Tajemství hradní kuchyně

Hrad Šternberk

Na hradě Šternberk byla v úterý 11. července 2017 slavnostně otevřena zrekonstruovaná Liechtensteinská kuchyně. Ta je součástí nového prohlídkového okruhu, při kterém návštěvníci projdou technickým zázemím hradu. Přes pokoje služebnictva i bývalých pánů hradu se postupně dostanou až na půdu, kde je funkční strojovna výtahu.

Šternberk1

V rámci okruhu, který má představit zejména technické zajímavosti hradu, spatří návštěvníci osobní výtah z prvního do druhého poschodí a také výtah, kterým se v době Liechtensteinů dopravovalo jídlo. Součástí prohlídky jsou rovněž nedávno zrekonstruované půdní prostory, kde se nachází i strojovna výtahu. Kuchyně je po náročné rekonstrukci, která trvala více než rok a jejíž součástí byly i restaurátorské opravy původních obkladů a kachlových kamen. Vybavení kuchyně tak je opět plně funkční. Nový návštěvnický okruh „Od kuchyně po půdu“ je otevřen od úterý 18. července 2017.

DS_00916@2x

Dominantou města Šternberk je stejnojmenný hrad, který se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů. Hrad nabízí tří prohlídkové okruhy v letní turistické sezóně a návštěvy různých akcí v průběhu celého roku. Hrad založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka. Z původní stavby se zachovaly zbytky opevnění, zdi hlavního paláce a mohutná okrouhlá věž. V podhradí se nachází unikátní muzeum hodin.

Zážitek z prohlídky hradu můžete umocnit procházkou v zámeckém lesoparku, který vytvořil v letech 1907–1909 vídeňský architekt Albert Esche.

fileb16-9

Příspěvek a fotografie nám poslal Národní památkový ústav a státní hrad Šternberk