České Švýcarsko

všemily škola

V údolí řeky Chřibská Kamenice jihozápadně od Jetřichovic leží malebná obec Všemily. První písemná zmínka o ní se datuje do roku 1381. Krásné údolí mezi lesy a skálami lákalo i filmové tvůrce. Mezi ty nejznámější již léta patří filmová pohádka Pyšná princezna. A právě ve Všemilech se nachází chalupa ševce, kde se z prince Miroslava stal obyčejný zahradník.

Ale v obci lze obdivovat i zajímavou sakrální kapli svatého Ignáce, jezuitského patrona. Kaple je vytesána ve skále a nejstarší písemný doklad o ni je z roku 1835. Byla vybudována na soukromém pozemku a byla určena jen majitelům. Světlo v ní zajišťuje dvojice oken i s rámy, vybavena je oltářem i lavicemi. Přes den je volně přístupná. Naproti ní stojí pískovcová Boží muka.

skalní kaple

skalní kaple2

Obec vůbec působí jako malý skanzen se svými udržovanými lidovými podstavkovými staveními a roubenými chalupami, udržovanými současnými majiteli.  Také roubená škola se zvoničkou patří mezi zajímavé stavby a to fungovala pro školáky ještě nedávno. Pokud se nasytíte pohledem na obec, můžete se vydat po kterékoliv cestě a vždy narazíte na nějakou zajímavost.

všemily škola

Na západě se ukrývá v lese Dolský mlýn, tedy opět připomínka na film Pyšná princezna. Nebyl dlouho udržován, ale od jeho chátrání ho zachraňuje skupina nadšenců. Na jih od mlýna se tyčí Růžovský vrch s krásným rozhledem do krajiny.

všemily muka

Na severovýchodě jsou Jetřichovice a Vyhlídky. Tři pískovcové hroty, z nichž ten prostřední se původně jmenoval Velký Ostrý, od roku 1856 se nazývá Mariina skála (428m n.m.), podle manželky panství kněžny Kinské. V minulosti také sloužila jako protipožární strážné místo. Na ploše pro krásný panoramatický výhled do okolí, je obnoven dřevěný altán. Zajímavé a velmi krásné je pozorování západu slunce právě z těchto míst. Vilemínina stěna také získala své nové jméno z rodu Kinských v 19. století (původní název byl Černá stěna). Z ní je výhled na Jetřichovice a Růžovský vrch.

obří převis

Směrem z Jetřichovic na Rynartice (obec od roku 1457)  je Trpasličí skála. Lidové dílo Eduarda Vatera, který v letech 1832-33 vytesal do pískovce schody a reliéfy Sněhurky se sedmi trpaslíky. Dnes je to státem chráněná památka.

Přírodní chráněnou památkou jsou Meandry kolem řeky Chřibská Kamenice mezi obcemi Všemily a Srbskou Kamenicí.  Meandrující tok a potoční niva ukazují erozní působení vodního toku, mokřadní biotopy, obnažené kolmé  či  písčité  břehy na výměře 8 hektarů. Staly se útočištěm řady rostlinných i živočišných druhů.

Pavlínino údolí s rozlohou 183 hektarů je také chráněnou rezervací pro její geomorfologický útvar kaňovitého údolí toku Chřibské Kamenice. Navíc je zde i chráněná rybí oblast.

neolit na jetřichovicku

Tuhle malou ochutnávku pro milovníky historie a  krásné přírody zpracovala Jarka Krejčová. Čerpala z http://www.region-ceskesvycarsko.cz/obce/vsemily/

Foto: Punčochář Karel