Vyzkoušeli jsme jedinečného českého průvodce a stojí zato

foto-pocketfennec

Určitě většina z nás nepatří k těm turistům, kteří, když přijedou do neznámého města, tak si tam najmou průvodce, aby je provedl po známých i méně známých místech a pověděl jim něco navíc. Ale většina z nás, když se někam do neznáma chystá, si aspoň něco o místě přečte nebo si zakoupí tištěného průvodce. Doba se ale mění a máme tu 21. století a nové technologie.  A tak jedna česká firma přišla s nápadem, jak spojit chytrý telefon, osobního průvodce a náš čas.

Pocket Fennec - Your City Guide logo-small

Aplikace se jmenuje Pocket Fennec, neboli Fenek do kapsy a je opravdu velmi zajímavá. Nebojte se, opravdu to zvládne každý. Jednoduše si ji stáhnete a pak si vyberete město a trasu, kterou si chcete projít, a tu si také stáhnete. Pak už jen přijdete namísto, kde trasa začíná, vezmete si sluchátka, telefon dáte do kapsy a jdete jako by tam byl s Vámi skutečný průvodce. Jak jsme zjistili, opravdu to funguje. Nahraný průvodce Vám totiž podle vaší aktuální polohy vypráví vše důležité a zajímavé, o všem, kde právě jdete. Současně vás naviguje, abyste nezabloudili. Pokud se přece jen náhodou někam zatouláte, můžete se podívat na aplikaci do telefonu, kde máte mapu, vidíte, kde právě jste, a u každého zajímavého bodu máte dokonce i fotografie a krátký text.

Ale to není vše, vedle toho, že jste nezávislý na čase, můžete se procházet ráno, v noci nebo pokud máte chuť v poledne s davem jiných turistů, pokud vás to baví, ale hlavně, průvodce není žádný suchar, žádná encyklopedie, ale opravdu zasvěceně Vám poví tolik zajímavostí, které v tištěném průvodci určitě nenajdete. Víte, jak vysoké bylo mýto na Karlově mostě, kolik dostali sochaři za sochy na Karlově mostě a co si za ně mohli koupit? Kde přesně Němci shodili gilotinu z pankrácké věznice do Vltavy, kde a kdo na Pražském hradě ukradl mrtvolu svaté Ludmily, že kupodivu Brno má velikou zásluhu na slávě českého piva? Já to tedy nevěděl. Kromě toho si nahrávku po stažení můžete poslechnout i v teple kavárny nebo domova. Máte ji tak navždy, pokud ji samozřejmě nevymažete, ale i to v tom Vám může výrobce pomoci. Aplikace byla původně určena zahraničním turistům, ale nyní má téměř všechny trasy i v češtině.

Fennec_screen1-6       20160827_1315_1149       Fennec_screen6-6

V Čechách najdete trasy Pocket Fennec zatím v Praze, Českém Krumlově, Karlových Varech a Brně. Chystá se v Kutné Hoře, ale trasu mají i v Drážďanech a Budapešti, do léta bude i ve Vídni. Další města se připravují Jak nabízejí autoři, aplikace je k dispozici i pro města, která by projevila zájem.  Některé trasy jsou občas k dispozici v rámci akcí i zdarma. Aplikace Pocket Fennec , jejíž stažení je zdarma, je zatím dostupná jen pro iPhony a jednotlivé trasy nejsou drahé. Autorům jde o to, aby se příliš nelišily od ceny dvou, tří káviček nebo piv, které si turisté rádi někde dají. Webové stránky jsou zatím jen v angličtině, ale dozvíte se tam vše o trasách, o tom, jak aplikaci stáhnout a spustit, a co se chystá nového. Trasy, jak jsme napsali, jsou v češtině. Vyzkoušejte aplikaci a jako my nebude zklamáni.

 

-C.E.-