Turistická sezóna dala přírodě zabrat, odpadky se samy neuklidí

Úklid1

Největší dobrovolnická akce Ukliďme svět, ukliďme Česko vyhlásila podzimní kolo úklidů.  Proběhnou během září a října a zaměří se tradičně na úklidy odpadků po rekreantech; na řekách, plážích či v okolí turistických tras. Podzimní kolo úklidů bude generálkou na dlouho připravovaný celosvětový World Cleanup Day, který proběhne příští rok ve více než 100 zemích světa. Nejvíce úklidů proběhne v sobotu 23. září, kdy je vyhlášen hlavní podzimní termín.

Úklid2

Počasí bylo letos turistům přívětivé a každý si našel přes prázdniny čas vyjít do přírody, opustit šeď města a načerpat energii na čerstvém vzduchu. To, co se ale po sezóně najde po výletnících v přírodě za nepořádek, je často k neuvěření. Stále oblíbenější výlety na vodu tak znamenají mimo jiné i pod splavy se točící petlahve, ve větvích u břehu plastové pytle, boty, dokonce se najde i zásobník od sekačky na trávu, nebo dopravní kužel. Nové skládky a další nepořádek se objevují nejen na řekách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Spojením tradice, zkušeností a moderního přístupu se podařilo v roce 2016 oslovit a aktivně zapojit přes 86 000 dobrovolníků a sebrat přes 1600 tun odpadu. Do úklidů se zapojily stovky škol, spolky, sdružení, hasiči, záchranáři, policisté, vodáci, turisté,  celá města, obce i několik mediálně známých tváří.  Akce má především za cíl širokou veřejnost skrze vlastní zážitek poučit o závažnosti problému černých skládek a odpadu v přírodě, oživit témata diskuze o odpadech a recyklaci a takto vlastnímu vzniku černých skládek předcházet.

Úklid4

Zdroj a ilustrační foto: Ukliďme svět, ukliďme Česko