Pokud nemůžete přečíst email, tak klikněte zde

DATUM VYDÁNÍ: 25. 6. 2015

ČÍSLO: 26

ROČNÍK: 4

Turistický týdeník

CESTA K PANČAVSKÝM VODOPÁDŮM JE JIŽ OTEVŘENA

Červeně značená turistická cesta ze Zlatého návrší k Labské boudě po hraně Labského dolu, která byla v minulých týdnech uzavřena, je již opět turistům přístupná. Oznámil to mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

 „Stavební firma zvládla práce dříve, a tak si již nyní turisté mohou vychutnat chůzi po zcela novém povalovém chodníku mezi Hančovým pomníkem a vodopádem Pančavy,“ uvedl Drahný. Stavbu povalového chodníku v místě, kde turistická cesta prochází prameništěm, si vyžádaly opakované náročné opravy cesty, kterou právě tekoucí voda pravidelně ničila. „Výstavbou dřevěného povalového chodníku navíc odstraníme překážku, která předělovala prameniště. Prakticky se jedná o podobný zásah, jako když jsme povalových chodníkem před lety nahradili vápencovou cestu přes Úpské rašeliniště,“ konstatoval mluvčí. 

TT, foto: wikimedia commons, Balaban  

V Lužických horách najdete nový vyhlídkový altán a sochu Jana Nepomuka

Výletníci mohou od minulého týdne vyhlížet na Lužické hory ze zastřešeného altánu postaveného státním podnikem Lesy ČR v Drnovci u Cvikova. Oznámil to podnik Lesy ČR. 

Na rozcestí U Jána v Mařenicích, jen pár kilometrů od Drnovce, nechal podnik také instalovat kopii sochy sv. Jana Nepomuckého. V pátek ji vysvětil cvikovský duchovní Rudolf Repka. Na jihovýchodním svahu Zeleného vrchu u cvikovského vycházkového okruhu postavil podnik Lesy ČR altán s lavicí a stolem o rozměrech 5 x 3,75 metrů. Dřevěná konstrukce stojí na původních základech Švýcárny, turistické restaurace ze 30. let minulého století. Do stavby Lesy ČR vložily z vlastního dotačního Programu 2020 celkem 480 tisíc korun bez DPH. „V Libereckém kraji tak vzniklo další odpočinkové místo, které slouží turistům a návštěvníkům lesa,“ řekl tamější krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář. 

Na podnět spolku „Drobné památky severních Čech“ letos nechaly Lesy ČR zhotovit z Programu 2020 za 72 tisíc korun kopii sochy sv. Jana Nepomuckého. Originál z roku 1846 vandalové poničili. V roce 1996 se na místě vztyčila kopie sochy, ta však byla o pět let později odcizena. Historický pískovcový sokl tak zůstal prázdný. Svatý Jan, tentokrát vysochaný z umělého kamene, opět vyhlíží turisty na křižovatce lesních cest od letošního června. 

TT, foto: Lesy ČR

Političtí vězni obnovili stezku Jáchymovské peklo

Obnovou naučné stezky Jáchymovské peklo po někdejších dolech a pracovních táborech chce spolek Političtí vězni.cz a jeho partneři přispět k léčbě paměti tohoto pozapomenutého místa – Jáchymova, které paradoxně po dekády samo léčbu poskytuje. Lidé si zrekonstruovanou stezku slavnostně projdou tuto v sobotu v 10 hodin, píše server Idnes.cz. 

„Jáchymov je dnes považován za místo s hendikepem. Mnoho lidí si jej spojuje hlavně s komunistickou minulostí, uranovými tábory a utrpením desítek tisíc vězňů v 50. letech. Přitom jeho historie sahá až do raného novověku, kdy bylo toto město druhým největším v českém království. Zdejší nerostné bohatství dalo název národní měně USA, přispělo k objevu radia a vynikající léčbě nemocí pohybového aparátu,“ uvedl Tomáš Bouška, předseda spolku. Stezka začíná v Jáchymově u kostela a pak už pokračuje vzhůru do hor po jednotlivých bývalých lágrech a ubikací vězňů k hornickému skanzenu a zpět do města. 

Zdroj: Idnes.cz. politictivezni.cz

Chatu Prašivou v Beskydech můžete už navštívit

Po několikaměsíčních opravách mohou turisté zavítat do chaty Prašivá v Beskydech nedaleko Frýdku-Místku. První etapa rekonstrukce skončila v půlce června, od 13. června je chata opět přístupná veřejnosti, oznámil Moravskoslezský deník. Hora Prašivá byla po staletí významným poutním místem, za což vděčí dřevěnému kostelíku z roku 1640. Od té doby se na Prašivé konaly mše a poutě. Architektonicky jedinečná dřevěná chata byla postavena v roce 1921 z veřejné sbírky, přispíval na ni dokonce i Tomáš Garigue Masaryk. 

Zdroj: Denik.cz

Stolování na zámku zažijete v Náměšti 

Velká vídeňská snídaně, koláče se zmrzlinou, savojskými piškoty, čokoládou i pečenými kaštany, snídaně v dámském appartementu nebo svatební banket, to vše nově doplňuje a obohacuje první prohlídkový okruh zámku v Náměšti nad Oslavou. Uvedl to Národní památkový ústav ve své zprávě. 

Aranžmá Stolování na zámku představuje prostřený stůl na šlechtickém sídle v 19. a 20. století v mnoha jeho variacích, určených roční i denní dobou, módou i aktuální rodinnou situací šlechtických majitelů. Její vytvoření a věrohodné napodobení pokrmů v trvanlivém provedení vyžadovalo od autorek značnou dávku kreativity i manuální zručnosti. 

Aranžmá v pokojích náměšťského zámku dokládá, že šlechtě byla vlastní po léta pěstěná vysoká kultura a ušlechtilý mrav, které se projevovaly jako součást souboru dědičných ctností i při jídle a stolování. Do detailů vypracovaná aranžmá působí, jako by se obyvatelé zámku – a natěšení strávníci – pouze na chvíli vzdálili od stolů, aby průvodci mohli návštěvníky zámku seznámit nejen s dobovými potravinami a surovinami, ale i s postupy jejich úpravy ve vybrané pokrmy, používaným nádobím a náčiním a způsoby servírování. Úplně všechny exponáty – od stolů po nejmenší lžičku – jsou přitom autentické, pocházejí z původního vybavení zámku v Náměšti nad Oslavou a dosud nikdy nebyly podobným způsobem vystaveny. Jako první mohou návštěvníci zhodnotit velkou vídeňskou snídani. Společně s francouzskou představovala v polovině 19. století standardní typ velké, úplné snídaně, zvané kontinentální. Obsahovala vejce vařené naměkko, císařskou žemli s máslem a zavařeninou a pravou zrnkovou kávu s mlékem či smetanou. Nejednalo se tedy o žádné opulentní přejídání. 

Vrcholem instalace je svatební banket. Slavnostní svatební hostina byla prostřena pouze pro členy obou právě svázaných rodin, servírovala se na stříbře a řídila se závaznými pravidly. Iniciačním pokrmem a zároveň tzv. jídlem na podívanou bývala na svatebních tabulích paštika, velmi často z labutího masa – labuť symbolizovala ideální obraz nevěsty, krásu, půvab, čistotu těla i duše, panenství. Paštika tvořila tělo labutě, do nějž byl původně zapíchnut krk, křídla a ocas. 

TT, foto: NPU, Gabriela Čapková

V Anníně na klatovsku mají nové muzeum skla

Na práci annínských sklářů se můžete podívat v novém sklářském muzeu. To bylo v sobotu slavnostně otevřeno v Anníně na Klatovsku, kde už přes dvě stě let funguje sklárna, píše Klatovský deník. 

Současný majitel si neuměl představit, že by v objektu bylo něco jiného než sklárna.  Nápad udělat muzeum přišel záhy po zakoupení sklárny. „Vzhledem k tomu, že historie je opravdu dlouhá, nám dávalo přirozeně smysl, ukázat ji lidem. Exponáty jsme dávali dohromady s Jitkou Lněničkovou přes dva roky a sbírali jsme je, kde to šlo. Návštěvníci uvidí sklo téměř dvě stě let staré, přes několik módních epoch, až po sklo moderní,“ sdělil majitel sklárny Annín Petr Švrčula. 

Zdroj: Denik.cz

V Trocnově zmodernizovali památník Jana Žižky

Původní křtitelnice ze střížovského kostela, kde byl údajně husitský vojevůdce Jan Žižka pokřtěn, originální zbraně z počátku 15. století, archeologické nálezy z husitského hradu Sion v podobě kulí a šipek, model vozové hradby i nová naučná stezka s 10 panely. To jsou hlavní lákadla zmodernizovaného muzea i venkovních expozic v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku. Uvedl to portál Jižní Čechy. 

Slavnostní otevření památníku se konalo v pátek 19. června. „Hlavním důvodem modernizace byl nový pohled na husitskou dobu, i když více než 30 let stará expozice prodělala lehkou ideologickou očistu už v době, kdy areál převzal od státu kraj a předal ji do naší správy. A nutná už byla i rekonstrukce zchátralé budovy muzea,“ uvedl František Štangl, ředitel Jihočeského muzea. Kraj chce pokračovat v kultivaci a znovuoživení památníku i v budoucnu. „Například na loukách ve spodní části areálu by mohla vyrůst replika vrcholně středověké vesnice,“ uzavřel Štangl. 

Zdroj: jiznicechy.cz, foto: wikimedia commons, Karelj

Autobus ČD propojí vlaky a autobusy v atraktivní Šumavě

Propojení železnice s řadou míst, kam dosud nejezdila pravidelná veřejná doprava, nabízí pro letošní prázdninové měsíce ČD Bus Šumava. Od 4. července až do 30. srpna vždy o sobotách a nedělích zavádějí České dráhy autobusové linky v návaznosti na vlakové spoje do atraktivních částí Šumavy, sdělila mluvčí ČD Radka Pistoriusová. 

„V posledních letech zaznamenáváme trvalý trend růstu počtu přepravených cestujících v turisticky atraktivních oblastech Šumavy. Velmi si zájmu cestujících o naše služby vážíme, a proto jsme pro letní sezónu 2015 připravili novinku, která je unikátní svým rozsahem i vzájemnou provázaností. V červenci a v srpnu zavádějí České dráhy v jihočeské části Šumavy systém ČD Bus Šumava,“ uvedl Jiří Kafka, ředitel regionálního obchodního centra Českých drah v Českých Budějovicích. O sobotách a nedělích pojedou autobusové linky navázané na vlaky Českých drah. Spoje pojedou o prázdninách vždy v sobotu a v neděli a navíc ještě ve státní svátek 6. července. 

Přehled linek zařazených do systému ČD Bus Šumava

  • Nové Údolí – Třístoličník – linka dopraví cestující na vyhledávaný Třístoličník
  • Lipno nad Vltavou – Svatý Tomáš – autobusy dovezou zájemce do obtížně dostupné oblasti na pravém břehu Lipenského jezera, autobusy budou vyjíždět z  obce Lipno nad Vltavou, budou navázány v železniční stanici Lipno na vlaky od Vyššího Brodu a s možností rychlého spojení do Českých Budějovic a Lince. Linka vede přes Přední Výtoň a Frýdavu. Konečná zastávka Svatý Tomáš je východištěm na zříceninu hradu Vítkův kámen a na Schwarzenberský kanál u Ježové.
  • Lipno nad Vltavou – Černá v Pošumaví – linka nabídne dlouhodobě požadovanou návaznost mezi Lipnem nad Vltavou a vlaky ČD v Černé v Pošumaví. Obslouží i další turistickou destinaci ve Frymburku, s možností použití přívozu do Frýdavy. V Černé v Pošumaví bude zajištěna návaznost na vlaky ve směru Nová Pec a Nové Údolí, s možností přestupů na autobusy do Bavorska, či na autobusy Národního parku Šumava
  • Lenora – Kvilda – Podařilo se navázat železniční dopravu ČD na systém tzv. Zelených autobusů Národního parku Šumava. Z ČD Busu Šumava lze na Kvildě přestoupit do spojů ve směru na Horskou Kvildu, Srní, Prášily, Železnou Rudu a hlavně na Bučinu, kde je možnost dalších vazeb směrem do Bavorska.
  • Holubov – Krasetín – nejkratší linka umožní od vlaků ze směru jak od Českých Budějovic i Českého Krumlova pohodlně se dostat k nástupní stanici lanové dráhy na Kleť.
  • Kaplice – Český Krumlov – cestujícím z Kaplice zajistí přestupní vazby v Kaplici nádraží na vlaky ČD z 5 km vzdáleného města. Zároveň také o více než hodinu zkrátí cestování ve směru od Lince do Českého Krumlova.
  Na projektu ČD Bus Šumava spolupracují České dráhy s Národním parkem Šumava a bavorskou železnicí Ilztalbahn. Podařilo se vytvořit dopravní systém, který zahrnuje vlakové i autobusové linky v celé oblasti Šumavy bez ohledu na státní hranici. Lze cestovat na jednu jízdenku, kterou si cestující koupí v jakémkoli vlaku ČD či v osobní pokladně. Cestující, kteří si zakoupí některou z jízdenek partnerů (např. NP-Ticket Národního parku Šumava, či jízdenku v Bavorsku), rovněž můžou využívat vlaky Českých drah. „Nám jde hlavně o komfort návštěvníka Šumavy a o to, aby maximálně využil našich Zelených autobusů. To by nikdy úplně nefungovalo bez toho, abychom se domluvili s dalšími dopravci a především s Českými dráhami, na které jsme přímo navázáni. Každoročně naše Zelené autobusy přepraví více než 100 tisíc osob a doufáme, že toto číslo se zvýší díky spolupráci s jihočeskými Českými drahami, se kterými jsme si navzájem začali uznávat jízdní doklady a vyladili jsme návaznost spojů,“ říká mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák Například na Skupinovou víkendovou jízdenku za 250 Kč můžou cestovat 2 dospělí a až 3 děti do 15 let ve všech vlacích ČD v Jihočeském kraji, ve výše uvedených ČD Busech Šumava, ale i v Zelených autobusech Národního parku Šumava na linkách:
  • Kvilda – Prášily – Srní – Železná Ruda – Špičák
  • Horská Kvilda – Kvilda – Bučina
  • Nová Pec – Jelení Vrchy (východiště na Plešné jezero a ke Schwarzenberskému kanálu)
Lze využít i partnerských linek v Bavorsku a podívat se do Pasova, do ZOO v Neuschönau, nebo se nechat vyvézt pod horu Roklan a Luzný. Okruh lze uzavřít na Bučině s přestupem na Zelené autobusy Národního parku Šumava.
TT, ilustrační foto: wikimedia comons, Honza Groh  

Část cyklotrasy z Jeleních vrchů do Stožce je nyní uzavřena

Část cyklotrasy z Jeleních vrchů do Stožce na východní Šumavě je do odvolání uzavřena. Oznámil to NP Šumava. Důvodem je odklízení popadaných stromů. Cyklotrasa je uzavřena v úseku od křížení Tovární cesty a Bonarovy cesty po křížení Tovární cesty s Hučickou cestou. 

TT

U Protržené přehrady v Jizerskách vznikla útulna

V pondělí byla pro veřejnost otevřena útulna u Protržené přehrady na Bílé Desné v Libereckém kraji. Lesy ČR investovaly do stavby 735 tisíc korun, sdělila jejich mluvčí Eva Jouklová. 

 Jednoduchou dřevěnou stavbu s půdorysem 5 x 8 metrů a sedlovou střechou postavil podnik Lesy ČR za osm měsíců. Stojí na místě vyhlášené Krömerovy boudy, která návštěvníkům Jizerských hor sloužila v letech 1926 až 1945. „Objekt využijeme při lesním hospodaření, ale především bude k dispozici turistům,“ řekl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR z Liberce. 

Podle jeho slov se do budoucna uvažuje o tom, že se v útulně otevře drobné občerstvení. Zatím ale bude přístupná pouze část budovy, v níž si turisté odpočinou a přečkají špatné počasí. Lesy ČR začaly s obnovou Protržené přehrady před dvěma lety. Projekt financovaný z podnikového dotačního Programu 2020 by měl skočit v příštím roce, kdy si budou v Desné připomínat sté výročí tragických událostí, které následovaly po protržení přehrady. 

TT, foto: Lesy ČR  

Okolí Plzně: Pátá naučná říční stezka vede údolím Úhlavy

Úspěšný projekt naučných říčních stezek na území města Plzně postupuje do finále. V úterý se za Škoda sport parkem v Doudlevcích otevřela již pátá stezka, tentokrát údolím Úhlavy. Oznámilo to město Plzeň na svém webu. 

Pokřtěn byl tištěný průvodce, který je zdarma k dispozici. Informační tabule podél řeky připravil Útvar koncepce a rozvoje města Plzně ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně v rámci mezinárodního projektu REURIS. „Trasa dlouhá pět a půl kilometru vede od soutoku v Doudlevcích proti proudu přes pravěké hradiště, Hradiště, Černice a Radobyčice až k Valíku,“ popsala trasu Pavlína Valentová z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Procházka zabere příjemné dvě hodiny chůze a stejně jako ostatní plzeňské stezky je vhodná pro pěší, cyklisty i maminky s kočárky. 

Zdroj: plzen.eu

Jungmannova obec Hudlice dokončila Máminku

Na Krušné hoře u obce Hudlice na okraji hlubokých křivoklátských lesů vyrostla rozhledna Máminka, která nabízí turistům nový pohled na nádhernou okolní krajinu.

V rámci projektu „Zvyšování atraktivity Hudlicka jako destinace cestovního ruchu“ tu však vznikla nejen nová rozhledna, ale i síť naučných stezek a zajímavá zastavení pro milovníky pěší i cykloturistiky a obdivovatele přírodních krás. O dokončení rozhledny, která byla veřejnosti zpřístupněna v sobotu, informoval Středočeský kraj. 

Rozhlednu tvoří 33 metrový jehlan, uprostřed kterého je schodiště v kruhovém tubusu nahoře zakončené kruhovou výhledovou plošinou. Turistické stezky jsou vybudovány tak, aby sloužily všem věkovým kategoriím návštěvníků, rodinám s dětmi, jednotlivcům i velkým skupinám. Obec Hudlice je známa především díky rodákovi, slavnému obrozenci Josefu Jungmannovi. Kromě nové rozhledny je její dominantou buližníková Hudlická skála, obklopená lesy. V blízkém okolí lze spatřit i další přírodní památky, jako je Stará ves. 

TT, foto: SČK

Velké Meziříčí už shlédnete z rozhledny

O víkendu slavnostně otevřeli na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí novou rozhlednu. Oznámilo to Velké Meziříčí na svém webu. 

Rozhledna na Fajtově kopci má originální tvar šroubovice a pro své stejně originální osvětlení bude výraznou dominantou města i v noci. Stavbu dlouhodobě plánoval Ski klub, který na kopci provozuje oblíbenou sjezdovku se zázemím. Nepřehlédnete ji ani při jízdě po dálnici D1. 

Zdroj: město Velké Meziříčí  

Znáte je? NOVÉ ROZHLEDNY ČR – více než 101 staveb

Nová kniha, která se v červenci objeví na trhu, uvádí novinky ze světa dalekých výhledů v ČR. Je opět od Jaroslava Fábery a Heleny Holubářové –  autorů úspěšné publikace mapující podobným způsobem 365 rozhleden v ČR do jara 2013. 

Čtenáři se nyní mohou těšit na celkem 134 lokalit, z toho na 101 staveb nově postavených, zrekonstruovaných a rozestavěných rozhleden, tedy rozhledové novinky cca do léta či podzimu 2015. Publikace obsahuje 57 nových přístupných rozhleden, z dalších 21 objektů je 10 nově zrekonstruovaných, 8 dosud ve výstavbě a 3 rozhledny jsou sice delší dobu dokončené, avšak v létě 2015 stále nepřístupné. Autoři věří, že problémy budou vyřešeny a brzy se i odtud rozhlédneme. 

Dále je popsáno 23 „výhleden“ postavených v posledních letech. Jedná se o ministavby, které svou výškou nesplňují všeobecně uznávaná kriteria na rozhlednu, ale mnozí milovníci rozhledů je vyhledávají a na webových stránkách rozhleden jsou uváděny. U každého objektu jsou i jeho GPS souřadnice a ikona pro rychlou orientaci ohledně doby, po kterou je přístupný. Kniha je uspořádána regionálně podle krajů, které jsou na tzv. hmatníku odlišeny barvami. Na přední předsádce je mapa ČR s přehlednou lokalizací rozhleden uvedených v této knize.

TT

Středočeský kraj dostaví rozhlednu Čížovku

Vedení Středočeského kraje chce dostavět rozhlednu Čížovka u obce Kněžmost. Předložilo proto zastupitelstvu kraje na zasedání návrh na odkoupení pozemku o výměře necelých tisíc metrů čtverečních, na němž rozhledna stojí a na který byla dosud uzavřena smlouva o výpůjčce. Uvedl to Středočeský kraj ve své zprávě. 

Bez tohoto kroku by totiž nebylo možné rozhlednu dokončit. Zastupitelstvo tento návrh schválilo. „Jednali jsme se společností J&J Investments, jež je vlastníkem pozemku, a dohodli jsme se na ceně 898 tisíc korun, která vychází ze znaleckého posudku a nákladů vzniklých společnosti J&J Investments v souvislosti s úpravou pozemku – úklidem, úpravou, zasíťováním,“ řekl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Vedení Středočeského kraje zároveň uzavře dohodu o vyrovnání vzájemných závazků a pohledávek vůči zhotoviteli rozhledny, které vznikly v průběhu stavby. 

„Výše vyrovnání nepřekročí jeden milion korun a budou jím vyřešeny veškeré závazky a pohledávky vůči zhotoviteli rozhledny,“ upřesnil hejtman Petera s tím, že na dostavbu rozhlednu bude vyhlášeno nové výběrové řízení. „Věřím, že tento krok napomůže zdárnému dokončení rozhledny a že ji budeme moci co nejdříve otevřít veřejnosti,“ doplnil hejtman Petera. 

TT

Na Královský kámen na Šumavě

Nepůjde o dlouhý výlet. Vyjdeme z Nicova od kostela, od stanice autobusu po modré značce směrem vzhůru, nejprve mezi pastvinami a posléze lesem. Modrá nás po pouhých 1,6 km dovede k cíli. 

Královský kámen (1058 m) je kupovitý vrchol, severovýchodně od Nicova. Je součástí hlavního hřbetu Javornické hornatiny mezi Svatým Janem (1045 m) a Javorníkem (1066 m). Na vrcholu vidíme několik skal z porfyrické žuly. V jedné z nich je vytesána kaplička. Výhledy jsou prakticky nemožné. Na vrcholu se nachází geodetický bod. 

Pokud se nechce vracet stejnou cestou, můžeme se napojit na vrcholu na červenou a dát se po ní doprava na samotu Krankoty, dále sestoupíme na Krásnou vyhlídku, kde se přidá i zelená značka. Při sestupu překročíme silnici a dostaneme se na Tejmlov. Tady půjdou značky kus po silnici a následně obočí doleva lesem a znovu se dostanou na silnici. Zde bude zastávka autobusu (při sestupu už druhá) a značky odbočí doleva. My však půjdeme ještě 100 metrů po silnici dolů. Tady bude doprava odbočovat neznačená lesní cesta. Ta nás více méně po vrstevnici po 2 kilometrech dovede zpět do Nicova. 

Ve spolupráci se serverem www.tisicovky.cz

27.6. Kolem kolem Kaplicka 

Start: čas: 8:30 – 9:00, místo startu: Kaplice – dle propozic, Cíl: čas: 15:00, místo cíle: dle propozic, Pěší: 15 km, Cyklo 10-60 km, Kontakt: Kaplice Infocentrum, tel.: 380 311 388 , e-mail: [email protected]   

27.6. Zábřežská strašidla ožívají 

Start: čas: 18:00 – 19:00 hod., místo startu: Zábřeh, Městský úřad, Masarykovo nám., Cíl: čas: 20:00 hod., místo cíle: Zábřeh, kamenolom, Pěší: 3,5 km  Kontakt: Magdalena SCHWARZOVÁ, tel.: 737712453, e-mail: [email protected]   

27.-28. 6. Zapomenutými kouty Vysočiny 

Start: čas: sobota 11:00, místo startu: Vyklantice,okr. Pelhřimov,  Kulturní dům, Cíl: čas: neděle 14:00, místo cíle: Vyklantice, Kulturní dům, Pěší: 6, 15, 25, 100 km, Cyklo: 15, 30 km, Kontakt: František JAKL, tel.: 721055589, e-mail: [email protected]   

27.6. Kamenožrout 

Start: čas: 7.30 – 9.00, místo startu: Nezvěstice  ŽST, okr. Plzeň-jih, Cíl: čas: 11.00 – 18.00, místo cíle: Nezvěstice, restaurace Bon, Pěší: 10 – 30 km, Cyklo: 35 km, Kontakt: Jiří MACHULKA, tel.: 731 147 134 , e-mail: [email protected]   

Zdroj: KČT

Rybařský týdeník

www.svetrybareni.cz

Zahradkářský týdeník

www.zahradkaruvrok.cz

Vinařský týdeník

www.vinarskydenik.cz

Policejní týdeník

www.policejnidenik.cz

Patička

Odhlásit se z odebírání