šíření invazních druhů a jejich odstranění z biotopů v zájmu zachování životního prostoru pro původní rostliny a živočichy patří k důležitým úkolům správy národního parku. Z tohoto pohledu k rizikovým druhům patří v národním parku České Švýcarsko například borovice vejmutovka či netýkavka žláznatá, z živočišné říše pak mýval severní či psík mývalovitý. 

TT, foto: NP ČS Tomáš Salov

Sdružení Otevřená Šumava prošlo Luzenským údolím. ochranářům se to nelíbí

Více než 250 turistů se v sobotu vydalo uzavřenou cestou z Březníku Luzenským údolím k hraničnímu přechodu Modrý Sloup. Akci organizovalo občanské sdružení Otevřená Šumava, které chce zlidštit mnohdy tuhou ochranu v některých částech Národního parku Šumava. 

O povolení výjimky pro uspořádání tohoto průchodu včas požádalo, ale orgánem ochrany přírody, kterým je zde Správa NP, nebyla výjimka povolena. Dřívější vedení NP Šumava se historickou cestu krásnou přírodou chystalo návštěvníkům otevřít, ale ekologisté se obrátili na soud, který záměr zatím pozastavil. „Jelikož se jednalo o nepovolenou hromadnou akci, došlo k porušení zákona a Správa Národního parku povede správní řízení, jehož výsledkem může být udělení pokuty organizátorovi akce, v tomto případě sdružení Otevřená Šumava o.s., reagoval na akci mluvčí NP Jan Dvořák. 

Žádost o povolení výjimky na tuto akci občanské sdružení zdůvodnilo tím, že se jedná o organizaci česko-německého setkání turistů na Modrém sloupu. Záměrem bylo vyjádřit turistickým pochodem, symbolicky po této stezce, podporu ministrovi životního prostředí ČR a vedení Národního parku v jejich proklamovaném záměru otevřít Šumavu turistům a turismu v jeho pravé podobě. „Tyto důvody ale nebyly takového charakteru, aby orgán ochrany přírody mohl povolit příslušnou výjimku,“ řekl Dvořák. „Mě velmi mrzí, že k této akci, která měla úplně jiný charakter, než bylo uvedeno v žádosti, vůbec došlo. Nebylo naším zájmem vyostřovat situaci a represivními kroky průchodu takového množství lidí zabránit, nicméně protože došlo k porušení zákazů vyslovených zákonem, povedeme správní řízení s organizátorem akce. Chci zdůraznit, že průchod Luzenským údolím na Modrý sloup je jedním z 34 záměrů, které má více otevřít Šumavu. Všechny tyto záměry musejí projít procesem EIA, což je jediná možná zákonná cesta, jak právě i cestu k Modrému sloupu otevřít veřejnosti. Věřím, že žádné podobné akce bez náležitých povolení a výjimek se konat nebudou, protože ničemu nepomůžou. Spíše naopak, našemu snažení mohou spíše uškodit,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. 

Přístup na hraniční přechod na Modrý sloup Luzenským údolím není možný z důvodu ochrany přírody a ohrožených druhů. Správa Národního parku Šumava předpokládá, že o případném otevření této cesty by se v procesu EIA mohlo rozhodnout už v roce 2016. 

TT, foto: wikimedia commons, Harold

Kvůli suchu hrozí v Podyjí mimořádně vysoké nebezpečí požárů. Buďte opatrní!

S ohledem na mimořádné sucho a předpokládaný vývoj počasí hrozí na území Národního parku Podyjí velké nebezpečí požárů. Návštěvníky na to upozorňuje správa parku. 

„Prosíme proto návštěvníky, aby na území národního parku a v jeho okolí nerozdělávali ohně, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili,“ nabádá správa parku. Zákaz vyhlásil i Krajský úřad v Brně.  Zákaz používání otevřeného ohně je mimoto zakotven i v zákoně o ochraně přírody, v návštěvním řádu národního parku nebo v zákoně o lesích. 

TT

Vystoupejte na Lysou horu s průvodcem

Nestihli jste zatím v tomto roce vyšplhat s průvodcem na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu? Zajímá vás historie Lysé hory? Chcete se dozvědět, co znamenají kříže, které potkáváte cestou na vrchol či se chcete vědět více o budovách na jejím vrcholu? Máte stále ještě příležitost! 

Seriál komentovaných výstupů na Lysou horu s názvem Lysohorská nej… aneb co jste ještě nevěděli pokračuje v těchto termínech: 28.7.2015, 4.8.2015, 18.8.2015 a 19.9.2015. Sraz vždy u lanového centra Opičárna na Ostravici v 8.30 hodin. Trasa je sice turisticky náročná, má převýšení 700 m a trvá 2-3 hodiny, ale netradiční výstup rozložený do několika zastávek se stává pro fyzicky slabší turisty a děti jednodušší, příjemnější a pestřejší. A co vás v průběhu výstupu čeká?

–          7 zastavení s povídáním o historii Lysé hory, o Ondráši, o jeskyních na Lukšinci, o pověstech, o obětech Lysé hory, o stavbách na jejím vrcholu

 –          za krásného počasí výhled na Javorníky, Jeseníky, Malou Fatru či tatranské štíty

 –          cestou probíhá také vědomostní soutěž, jejíž vítěz bude vylosován jeden výherce, který obdrží balíček věnovaný Beskydským informačním centrem Frýdek-Místek, p. o.

 –          budete mít možnost se s předstihem podívat také do Bezručovy chaty, která se slavnostně otevře 5.9.2015 

Zájemci o výstup se mohou hlásit vždy do pondělí do 12.00 hodin před samotným výstupem na tel. čísle 558 676 909 nebo na e-mailu [email protected] Nezapomeňte, že počet osob ve skupině je omezen! Akce se koná pouze v případě příznivého počasí, sledujte proto webové stránky Beskydského informačního centra Frýdek-Místek www.visitfm.cz nebo také  Facebook! 

TT, foto: BIC  

Ve Zruči otevřeli rozhlednu Babku

Novou dominantu má městečko Zruč nad Sázavou. Minulý týden tam slavnostně otevřeli rozhlednu Babku a také k ní přichozí turistickou stezku. Uvedlo to město na svém webu. 

Rozhledna je 28 metrů vysoká, vyhlídková plošina je pak ve výšce 24 metrů. Je vytvořena z dřevo-kovové konstrukce. Po zdolání 130 roštových schodů se vám naskytne pohled na celé město i jeho okolí – na jihovýchodě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Velký Blaník u Vlašimi, východním směrem spatříte vrch Fiolník u Vlastějovic a západně leží vrch Jordán a obec Chabeřice. 

Výhledem se můžete kochat v kteroukoli dobu – rozhledna je zdarma volně přístupná po celý rok. Kapacita věže je 20 osob. Hned vedle je postavený odpočinkový altán, kde je možné se i schovat v případě špatného počasí. 

Návštěvu rozhledny můžete spojit s příjemnou procházkou po turistické stezce. Začíná u vlakového nádraží, ale pokud vlakem nejedete, nevadí – informační panel s veškerými informacemi je i na náměstí MUDr. J. Svobody. Délka stezky ani její terén nejsou nijak náročné, a tak ji zvládnou jak senioři, tak rodiče s dětmi. Projdete se po zámeckém parku, kolem Chabeřských skal a cílové zastavení je právě u rozhledny Babka.   

Zdroj a foto: město Zruč n. Sázavou

Brno bude mít novou rozhlednu

Hrad Špilberk, oblíbené výletní místo Babí lom u Lelekovic na Brněnsku, slavkovský zámek, ale i pětadvacet kilometrů vzdálený vysílač Kojál na pomezí Vyškovska a Blanenska. Na to vše už za pár let dohlédnou Brňané z vrcholu Kraví hory, informuje Brněnský deník. 

Vedení brněnské hvězdárny tam totiž plánuje postavit novou rozhlednu. Kromě výhledu do okolí návštěvníkům nabídne i expozici o Slunci. Po setmění se navíc vyhlídková věž promění v astronomickou pozorovatelnu. Nová dominanta může v areálu hvězdárny lákat návštěvníky už za necelé čtyři roky. 

„Zatím zpracováváme studii, abychom zjistili, jaké jsou možnosti. Chceme, aby Sluneční věž, jak projekt pracovně nazýváme, měřila okolo sedmnácti metrů. Musí být dostatečně vysoká, aby bylo vidět přes stromy, ale ne tak, aby zase rušila soukromí lidí, kteří v okolí bydlí,“ nastínil Deníku plány ředitel hvězdárny Jiří Dušek. 

Zdroj: Denik.cz

Na kralický Hleďsebe

Vrchol Hleďsebe se nachází na hraničním hřebenu v masivu Kralického Sněžníku. Půjde o trochu delší výšlap. Vyjdeme z Horní Moravy od parkoviště po modré po silnici prudce vzhůru do západního hřebenu. Od parkoviště pod Klepáčem budeme pokračovat stále nahoru, ale už po červené až na hraniční hřeben. Tady odbočíme doprava a putujeme přes tisícovku Klepáč dál až na Hleďsebe (1190 m). 

Jde o výrazný vrchol, 5 km severně od Dolní Moravy na hranici s Polskem. Je to součást Malosněžnického hřbetu mezi Malým Sněžníkem a Klepým. Vrch je tvořen rulou, vidíme tu prudké svahy s balvany. Zalesněno je smrkem. Vrchol se nachází u hraničního patníku 77/10. Díky pasekám jsou možné částečné výhledy. 

Můžeme pokračovat dál až na sedlo Puchača. Odsud dál sledujeme červenou, teď už úbočím až na rozcestí Nad Zbojnickou chatou. Tady se spustíme po žluté dolů až na lesní silnici, po které spolu se žlutou pokračujeme vpravo po vrstevnici zpět na parkoviště Pod Klepáčem. Odtud už pak dolů do Horní Moravy. Výlet má asi 15 kilometrů. 

Ve spolupráci se serverem www.tisicovky.cz

  25.7. Za Brdským Fabiánem 

Start: čas: 7.00 – 10.15, místo startu: Hořovice ŽST, Cíl: čas: 10.30 – 17.00, místo cíle: Hořovice, restaurace Společenský dům, Pěší: 8, 10, 20 km, Kontakt: Jiří TRINER, tel.: 724 074 417 , e-mail: [email protected]   

25.7. Krajem zapadlých vlastenců 

Start: čas: 6:30 – 10:00, místo startu: Šachty Vysoké nad Jizerou, Céíl: čas: 18:00, místo cíle: Šachty Vysoké nad Jizerou, Pěší: 12, 14, 25, 35, 50 km, Cyklo: 55km,  Kontakt: Petr BENEŠ, tel.: 73247598   

25. 7. Turistická vzpomínka – bohoslužba za zemřelé kamarády na Javorné 

Start: čas: 9:00 hod., místo startu: Ondřejovice, u kostela, Cíl: čas: 10:00 – 14:00 hod., místo cíle: Javorná, kaple sv. Anny, Pěší: do 15 km, Cyklo: libovolné km, Kontakt: Pavel WANĚK, tel.: 731781290   

28. 7. Se strážcem k Pravčické bráně 

Využijte zajímavé možnosti nahlédnout do práce profesionálních i dobrovolných strážců přírody národního parku, a projděte se přitom v jejich doprovodu zdejší krásnou přírodou., Sraz: v 9:15 na Mezní Louce před informačním střediskem, Předpokládaná délka trvání: 4 hodiny. Trasa exkurze: Mezní Louka – Pravčická brána, Kontakt: [email protected]; telefon 737 276 979   

Zdroj: KČT, NP

Rybařský týdeník

www.svetrybareni.cz

Zahradkářský týdeník

www.zahradkaruvrok.cz

Vinařský týdeník

www.vinarskydenik.cz

Policejní týdeník

www.policejnidenik.cz

Patička

Odhlásit se z odebírání