V Plasích chystají Víkend fotografie

Plasy3

Společnosti Plasy sobě, Svaz českých fotografů a Centrum stavitelského dědictví chystají pro všechny příznivce fotografování a architektury Víkend fotografie. Akce se koná od 9. do 10. září 2017 v areálu plaského kláštera a jeho okolí.

Plasy4

V sobotu 9. září budou v prostorách Dvora stavebních řemesel pro zájemce od 9.30 hodin připraveny přednášky, výstavy i možnosti fotografování plaského kláštera a okolí s doprovodem či samostatně. Od 14 hodin bude program pokračovat v sýpce, kde budou promítány oceněné fotografie z 37. národní přehlídky fotografie ve Svitavách. Následovat bude prohlídka hodinové věže s originálním více než 330 let starým hodinovým strojem.

V neděli 10. září bude program pokračovat přiblížením dalších zajímavostí okolí a volným focením.

Plasy1

Program přednášek:

Pavel Kodera, vedoucí Centra stavitelského dědictví Plasy:  Vědět, co vidím – historie plaského kláštera.

Ivo Kornatovský, autor Svazu českých fotografů, kurátor výstav v areálu Kláštera Plasy –  focení v Plasích a okolí.

Václav Šedý, autor mnoha publikací věnujících se především architektuře, sochařství, designu a knižní grafice – Reprezentace architektonické formy ve fotografii.

Další program:

– Zámecký sál – výstava fotografií Plaská Lípa 8.

– Nemocniční křídlo kláštera – výstava obrazů a kreseb.

– Expozice stavitelství – vstup zdarma v rámci Dne industriálního dědictví.

– Klášter Plasy – zlevněné vstupné.

– Plasy a okolí – fotografování přes den až do noci na základě přednášky.

– Amfiteátr  – prezentace a zhodnocení volného focení.

– V areálu národní kulturní památky Klášter Plasy v západních Čechách Národní technické muzeum prezentuje postupy a principy tradičního stavitelství.

Plasy1

Unikátní projekt stavební obnovy památkového areálu
Vzorový projekt památkové obnovy nazvaný Centrum stavitelského dědictví v Plasích byl realizován od roku 2009 do podzimu 2015. Zahrnoval adaptaci dvou značně zdevastovaných, památkově velmi hodnotných areálů hospodářského zázemí bývalého kláštera – pivovaru a hospodářského dvora. Vzniklo tak unikátní pracoviště, v jehož programové náplni se prolíná prezentační a edukační funkce muzea se zážitkovými aktivitami zaměřenými na širokou návštěvnickou obec. Byl zde vytvořen vzdělávací a volnočasový areál, který propojuje tematicky zaměřené muzejní expozice s historickými dílnami tradičních stavebních řemesel, jež kromě prezentace svého vybavení nabízejí rovněž vyzkoušení konkrétních řemeslných dovedností. Stálá expozice stavitelství návštěvníka provede po celém areálu bývalého pivovaru a seznámí ho s problematikou historických stavebních prvků, materiálů a konstrukcí.

Plasy5

Zdroj a ilustrační foto: Centrum stavitelského dědictví Plasy