Linec – historie, památky i ráj pro cyklisty

Linz1

Linz, česky Linec se nachází blízko hranic s Českou republikou; současně je i hlavním městem spolkové země Horní Rakousy. Centrální poloha města skýtá mnoho možností pro jednodenní výlety. Navštívit lze například několik památek, které patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Cyklistickou stezkou vedoucí podél Dunaje a dalšími dobře značenými stezkami je Horní Rakousko pravým rájem pro cyklisty.

Zajímavá místa a památky regionu
Odpradávna město těžilo z výhodné polohy na významné říční křižovatce. Prvními obyvateli byli Keltové, kteří pojmenovali své sídliště Lentos. Po Keltech přišli do Lince Římané, kteří zdejší sídliště přestavěli na mohutný opevněný tábor a dali mu jméno Lentia. Roku 1236 Linec obdržel městská práva. V letech 1489 – 1493 se Linec stal středem Svaté říše Římské. Z významných dat historie města je třeba zmínit rok 1785, kdy bylo v Linci ustanoveno biskupství.

Linz2                                                                                                                                                                                                                               Katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie (Mariendom)
Dominantou města je katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, Nový dóm. Katedrála, jež byla dostavěna v roce 1924, je považována za největší stavbu svého druhu v Rakousku. Obdivovat zde lze krásně malovaná okna, či bohatě zdobené chrámové prostory, které jsou dobře viditelné z vyvýšené galerie, po níž se lze procházet. Vysoká kostelní věž nabízí nádherný výhled na město i jeho okolí.

Kostel svatého Ignáce (Alter Dom)
Dalším kostelem, který lze ve městě obdivovat je kostel svatého Ignáce nazývaný též Starý dóm. Jedná se o barokní stavbu z druhé poloviny 17. století. Kostel sousedí s bývalou jezuitskou koleji. Poté, co bylo v roce 1785 založeno linecké biskupství, sloužil kostel až do roku 1909 jako hlavní biskupský chrám. V interiéru je tradiční barokní výzdoba, zahrnující například sloupy a sochy z růžového mramoru, na níž se podíleli mimo jiné i významní italští umělci.

Linz3

Linecký zámek (Linzer Schloss)
Zámek, pocházející ze 17. století, nechal postavit Rudolf II. na místě původního hradu, jenž je zmiňován už v listinách z konce 8. století. V okolí zámku se nacházejí pozůstatky opevnění, jež chránilo původní stavbu. V prostorách zámku dnes sídlí Zámecké muzeum a jsou zde i sbírky Zemského muzea zabývající se kulturní historií města i přírodou a technikou. Zámek představuje kontrast mezi historií a modernou. Jedno z jeho křídel bylo poničeno při rozsáhlém požáru v roce 1800, a tak jej město nechalo nově postavit k příležitosti zvolení Lince za Evropské hlavní město kultury pro rok 2009. Část zámku je dnes postavena ze skla a oceli.

Pöstlingberg                                                                                        Přímo nad městem se tyčí hora Pöstlingberg, na jejíž vrchol jezdí historická horská dráha Pöstlingberg Bahn. Zde lze navštívit vyhlídkovou plošinu, z níž je vidět celé město jako na dlani, jeskynní dráhu Grottenbahn, která návštěvníky zavede do říše pohádkových trpaslíků, či baziliku Panny Marie Sedmibolestné, jež patří mezi nejvýznamnější poutní místa Horního Rakouska.

Linz4

Zoologická zahrada (Linzer Tiergarten)
Při cestě na vrchol Pöstlingberg narazíme na lineckou zoologickou zahradu. Jedná se o menší ZOO, zaměřenou na chov ptáků, plazů a kopytníků, která návštěvníky seznamuje mimo jiné i s regionálními zvířaty a rostlinami.

Muzeum umění Lentos (Lentos Kunstmuseum)                     Během své návštěvy města bychom určitě neměli vynechat návštěvu Muzea umění Lentos, které je zajímavé uvnitř i zvenku. Budova muzea, které bylo otevřeno v roce 2003, je umístěna na břehu Dunaje a je celá potažena skleněnými “obalem”, jenž v noci barevně svítí a vytváří velmi zajímavou podívanou. V muzeu samotném jsou sbírky moderního umění.

Nejmodernější hudební divadlo Evropy
Město se může pochlubit i zajímavými projekty moderní architektury. Nové Hudební divadlo bylo otevřeno v roce 2013. Multifunkční otáčivé hlediště o průměru 32 metrů se může současně pohybovat a naklánět různým způsobem s jednotlivými scénami. Kvůli programu výstavby tohoto nízkoenergetického domu si divadlo získalo přezdívku „zelené divadlo“.

Linz1

Ars Electronica Center
Zajímavým příkladem moderní architektury je budova Ars Electronica Center, která byla otevřena v roce 2009. Pro návštěvníky je zde připraveno Muzeum budoucnosti s expozicemi, věnovanými výzkumu a vývoji. Dále jsou zde konferenční sály a prostor vhodný pro pořádání akcí pod širým nebem, který nabízí jedinečný výhled na Dunaj. Zajímavý je zejména zevnějšek budovy, který je tvořen tzv. světelnou fasádou. LED osvětlení mění barvy a vytváří i zajímavé obrazce a animace.

Pěkný cestovatelský příspěvek a fotografie nám poslal Ctibor Čejpa