Do Plas na Zvonařský den

Expozice zvony

Zvonařský den s žehnáním nového zvonu proběhne v Centru stavitelského dědictví Národního technického muzea Plasy. Dnem věnovaným zvonům a zvonařství se Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy v sobotu 22. července 2017 připojuje k Letnímu baroknímu festivalu Plzeňského kraje.

Plasy

Návštěvníkům se otevřou prostory Dvora stavebních řemesel, budou se moci setkat se známým českým zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem, vyzkoušet si řadu činností v řemeslných dílnách, poslechnout koncert nebo okusit chutě baroka. Vrcholem bohatého programu bude žehnání nového zvonu, který podle barokní předlohy odlil mistr zvonař Petr R. Manoušek.

Národní technické muzeum pro své Centrum stavitelského dědictví nechalo odlít nový zvon, jemuž požehná plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub. Původní barokní zvon, který se stal předlohou nového plaského zvonu, pochází ze známé zvonařské dílny rodu Pricqueyů. V Klatovech ho odlil v roce 1706 Johannes Daniel Pricquey (1657-1730). Zvon nese iniciály a znak Eugena Tyttla, který v letech 1699–1738 reprezentoval cisterciácký klášter jako jeho opat.

Zvony

Vstup na akci je tento den zdarma.

Zprávu a fotografie nám poslalo Centrum stavitelského dědictví NTM Plasy.

Děkujeme :-)