Znojmo otevřelo novou expozici pivovarnictví

Znojmo5

Od května je možné v prostorách bývalého pivovaru ve Znojmě navštívit novou expozici. Výstava v Hradní ulici v areálu pivovaru mapuje nejen historii a tradici pivovarnictví ve Znojmě, ale také návštěvníky seznámí i se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po současnost.

Znojmo2

Dominantou expozice je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni. Na návštěvníky expozice čekají četná zajímavá překvapení. Do jednoho z exponátů; do scezovací kádě mohou zájemci vstoupit a prohlédnout si ji zevnitř. Zároveň se zde formou videa seznámí s historií znojemského pivovaru. Ve vystírací kádi na návštěvníky čeká 3D projekce vařené mladiny.

Znojmo1

Expozice myslí i na nejmenší návštěvníky. Pro ně je připraven dětský koutek a zábavný průvodce expozicí v podobě Pivní kvasinky. Pro děti jsou totiž připravené speciální infopanely a obrázky, na kterých najdou odpovědi na své úkoly. Mohou si také vyzkoušet speciální pivní pexeso nebo si pořídit snímky ve fotokoutku. Také na dospělé návštěvníky čekají zajímavé bonusy, a to díky spolupráci se Znojemským městským pivovarem, jenž byl před dvěma lety prvním investorem v areálu pivovaru, kterého se městu podařilo získat. Návštěvníci se tak mohou těšit na zvýhodněné exkurze do Znojemského městského pivovaru a na slevu na čepované Znojemské pivo v bezprostřední blízkosti areálu pivovaru u rotundy sv. Kateřiny.

Znojmo3

Pivovar a jeho historie
Na počátku 18. století se znojemští konšelé rozhodli založit v předhradí znojemského hradu městský pivovar. V roce 1720 byl pivovar dokončen a zahájil výrobu piva.  Původně se jednalo o menší podélnou budovu přistavěnou k severní hradbě. Na prostranství před novým pivovarem vznikla velká zahrada, oblíbené místo pro setkávání znojemské honorace. V polovině 19. století pivovar od města odkoupila rodina Mauralů, která v letech 1864-1872 provedla celkovou přestavbu a rozšíření pivovarnického areálu. V následujících desetiletích byl pivovar dále modernizován. Po vzniku Československé republiky došlo ke vzniku soukromého Prvního znojemského pivovaru a sladovny. Po druhé světové válce byl podnik znárodněn. V 90. letech 20. století přešel pivovar opět do soukromých rukou. Dnes je zde výroba znojemského piva Hosta. Budovy pivovaru vytvářejí neodmyslitelnou součást siluety města.

Znojmo4

Zprávu nám poslalo Národní zemědělské muzeum, ilustrační foto poskytlo Pivovarské muzeum Znojmo.

Děkujeme!