Pokud nemůžete přečíst email, tak klikněte zde

DATUM VYDÁNÍ: 9. 7. 2015

ČÍSLO: 28

ROČNÍK: 4

Turistický týdeník

Nová stezka vás zavede k rodišti Františeka Hebera

Na desetikilometrovou naučnou stezku mohou nově vyrazit návštěvníci severoplzeňského Jarova. Informoval o tom Plzeňský deník. 

Stezka byla slavnostně otevřena toto pondělí u příležitosti dvousetletého výročí od narození významného rodáka Františka Alexandra Hebera, který v 19. století jako první systematicky popsal a zdokumentoval české hrady a tvrze. Heber se narodil v hájovně v Třebekově, v místě, kolem něhož naučná stezka vede. 

„Stezka je interaktivní, zaměřená na turistiku pro rodiny s dětmi, procházku zvládnou také senioři a až na pár míst, která se dají objet po komunikaci a lesní cestě, také turisté s terénními kočárky. Stezka je vhodná i pro cyklisty,“ vysvětluje v Deníku starostka Jarova Zdeňka Šimandlová. Trasa navazuje na žlutou turistickou značku Klubu českých turistů (Třemošná – Chotiná). 

Zdroj: Denik.cz

Lipno spojuje cyklobus 

Turisty i občany na Lipensku potěší příjemná novinka. Nový turistický autobus s přívěsem pro 22 kol propojuje celý levý břeh lipenského jezera od Nové Pece po Vyšší Brod a zajede až do rakouského Bad Leonfeldenu. Uvedl to portál Jižní Čechy. 

„Inspirovali jsme se u úspěšného projektu Cyklotrans. Díky novému cyklobusu mohou cestující zavítat téměř do všech částí Lipenska a poznat nová místa. Očekáváme zvýšení zájmu turistů o oblast Hornoplánska a Novopecka, které nabízejí ideální možnosti pro cykloturistiku v krásné přírodě a bez davů lidí“, řekl Martin Řezáč z Destinačního managementu LIPENSKO o.p.s. Turistický bus Lipenska bude jezdit čtyřikrát denně až do 6. září. Jízdní řád a ceník turistického busu je k dispozici na webu www.lipensko.com nebo na portálu www.idos.cz 

Zdroj: www.jiznicehy.cz

Přes léto můžete využít průvodce po kolínském chrámu sv Bartoloměje

Od začátku července můžete prostřednictvím Regionálního muzea navštívit kolínský chrám sv. Bartoloměje. Oznámilo to muzeum na svém webu. 

Do konce září je chrám pro veřejnost přístupný od úterý do pátku v 9.00 – 17.00 hodin, v sobotu a v neděli v 10.00 – 17.00 hodin. V říjnu a v dubnu je otvírací doba v sobotu a v neděli v 10.00 – 17.00 hodin, v květnu od úterý do pátku v 9.00 – 17.00 hodin, v sobotu a v neděli v 10.00 – 17.00 hodin. Prohlídka je možná pouze s průvodcem a začíná vždy v (9.00), 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin. Prodej vstupenek je v pokladně Regionálního muzea v Červinkovském domě (Brandlova 27). 

Základní vstupné: 50 Kč, snížené vstupné (děti, studenti, důchodci apod.): 25,- Kč. Od listopadu do března se pravidelné prohlídky chrámu nekonají. Návštěva je možná pouze pro skupiny deseti a více osob na základě objednávky, uskutečněné nejméně jeden týden před stanoveným termínem návštěvy [email protected], nebo na tel.: 321 722 988. 

Zdroj: Regionální muzeum Kolín, foto: wikimedia commons, Martin Kozák

Novinka na kroměřížském zámku – vstupenka VIA ARTIS

Hradozámecké léto začíná a na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu jsou připraveny bohaté programy a novinky. Nejinak je to na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, který přišel s nabídkou – roční vstupenkou VIA ARTIS, uvedl NPÚ. 

Nová vstupenka VIA ARTIS na 12 vstupů stojí 490 Kč, je přenosná platí jeden rok. Které památkové objekty s ní můžete navštívit? Zámeckou obrazárnu, mincovnu, Orlovnu a samozřejmě Květnou zahradu. Současně je platná na vybrané kulturní akce (výstavy, koncerty anebo programy v Květné zahradě). Uplatnit ji můžete např. při návštěvě hudebního festivalu mládežnických koncertů Ad astra a vybraných koncertů festivalu Hudba v zahradách a v zámku. Vstupenka je dostání na pokladnách zámku, Květné zahrady a v mincovně. Komplex zahrad (Podzámecká zahrada a Květná zahrada) a zámku v Kroměříži byl roku 1995 zařazen mezi národní kulturní památky České republiky a od roku 1998 je zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zdroj: NPÚ foto: wikimedia commons, BrckoGOS

V lešanském muzeu vztyčili strážní věž „špačkárna“

Strážní a pozorovací věž z doby železné opony, kterou Vojenský historický ústav Praha získal před časem do svých sbírek, je novou dominantou Vojenského technického muzea Lešany. Věž byla v minulých dnech v lešanském muzeu vztyčena a nachází se nad arénou, v níž se konají Tankové dni a další akce pro širokou veřejnost. Uvedlo to muzeum na svém webu.

Kdysi jich byly na hranicích se Západním Německem a Rakouskem stovky, dnes už jde ale o téměř raritní kusy. Tato konkrétní věž, kterou se nyní chlubí lešanské muzeum, stála původně na jižní Moravě u hranic s Rakouskem, poblíž Valtic. V průběhu zimy 2014-2015 prošla věž restaurováním a na konci letošního června byla opět postavena nad lešanskou arénou. 

Zdroj a foto: Vojenské technické muzeum Lešany  

na hradě v Ledči otevírají nové prostory

Zásadní změnou letošní sezóny na hradě v Ledči nad Sázavou je rozšíření prohlídky o jeden okruh. V tomto okruhu se návštěvníci mohou těšit na prohlídku doposud uzavřených prostor, píše Havlíčkobrodský deník. 

A to přesto, že pokračuje oprava hradu. „Připravili jsme expozici dobového bydlení v retro bytu ve stylu padesátých let minulého století. Myšlenkou nebylo vytvořit skanzen, ale naopak připomenout návštěvníkům jejich kořeny, uvedl kastelán Luděk Šíma. Od června na hradě otevřeli také v pěti místnostech výstavu věnovanou I. světové válce pod názvem Proč mámy pláčou. Výstava je zaměřená především na život mimo válečné pole, na ženy a ostatní obyvatele ledečského regionu, kteří odeslali otce, syny, bratry a příbuzné do války, a jak těžce se jim žilo. 

Zdroj: Denik.cz  

Na Moravě můžete soutěžit Cestou památek Znojemska a Podyjí

Od prvního dne letních prázdnin mají návštěvníci Jihomoravského kraje možnost zúčastnit se soutěže Cestou památek Znojemska a Podyjí. V pokladnách zapojených objektů, informačních center a jiných turisticky navštěvovaných míst této dané lokality získají účastníci originální mapu s tzv. kartou návštěvníka a při návštěvě vybraných památek a přírodních atraktivit mohou sbírat razítka. Oznámil to Národní památkový ústav. 

Cílem turistické mapy Cestou památek Znojemska a Podyjí je zviditelnit půvab údolí Dyje od Znojma do Uherčic včetně významným památek a přírodních atraktivit. Mapa slouží nejen jako skvělá pomůcka při orientaci v krajině, ale současně návštěvníky motivuje k účasti v soutěži a jejím prostřednictvím k návštěvě míst zapojených do projektu. Těmito místy jsou: státní hrad Bítov, zřícenina hradu Cornštejn, premonstrátský klášter Louka (návštěvnické centrum Znovínu Znojmo, a. s.), národní park Podyjí (návštěvnické centrum správy NP Podyjí v Čížově),zřícenina hradu Nový hrádek u Lukova, rotunda sv. Kateřiny, vinice Šobes (stánek Znovínu Znojmo, a. s.), státní zámek Uherčice, státní zámek Vranov nad Dyjí a znojemský hrad. 

Součástí mapy je tzv. karta návštěvníka, do níž účastník soutěže získá razítko vždy při návštěvě daného místa. Po nasbírání stanoveného počtu razítek je pro každého připravena drobná odměna a navíc může být zařazen do slosování o hodnotné věcné ceny. Soutěž bude probíhat v termínu od 1. 7. 2015 do 31. 12. 2015. Jména výherců budou známa nejpozději 29. 2. 2016. Podrobné podmínky soutěže budou zveřejněny na webových stránkách Národního památkového ústavu (www.npu.cz) a Jihomoravského kraje (www.kr-jihomoravsky.cz) 

TT

Dynamické bariéry ochrání Hřensko před balvany

V Hřensku na Děčínsku dokončují dělníci práce na dynamických bariérách. Ty turisty hojně navštěvovanou lokalitu v budoucnu ochrání před pády až desetitunových skalních bloků, uvedl Český rozhlas. 

Bariéry vybudovala Správa Národního parku České Švýcarsko. „Bariéra se sestává z nosníku, z lan, které ji fixují, a z pletiva, které je mezi nosníky a slouží k zachytávání kamenů. Ke svahu je přichycená šikmo, kdyby byla svisle, tak je účinnost mnohem nižší. Takhle pojme mnohem větší procento balvanů, které by se sem valily,“ popisuje v rozhlase geolog NP ČS Jakub Šafránek. ¨

Zdroj: ČRo, foto: wikimedia commons, Chmee2

I Jindřichův Hradec už má svou rozhlednu

Jak TT dříve informoval, město Jindřichův Hradec se pustil do stavby rozhledny. Ve středu byla slavnostně otevřena. Nachází se na Rýdově kopci v městské části Děbolín. 

Rozhledna má celkovou výšku 33 metrů a sama stojí v nadmořské výšce 551,5 metrů. Vyhlídková terasa je umístěná ve výšce 24 metrů a poskytuje výhled do malebné krajiny Jindřichohradecka a České Kanady. Architektonické a konstrukční řešení rozhledny je založeno na ideji trigonometrických bodů, které polohopisně a výškopisně měří volnou krajinu. Objekt rozhledny bude volně přístupný veřejnosti, a to v období od dubna do října. V zimních měsících nebude rozhledna s ohledem na bezpečnost návštěvníků v provozu. 

Zdroj a foto: město Jindřichův Hradec

Na šumavský vrchol U tří jedlí

Zvolíme orientačně i fyzicky nenáročný okruh a vyjeme z Horské Kvildy na sever po zelené směr Zhúří. Na Zhúří odbočíme doprava na žlutou a ta nás po necelých 3 kilometrech dovede přímo k cíli. 

U tří jedlí (1153 m) je velmi plochý vrchol, 6 km severně od Kvildy. Jedná se o nevýraznou vyvýšeninu mezi Huťskou horou a Přilbou. Vrcholová část je extrémně plochá. Zalesněno je všude smrčinou. Zhruba 700 m jihozápadně od vrcholu je louka se samotou Ranklov, kde žil Josef Rankl (zemřel roku 1888), známá postava siláka z Klostermannových románů. Geodetický bod s kótou 1 151,5 m leží na východě vrcholové plošiny. 

Po žluté pokračujeme ještě dál 1,5 kilometru k rozcestí Zlatá studna. Tady odbočíme doprava na modrou, která nás dovede zase zpět na Horskou Kvildu. 

Ve spolupráci se serverem www.tisicovky.cz

  1. 7. Napříč Havlíčkobrodskem
Start: čas: 6:00 – 8:30, místo startu: Havlíčkův Brod, před nádražím ČD, Cíl: čas: 12:00 – 15:45,místo cíle: Golčův Jeníkov, ubytovna TJ Sokol, Pěší: 35 km, Cyklo: 45, 69 km , Kontakt: Jaroslav HOLÝ, Ráj 550, 58282 Golčův Jeníkov  
  1. 7. Včera do kladna, dnes, do záporna
Start:  čas: 8:00 – 11:00, místo startu: žst Praha Klánovice, Cíl: čas: 12:00 – 16:00, místo cíle: Říčany dle popisu, Pěší: 14, 26 km, Kontakt: Libor PFEIFER, tel.: 272937203 733166241 , e-mail: [email protected], [email protected]  
  1. 7. Se strážcem k Pravčické bráně
Využijte zajímavé možnosti nahlédnout do práce profesionálních i dobrovolných strážců přírody národního parku, a projděte se přitom v jejich doprovodu zdejší krásnou přírodou. Sraz: v 9:15 na Mezní Louce před informačním střediskem, Předpokládaná délka trvání: 4 hodiny, Trasa exkurze: Mezní Louka – Pravčická brána, Kontakt: [email protected]; telefon 737 276 867

Zdroj: KČT, NP  

Rybařský týdeník

www.svetrybareni.cz

Zahradkářský týdeník

www.zahradkaruvrok.cz

Vinařský týdeník

www.vinarskydenik.cz

Policejní týdeník

www.policejnidenik.cz

Patička

Odhlásit se z odebírání