Pokud nemůžete přečíst email, tak klikněte zde

DATUM VYDÁNÍ: 16. 7. 2015

ČÍSLO: 29

ROČNÍK: 4

Turistický týdeník

trasy v Brdech se budou značit až v první polovině roku 2016

Zpřístupnění rozsáhlého území Brd turistům a vytvoření CHKO bude zahrnovat řadu kroků. Uvedla to mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šulová. 

Vytvoří se kyvadlová dopravy v prstenci obcí po obvodu CHKO dohodou mezi Plzeňským a Středočeským krajem, neboť návrat k nástupnímu místu je vzhledem k charakteru území obtížný. Dále dojde k vytvoření systému turistických cest, naučných stezek a cyklotras umožňujícího návštěvu zajímavých míst s navázáním na nástupní místa (záchytná parkoviště) v blízkosti okolních obcí. V okolních obcích po obvodu CHKO pak vzniknou informační střediska. 

„Největším lákadlem Brd je bezpochyby 260 km2 pustiny bez sídel, na mnohá místa, která byla veřejnosti nepřístupná, se lidé podívají poprvé po devadesáti letech. Právě proto chceme návštěvníkům nabídnout propracovaný informační systém, aby mohli zdejší přírodu postupně poznávat,“ vysvětluje Bohumil Fišer z AOPK. AOPK už obdržela první návrh sítě turistických pěších cest od Klubu českých turistů. S tímto návrhem bude dále pracovat a ve spolupráci s újezdním úřadem a Vojenskými lesy a statky připraví společný návrh, který do konce roku 2015 projedná s okolními obcemi. „Počítáme s tím, že by v první půlce roku 2016 Klub českých turistů mohl vyznačit páteřní trasy, aby byly cesty připraveny na první turistickou sezónu nové CHKO Brdy. Dřívější termín je nereálný, protože zatím není vymezeno posádkové cvičiště, které zůstane v severní části nepřístupné. Není ani jasné, zda a v jakém rozsahu se zpřístupní turisticky atraktivní odlesněné dopadové plochy,“ doplňuje Bohumil Fišer. 

Návštěvníkům zvýší komfort navázání turistických cest na nástupní místa. Ta by měla vzniknout vybudováním záchytných parkovišť, aby návštěvník nemusel urazit několik kilometrů, než se z nejbližší obce dostane na hranice CHKO. V současné době je část vojenského újezdu zpřístupněna o svátcích a víkendech. Turisté mohou již nyní využívat cykloturistickou a turistickou mapu Brdy (Strašicko a Rožmitálsko), kterou vydala v září 2011 Geodézie On Line, spol. s r. o. 

TT, foto: wikimedia commons, Brdy-res publica

Rychnovsko má Ovocnou stezku: pro pěší i cyklisty

Novou naučnou stezku, která vede napříč ovocnými sady, si mohou užívat turisté a cyklisté na Rychnovsku. Ovocná stezka, jak se trasa doplněná informačními tabulemi nazývá, vede z Rychnovské Lhotky přes Synkov Slemeno až do obce Libel, píše Rychnovský deník. 

Trasa čítá téměř šest kilometrů. Obec Synkov Slemeno se rozhodla vytvořit Ovocnou stezku, aby mohl každý návštěvník na vlastní oči vidět jednotlivé výsadby a také přímo práci ovocnářů v sadech. „Synkov Slemeno má dlouhodobou tradici ovocnářství, to se zde traduje již od 60. let minulého století. Obec je jednou z největších oblastí ovocnářství v České republice. Právě to nás vedlo k vytvoření nové ovocné stezky,“ řekl Deníku jeden z autorů naučné stezky a také místostarosta obce Jaroslav Štefek. Trasa mapuje práci v ovocných sadech během čtyř ročních období. Informační tabule na trase přibližují odborné postupy práce spojené s produkcí ovoce. Dozví se například o novodobých technologiích, které jsou zaváděny do ovocnářství. 

Zdroj: Denik.cz, foto: zpravodaj Synkov-Slemeno

Vimperk nově nabízí komentované prohlídky městem

Komentované prohlídky městem zavádí vimperská cestovní agentura Rubín ve spolupráci Turistickým informačním střediskem ve Vimperku. Oznámil to mluvčí města Pavel Pechoušek. 

Prohlídky míří na čtyři okruhy, které se dají upravit podle náročnosti i podle jazyka, jakým mluví turisté. Start je vždy před Infocentrem na náměstí Svobody. V nabídce je malý okruh (cca 1-1,5 hodiny), střední okruh (cca 2,5 hodiny), velký okruh (cca 4-5 hodin) nakonec okruh s prohlídkou zámku (cca 3-5 hodin). Součástí všech okruhů je možnost navštívit Minimuzeum Zlaté stezky. 

„Základní okruh mapuje nejdůležitější památky historického centra města, především náměstí a přilehlé ulice, přičemž umožňuje turistům nahlédnout do vývoje města od jeho samotného počátku do 20. století,“ vysvětluje Roman Hajník, jeden z autorů nápadu. Společně s ním se přes prázdniny stanou průvodci Vimperkem další dva učitelé: Jana Krišková a Dana Kubíčková. „Delší okruhy (i když ne všechny trasy začínají a končí na stejném místě) opravdu seznamují turisty s tím nejzajímavějším, čím se město může pyšnit. Počítáme např. i s křížovou cestou nebo s Kláštereckým viaduktem. Každá z památek dýchá svou vlastní historií, svým vlastním životem, který může nezasvěcenému návštěvníku města zůstat utajen. To by byla velká škoda, protože Vimperk má opravdu co nabídnout,“ doplňuje Roman Hajník. Ceny na malém okruhu začínají na 50 a končí na 80 korunách za osobu. Větší okruhy stojí více. Ceny jsou odvislé od počtu lidí, kteří se prohlídky zúčastní. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Zájemce o prohlídku budou evidovat zaměstnanci Turistického informačního střediska. Objednávat se je možné na telefonu: 388 402 230 nebo na mailu: [email protected] „Minimální počet turistů nutný k vyražení na trasu prohlídky je deset. Až na jednu výjimku se budeme držet modelu úterý, čtvrtek, sobota. To jsou dny, na které je možno se na prohlídku objednat,“ doplňuje Hajník. 

TT, foto: wikimedia commons, Sokoljan

Zavítejte do ateliéru Egona Schieleho

Po úspěšné revitalizaci domku i přilehlých malebných teras se veřejnosti v Českém Krumlově v minulých dnech otevřel Zahradní ateliér Egona Schieleho, který nabízí prohlídku interiérů spjatých s tvorbou slavného malíře i posezení u kávy na přilehlé terase. Oznámilo to město Český Krumlov na svém webu. 

Příběh jižního meandru se tedy píše dál a území, které bylo ještě před patnácti lety zcela opomíjené, nachází své nové využití. Vznikl tak nový procházkový okruh  plný krásných míst a nevšedních detailů, v příjemné klidové zóně plné kvetoucí zeleně a opravených památek. Návštěvník zde nalezne dostatečný prostor k oddychu i poznání dalších významných atraktivit města. Přijďte nasát atmosféru zahradního domku na terasách, kde v roce 1911 žil a tvořil dnes světoznámý malíř Egon Schiele (1890-1918)! Přijďte posedět do pracovního prostředí uměleckého apartmá, dejte si kávu na přilehlé terase, prohlédněte si výtvarná díla současných umělců vzniklá v inspirativním prostředí ateliéru „100 let po Schielem“. 

Domek na terasovitém svahu byl postaven již ve 2. pol. 17. století. V roce 1911 zde pobýval a tvořil malíř Egon Schiele (1890-1918). Dům pro Schieleho vyhlédl, pronájem vyjednal a řadu oprav a úprav zadal student místního gymnázia Willi Lidl. Díky vstřícnosti tehdejšího majitele, obchodníka s textilním zbožím Maxe Tschunka, zde mohl Schiele bydlet zadarmo i se svojí rusovlasou přítelkyní a modelkou Wally Neuziel. „Letní“ dům a terasy plné květin miloval. Vytvořil zde řadu studií, kreslil děti, které sem za ním chodily na návštěvu, staré ženy, vysloužilé vojáky i mladé dívky. Na dřevěné desky maloval olejem krumlovské motivy; vznikly tak dnes slavné obrazy Město na modré řece, Mrtvé město, Noční Krumlov nebo Pohled na střechy Krumlova, za které tehdy požadoval 100 korun. Zdá se však, že ani za tuto cenu nebyl v Krumlově nikdo ochoten obrazy koupit, neodpovídaly obvyklému vkusu tehdejší doby. Vstup do ateliéru od Vltavy (parkoviště P3, Linecká ul. 343). Otevřeno je denně v 10:00, ve 12:00, ve 14:00 a v 16:00 hodin. Vstupné: 30,- Kč 

Zdroj: město Český Krumlov

V Horní Stropnici je v sýpce Muzeum Novohradských hor

V Horní Stropnici na jihu Čech slavnostně otevřeli v minulých dnech v bývalé sýpce Muzeum Novohradských hor. Vzniklo šetrnou rekonstrukcí bývalého skladiště hospodářského, výrobního a spotřebitelského družstva, a jak muzeum uvádí na svém webu, je přizpůsobeno pro celou rodinu. 

Děti  uvidí například oživlé klasy a kouřící milíř, dospělí zase zajímavosti z přírody a z historie Novohradských hor a autentické zemědělské stroje. Expozice je dobře připravena, neunavuje dlouhými texty a pro představivost je doplněna jednoduchými ilustracemi. Na výletě je vždycky hlad.  Proto si můžete v sýpce také upéct vlastní chleba v peci na dřevo. Muzeum nabízí turistům tipy na krásné výlety po okolí, na které Vás navede naše speciální mapa, jež je součástí expozice muzea. „Poskytneme Vám informace ohledně nejlepší trasy pro cyklisty, na kterém kopci se můžete nejvíce pokochat, kde je příjemné koupání…,“ láká muzeum. 

Zdroj: Muzeum Novohradských hor, kostel v Horní Stropnici, foto: wikimedia commons, Ondřej Žváček

Vyšla aktualizovaná mapa parku Podyjí

Aktualizovaná mapa Národního parku Podyjí a jeho nejbližšího okolí právě dorazila z tiskárny. Je na ní mimo jiné nově vyznačená výhlídka na Devět mlýnů a trasa, která k ní vede. Oznámil to NP Podyjí. 

Správa parku mapu doplnila i o další změny, které se od posledního vydání v terénu objevily. K dostání je na Návštěvnickém středisku v Čížově a v Informačním bodě Správy Národního parku Podyjí v areálu vranovského zámku. Turistická a cykloturistická mapa národních parků Podyjí a Thayatal v měřítku 1:25 000 je na rubové straně doplněna o informace o zajímavých místech regionu. Zájemci je zde naleznou v češtině, němčině i angličtině. Podrobné informace a mapy naleznete i v mobilní aplikaci Národní park Podyjí. Do svých telefonů a tabletů je mohou zdarma nahrát lidé využívající systém Android. 

TT, foto: NP Podyjí

Zámek v Českém Krumlově zpřístupnil knížecí konírnu

  Zmecký areál v Českém Krumlově nabízí turistům další velké lákadlo. Začátkem července se na pátém nádvoří otevřela exkluzivní expozice v knížecí konírně. Informoval o tom Národní památkový ústav ve své zprávě. 

Veřejnost tak poprvé uvidí část unikátní kolekce zápřahových postrojů a historických dopravních prostředků dochovaných ve schwarzenberských sbírkách. Nejpřitažlivějším exponátem v konírně je kompletně zapřažený schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další atrakcí jsou slavnostní sáně, tažené koněm v přepychovém postroji. Vystaveny jsou také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výzbroje a výstroje. Vzácné textilní, kožené a kovové exponáty byly průběžně studovány, kompletovány, konzervovány a restaurovány. Výsledkem je exkluzivní a poutavá expozice, která představuje již šestou prohlídkovou trasu zámku. Sbírka schwarzenberských dopravních prostředků byla už po polovině 19. století vystavena na zámku Hluboká v kočárovně a jízdárně jako historická kolekce. Po vzniku Alšovy jihočeské galerie byl soubor přesunut na zámek Český Krumlov. Od konce devadesátých let 20. století procházejí jednotlivé součásti sbírky restaurováním. 

Konírna je pro veřejnost otevřená od úterý do neděle od 10 do 16.30 hodin. Plné vstupné činí 60 Kč, snížené pro děti, studenty, seniory a držitele průkazů ZTP 30 Kč. 

TT, foto: NPÚ, Koubová  

U Kondrace otevřeli Dům přírody Blaníku

Na úpatí Velkého Blaníku nad obcí Kondrac bylo v minulých dnech slavnostně otevřeno návštěvnické středisko Dům přírody Blaníku. Oznámila to Agentura ochrany přírody a krajiny. 

Dřevěná roubenka Domu přírody se nachází na nástupním místě naučné stezky S rytířem na Blaník nedaleko Kondrace. U silnice z Kondrace na Načeradec upozorní na středisko oranžovozelené vlajky na novém parkovišti pro návštěvníky. Investorem a provozovatelem Domu přírody Blaníku je Český svaz ochránců přírody Vlašim. Uvnitř návštěvnického střediska čeká příchozí nejprve recepce, kde mohou dostat potřebné informace nebo zakoupit suvenýry, regionální produkty a literaturu. Tři dioramata představují nejzajímavější přírodní biotopy regionu – suťové lesy, které návštěvníci uvidí přímo na Velkém Blaníku, dále mokřadní louky a hadcové bory. Největším exponátem je model krajiny Blanické brázdy v úseku mezi obcemi Sázava a Mladá Vožice. Model poskytuje informace o přírodních i historických zajímavostech kraje. Blanickou legendu připomíná rytíř v brnění, obraz průřezu horou z divadelní hry Járy Cimrmana nebo speciální otvor do hory Blaníku, ze kterého je slyšet, co se v hoře děje. Stav připravenosti vojska si návštěvníci mohou ověřit na speciálním ukazateli. V podkroví domu je pro návštěvníky připraveno několik krátkých filmů o přírodě národního geoparku Kraj blanických rytířů. Po celé prázdniny zde budou vystaveny obrazy malíře Stanislava Příhody inspirované Blaníkem i okolní krajinou. Výstava je prodejní. V okolí domu přírody si můžeme prohlédnout expozici hornin Podblanicka realizovanou ve spolupráci s Českou geologickou službou. 

Zdroj: AOPK, foto: Josef Mottl, AOPK    

V Krkonoších opravují cestu z Luční boudy do Slezského sedla

Návštěvníci hor se v tyto dny mohou setkat v Krkonoších s pracovníky stavební firmy, kteří v úseku od Luční boudy směrem do Slezského sedla rekonstruují turistický chodník. Upozornil na to mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. 

Práce probíhají za provozu a turisty, procházející po této frekventované cestě, by měly ovlivnit minimálně. „Ukončení rekonstrukce předpokládáme do 31. srpna 2015,“ uvedl mluvčí. Těleso chodníku bylo v minulosti opakovaně opravováno a doplňováno drobným drceným kamenivem. „Naši předchůdci použili materiál, jehož původ a chemické charakteristiky neodpovídají chemickému složení místní horniny. Jedná se o materiál se zásaditou reakcí, zatímco místní materiál je produktem zvětrávání kyselých podložních hornin. Přítomnost basického materiálu negativně ovlivňuje zejména bylinný pokryv v okolí cesty a jeho druhové složení. Drobná kamenná drť je odplavována a výluhy ovlivňují chemismus půdy i vegetaci v širším okolí,“ konstatoval Drahný. Povrch chodníku byl po letech provozu velmi nerovný, pro chůzi nepříjemný až nebezpečný. Procházející návštěvníci si nezřídka vyhledávali pohodlnější chůzi po měkkých zadrnovaných okrajích cest. Tímto negativním jevem se v některých místech chodník rozšiřoval, jeho nezpevněné okraje se bortily a okolí cenného biotopu tímto sešlapáváním velmi trpělo. Nynější oprava počítá s rekonstrukcí úseku v délce 718 metrů a to mezi oběma dřevěnými povaly a v úseku mezi Luční boudou a prvním povalem. Úsek mezi povaly bude vydlážděn žulovými kvádry. Z chodníku od Luční boudy bude odstraněn zásaditý materiál a nahrazen kyselým. Po úpravách budou obě části přijatelné pro chůzi v drsných horských podmínkách. 

TT, foto: Radek Drahný, KRNAP  

Pevnost Dobrošov bude přístupná i pro vozíčkáře

Turisty hojně navštěvovanou předválečnou pevnost Dobrošov u Náchoda převzal v minulých dnech od armády Královéhradecký kraj. Návštěvníci se v příštích letech mohou těšit na mnoho zajímavých novinek a změn, píše Královéhradecký deník. 

Regionální muzeum Náchod, které pevnost spravuje už chystá studii možných úprav. Chtělo by například výtahem zpřístupnit podzemí pevnosti hendikepovaným, seniorům či menším dětem. „Při sestupu do podzemí je nutné sejít 170 schodů, při výstupu jich je ještě více, což mnohé návštěvníky odradí,“ řekl ředitel Regionálního muzea v Náchodě Petr Landr. Muzeum plánuje také revitalizaci vstupního objektu, kde by měla být rozšířena expozice i zázemí pro turisty i zaměstnance. V budoucnu po odstranění závalu by mohla vzniknout další prohlídková trasa podzemím. K několika změnám, které více přilákají návštěvníky do pevnosti, došlo už v letošním roce. „Rozšířili jsme provoz, otevřeno je i v pondělí, zavedli jsme noční i tématické prohlídky pro žáky. Budeme se snažit, aby lidé navštěvovali pevnost opakovaně a častěji,“ uvedl Landr. Zdroj: 

Denik.cz, foto: wikimedia commmons, Martin Vraný

Pozor v lesích na Orlickoústecku!

Podnik Lesy ČR upozorňuje veřejnost na nebezpečí pádu stromů v lesích u Mladkova, Lichkova a Boříkovic na Orlickoústecku. „Zejména nedoporučujeme, aby se turisté vydávali od tvrze Bouda po cestách a turistických značkách směrem k Mladkovu či Lichkovu. O hrozícím nebezpečí informují i tabule na lesních cestách, které tam instalovali lesníci z podniku Lesy ČR,“ sdělil podnik ve své zprávě. 

Frekventovaná a vyhledávaná cesta z Těchonína na tvrz Bouda je zcela bezpečná a uzavřena nebude, stejně jako lesy nad Těchonínem směrem k Jamnému nad Orlicí a Jablonnému nad Orlicí – tuto lokalitu vichřice minula. Po dohodě s pověřeným úřadem v Králíkách začal od pondělí 13. července platit zákaz vstupu do porostů i na lesní cesty v katastru Mladkova, Lichkova a Boříkovic. V lesích u Žamberka je omezen vstup do porostů v katastru Šedivec, Nekoř a Pastviny. 

TT, foto: Lesy ČR

NP České Švýcarsko lze díky Street View prohlížet i virtuálně

Výlety do národního parku České Švýcarsko si mohou návštěvníci od června letošního roku lépe plánovat pomocí služby Google Street View. Oznámil to NP ve své zprávě. 

Služba, kterou uživatelé znají z Map Google, zahrnuje především záběry silniční sítě, kterou uživatelé mohou virtuálně prohlížet. V rámci edice Special Collects však proběhlo pomocí speciálních zařízení také nasnímkování některých kulturních památek a turistických cest. V národním parku České Švýcarsko se jedná o cesty z Mezní Louky k Pravčické bráně a dále ke Třem pramenům a o okruh přes Jetřichovické vyhlídky. Snímkování proběhlo v létě 2014 pomocí přenosného zařízení Google Trekker. “Samotné snímkování zabralo pouhé dva dny, kdy operátor Trekkeru pořídil tisíce záběrů dvou hojně navštěvovaných pěších tras,” říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: Čekání na zpracování a propojení záběrů určitě stálo za to. Návštěvníci nyní mohou s předstihem nahlédnout, na co se mohou během svých výletů těšit.” 

TT, foto: NP ČS

Putujte v sobotu po stezce

V sobotu 18. července 2015 se bude konat Putování po stezce. Už tradičně budou zpřístupněny památky na trase – tedy kostely ve Velešicích, v Kozojedech, ve Vysokém Veselí, na Hradíšťku a ve Slatinách. Na akci upozorňuje Hradecký deník. 

Těšit se můžete na tradiční setkání s varhaníkem a také koncerty: kostel ve Velešicích rozezní dvoje elektronické housle. Koncerty začínají v 10.30 a 15.30 hod., vstup ve sportovním oblečení je povolen. „Rodinám s dětmi doporučujeme krátkou trasu Velešice – Kákovice – Velešice (3 km),“ uvedla Marie Kulhánková ze Spolku stezka Češov – Vysoké Veselí. 

Start: na kterémkoli kontrolním stanovišti putování (od 9:00 do 15:00) Kontrolní stanoviště: Kozojedy (kostel), Velešice (kostel), Kákovice (vyhlídka), Vysoké Veselí (kostel), Hradíšťko (kostel), Volanice (hřiště), Slatiny (kostel) Cíl: ve Velešicích (do 16:00), Češově (na návsi, od 13:00 do 15:00), na Kákovicích (do 15:15), – pamětní list získá každý, kdo v kterémkoli z cílových stanovišť předloží startovní lístek se třemi razítky Trasy putování: 5-35 km Všechny informace najdete zde: http://www.stezka-cesov-veseli.unas.cz/putovani_2015 

Zdroj: Denik.cz, Stezka Češov-Veselí, foto: wikimedia commons, Prasopestilence

Rozhledna v olomoucké zoo je opravená

Barvami oblohy a slunce teď září nově opravená vyhlídková věž olomoucké zoo na Svatém Kopečku. O rekonstrukci rozhledny informoval Olomoucký deník. „Kovová věž dostala nový antikorozní nátěr včetně nezbytné impregnace a vyměněny byly kovové pláty podlahy na vrchní vyhlídkové plošině. Zvolená barevná kombinace kopíruje tu z konce minulého století,“ sdělil Radomír Habáň ředitel Zoo Olomouc. Svatokopecká vyhlídková věž je nejvyšší kovovou rozhlednou v rámci všech zoologických zahrad na území České republiky a zpřístupněna návštěvníkům byla v roce 1974. 

Zdroj: Denik.cz

Nadšenci 20 let pečovali o rozhlednu na Biskupské kupě, teď dostali vyhazov

Radnice ve Zlatých Horách na Jesenicku nečekaně a bez vysvětlení vypověděla smlouvu klubu, který se poslední dvě desetiletí staral o populární rozhlednu na Biskupské kupě, píše server Idnes.cz. 

Že je Biskupská kupa jedním z turistických magnetů Jeseníků, je z velké části zásluha Klubu přátel Zlatých Hor (KPZH). Právě místní nadšenci v roce 1996 vůbec nejstarší rozhlednu v Jeseníkách opravili a po dlouhých 31 letech se jim ji podařilo znovu otevřít veřejnosti. Starosta Zlatých Hor Milan Rác však prohlásil, že město důvody pro výpověď mělo. „Množily se připomínky a stížnosti na provozovatele, navíc je potřeba opravit schodiště a opravy bude financovat město. Proto Zlaté Hory využily svého vlastnického práva a smlouvu vypověděly,“ řekl MF DNES zlatohorský starosta. 

Zdroj: Idnes.cz

Na šumavský Polecký vrch

Vyrazit můžeme například z Horní Vltavice a na Polecký vrch to bude skoro 9 kilometrů, po většinu pohodlné cesty. Jdeme po modré směrem na Knížecí pláně, po pěkné cestě nejprve podél Teplé Vltavy, později za Polkou údolím Poleckého potoka. Po přesně 8 kilometrech dojdeme pod jižní svah Poleckého vrchu. Po pravé straně hledejme kolmo vzhůru neznačený průsek. Po něm se vydáme vzhůru a po 500 metrech se ocitneme u cíle. Polecký vrch (1120 m) je nepravidelný suk, 4,5 km jižně od Borové Lady. Jeho masiv čítá několik tisícimetrových vrcholů a je ohraničen Vltavským potokem na západě, Teplou Vltavou na severovýchodě, z jihu pak Poleckým potokem. Jedná se o vložku porfyrů v rulách se skalkami a sutí. Severně od vrcholu se nachází mrazový srub Lovčí skála (1100 m).Vrch je zalesněn smrčinou s příměsí jeřábu, javoru a zejména buku, který místy převládá. Na vrcholu je geodetický bod. Pokud nechceme udělat nějaký opravdu velký okruh, přes Knížecí pláně nebo Žďárské jezírko, nezbývá než se nazpátek vydat stejnou cestou. 

Ve spolupráci se serverem www.tisicovky.cz

18.7. Bedřichovská padesátka 

Start: čas: 6:00, místo startu: Sokolovská 122 C, sportovní hala, Jihlava, Cíl: čas: 18:00, místo cíle: Sokolovská 122 C, sportovní hala, Jihlava, Pěší: 12 – 50 km  km, Cyklo: 30 – 100 km  km, Kontakt: Jiří FUXA, tel.: 721686563   

18.7. Výstup na Klášťov 

Start: čas: 8:00, místo startu: Vizovice, náměstí T.G.Masaryka, Cíl: čas: 10:00, místo cíle: vrchol Klášťov, Pěší: 10 – 16  km, Kontakt: neuveden   18.7. Cisařské putování Start:  čas: 8:00 – 10:00, místo startu: Náměstí Zákupy, Cíl: čas: 10:30 – 17:00, místo cíle: Zákupy – koupaliště, Pěší: 8, 28 km , Cyklo: 2, 42, 72 km , Kontakt: Petr STARÝ, tel.: 721 812 154 , e-mail: [email protected]   

18.7. Memoriál Františka Beránka 

Start: čas: 7:30 – 10:00; trasy 5 a 10 km do 13:00, místo startu: Všetaty (žst – rest.), Cíl: čas: 20:00, místo cíle: Všetaty (žst – rest.), Pěší: 5 – 50  km, Cyklo: 50 km, Kontakt:  Miloš HÁJEK, tel.: 721138144 , e-mail: [email protected]   

Zdroj: KČT

Rybařský týdeník

www.svetrybareni.cz

Zahradkářský týdeník

www.zahradkaruvrok.cz

Vinařský týdeník

www.vinarskydenik.cz

Policejní týdeník

www.policejnidenik.cz

Patička

Odhlásit se z odebírání