Na Benešovský zámek i v noci

Benešov2

Státní zámek v Benešově nad Ploučnicí i v letošním sezóně otevře své brány v nočních hodinách. Tak jako každé léto se mohou návštěvníci těšit na tajuplný zámek s nevídaným příběhem.

Plakát Benešov

Návštěvníci budou moci shlédnout zábavnou, i když velmi poučnou a poutavou prohlídku, kterou na zámku prozatím vidět nikdy nemohli. Mohou se těšit na rytíře, vodníka a jiné pohádkové bytosti. Noční prohlídka ponese název Popletená historie, aneb jak to bylo doopravdy a návštěvníkům bude poprvé představena první prázdninovou sobotu od 20 hodin. Další prohlídky se budou konat 15. a 29. července a 12. srpna vždy od 20 hodin.

Benešov noční prohlídka

 

Zámek a jeho historie – doklad saské renesanční architektury
V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horního a Dolního zámku, k nimž patří ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie. Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16. století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity.

Benešov1

S fenoménem „saské renesance“ na Benešovsku, Českokamenicku, Děčínsku a Ústecku je neoddělitelně spojen šlechtický rod Salhausenů, který k nám přišel z Míšně v roce 1515.
Jedinečnou renesanční podobu zámeckých objektů doplňují expozice dobového nábytku, porcelánu, zbraní, obrazů a grafik i uměleckých řemesel, evokující život drobné šlechty na panském sídle v 16. a 17. století. Zámecký areál Benešov nad Ploučnicí zahrnuje horní a dolní zámek, hospodářskou budovu, Volfův palác,  Konojedovský dům, Balamský dům 1583 a později zbudovaný Černínský zámeček.

Benešov3

Děkujeme za zprávu Národnímu památkovému ústavu, zdroj foto: Zámek Benešov nad Ploučnicí