Armádní muzeum na Vítkově čeká rekonstrukce

amz1

Historická budova Armádního muzea na pražském Žižkově bude až do roku 2020 uzavřená pro veřejnost. Začíná kompletní rekonstrukce, první v téměř devadesátileté historii muzea.         Komplex budov na úpatí Vítkova byl postaven na konci 20. let minulého století. Vojenský historický ústav už několik let upozorňoval na nutnost oprav.

Rekonstrukce1

Při rekonstrukci budou rozšířeny výstavní prostory. Vedle současných dvou pater budou zpřístupněny i rozsáhlé prostory v podzemí, v bývalých depozitářích a místech někdejší knihovny. Nádvoří muzea pak má být zastřešeno. Vojenský historický ústav, pod který žižkovské muzeum spadá, tak získá pro své bohaté sbírky moderní prostor. Po plánovaném znovuotevření v roce 2020 mají být expozice věnovány minulosti vojenství s důrazem na český prostor od nejstarších dob až po současnost. Zastoupeny budou všechny klíčové etapy historie. Stávající hlavní expozice byly věnovány pouze období od roku 1914 do roku 1945.

Rekonstrukce2

Posláním Vojenského historického ústavu je shromažďovat písemné i hmotné památky k dějinám československé a české armády a vojenství. Exponáty vystavuje, zároveň k dějinám vojenství vydává historické práce. Kromě muzea na Žižkově vystavuje v Leteckém muzeu Kbely a Vojenském technickém muzeu Lešany, kde má zároveň rozsáhlé depozitáře.

v35772_Vojensky-historicky-ustav-Praha

 

Zprávu a ilustrační foto nám poslal Vojenský historický ústav