7 Nejkrásnějších zahrad světa

garden-2040714_1920

Přestože je zima, vše odkvetlo a příroda se uložila ke spánku, milovníci zahrad nemusí až tak věšet hlavu. Jsou nádherné zahrady, přístupné celoročně, kde se můžete kochat tím, co příroda v tomto směru lidem dopřává. Jistěže to nebude takové, jako v létě, ale i v tomto zimní režimu si každý najde to své. Třeba vám jako tip na návštěvu pomůže některá z těch, jež jsme vybrali mezi 7 Nejkrásnějších zahrad na světě…

 

Sanssouci, Německo

Park Sanssouci v Postupimi nabízí originální zahradní architekturu. Původně barokní zahrada byla předělána na zelený park rozšířený o zámek a lázně. Dominantou, kromě zámku, je svah pod ním, který byl rozčleněn do šesti širokých teras situovaných tak, aby bylo co nejlépe využito dopadajících slunečních paprsků. Opěrné zdi posloužily pro osazení treláží, po kterých se pnou keříky vinné révy dovezené z Portugalska, Itálie, Francie, ale také z německého Ruppinu. Středovou osu terasové zahrady tvoří schodiště se 132 schody, přerušované v úrovni jednotlivých teras. Zahrada i zámek jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Sanssouci

Butchart Gardens, Britská Kolumbie

Tyto zahrady jsou zářným příkladem úspěšné obnovy narušené krajiny. Před sto lety sloužil pozemek jako lom, po jeho vytěžení se zavezl půdou a dnes se na 22 hektarech pěstuje přes 700 druhů rostlin. Do živých a zářivých barev se bývalý lom zahaluje od března do října, v tomto období vše rozkvétá. Nabízí se tu možnost procházek v ukázkových zahradách několika různých zemí – např. zahrada japonská, italská a další. Je to naprosto úžasná podívaná v každé roční době.

Butchart-Gardens-Britská-Kolumbie

Powerscourt Gardens, Irsko

Jižně od Dublinu se na 47 hektarech rozkládají zahradní pavilony s vodopády, parky a kaskádovými terasami. Na počátku 18. století na pozemcích rodu Wingfieldů z Powerscourtu vyrostlo honosné sídlo a rozlehlé zahrady, které jsou považovány za nejkrásnější v Irsku. Přitom si zde ani jako v Irsku připadat nebudete. Zahrady byly projektovány v italském a částečně japonském stylu, všude je pečlivě střižený trávník a pestrobarevné květiny, které navozují atmosféru spíše jižní Evropy. Powerscourt Gardens dominuje velké jezero s fontánou a spoustou leknínů.

Powerscourt-Gardens

The Master of Nets Garden, Čína

Říká se jí také Zahrada mistra rybářských sítí  a najdete ji v jihovýchodní Číně. Této zahradě dominuje vodní plocha a skvostné stavby z feudálního období, s originální dekorací a unikátním nábytkem.

master_of_nets_garden

Royal Botanic Gardens, Anglie

Pouhých 16 kilometrů od Londýna se nachází botanická zahrada (Royal Botanic Gardens), která patří bez jakékoli nadsázky k nejvýznamnějším botanickým zahradám světa. Rozkládá se na ploše 121 hektarů. Sami zahradníci z Kew tvrdí, že nejvzácnější rostlinou jejich zahrady je jihoafrický cykas, který ve volné přírodě již vyhynul a do dneška přežívá v kultuře jen v několika kusech. Všechny jsou bohužel pouze samčího pohlaví, semena této rostliny tedy neexistují. Pozoruhodný je také 16 m vysoký exemplář jihoamerické palmy, o kterém se traduje, že je nejvyšší v interiéru pěstovanou rostlinou světa, pyšní se tu i největším viktoriánským skleníkem a bonsajemi starými více než 150 let.

Royal-Botanic-Gardens

Villa d’Este, Itálie

Krásné zahrady a zelené parkové plochy se spoustou fontán, vodopádů a soch – to vše dohromady je nejznámější místo v italském městě Tivoli, ležícím 30 km jihovýchodně od Říma, Villa d´Este. Park má rozlohu 35 tisíc m². V téměř dokonalé symbióze vody a zeleně se zde nachází 250 vodotrysků, 60 vřídel, 255 kaskád, 100 nádrží, 50 fontán, 20 teras, 300 bran a to vše doplňuje na tři tisíce různých sezónních rostlin a stovky stromů. V roce 2007 byla získal titul Nejkrásnější evropská zahrada.

Villa-d’Este

Versailles, Francie

Ohromný komplex zahrad okolo zámku ve Versailles vznikl za doby Ludvíka XIV. Andrého Le Nôtre, ten vymyslel důslednou soustavu kanálu, fontán a jezírek tak, že udělal z močálovitého území nejrozsáhlejší zahrady Francie. Zahrady zabírají plochu kolem 100 ha. Prohlídka zahrad by měla začít na terase, odkud oceníte pohled na symetrii a dokonalost francouzských zahrad. Od fontány Latone k fontáně Apollona se vine Sluneční osa, po Velkém kanálu se můžete projet lodičkou, Malý kanál kříží Velký kanál, a tvoří tak křížení. Největší fontánou je Neptunova fontána. Na protější straně najdete Mansartovu Oranžerii, kdysi se zde chovalo na dva tisíce pomerančovníků.

Versailles


 

Zdroj: www.7nej.cz, On-line: http://www.7nej.cz/?p=2618