Tanec pro vodu – Tanec se záměrem

30847_132359076776730_4377604_n

Dokáže tanec propojit svět?

Letos se do Prahy již po čtvrté vrací unikátní bienální celosvětový taneční a zároveň environmentální projekt Global water dances/ Tanec pro vodu. Vybraní choreografové pracují v 96 světových lokalitách na přípravě choreografií, které se budou postupně tančit po celé planetě. Účastní se města jako New York, Toronto, Delhi, Nairobi, Seoul, Mexico City, Lima, Peking, Káhira, Paříž, Berlín a další. Jednotlivé události budou vysílány online. Podrobné informace najdete na této stránce.

Tanec pro vodu_1

V Praze Tanec pro vodu organizuje již od roku 2011 studio DanceLab v čele s  tanečnicí, choreografkou a pohybovou terapeutkou Renou Milgrom.  Tančit se bude dne 29.6. v 18 h na náplavce pod Výtoní na palubě lodi Avoid Floating Galery. Iniciátoři a choreografové zapojení do projektu jsou absolventy Laban/Bartenieff Institut of Movement Studies.

logo

Pohyb pro ně představuje ztělesněný způsob komunikace, vyjádření a vytváření komunit. Čtení pohybu nabízí nové porozumění lidskému chování. Prostřednictvím tance sledují dva hlavní cíle: zvýšit povědomí o situaci pitné vody ve světě a posílit komunitu, která zajišťuje její dostupnost pro všechny. Projekt Global Water Dances využívá živé umění k přivedení pozornosti ke globálním enviromentálním problémům. Pražský umělecký tým v čele s Renou Milgrom se opírá o filosofická hlediska  Zdeňka Neubauera, shrnutá v knize Skrytá pravda Země. Svůj záměr konzultují tvůrci s odborníky a aktivisty činnými v této oblasti a každoročně přizpůsobují hlavní myšlenky choreografie aktuálním problémům České republiky.

Tanec pro vodu_4

V uplynulých letech se Rena Milgrom (choreografka) a Kateřina Molčíková (dramaturgyně) například obrátily na RNDr. Václava Cílka, CSc. a RNDr. Jana Jirsáka Ph.D. z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. V tomto roce propojily svoje úsilí s úsilím neziskové organizace Arnika.   Ke spolupráci na letošním tanečním happeningu přizvala Rena Milgrom režisérku Hanu Strejčkovou, mladou výtvarnici Miu Milgrom, hudební skupinu “Prázdné hory jsou plné větru a deště” a dvacet tanečníků.

Inspirací pro tvorbu lokální části světové choreografie jsou témata:  znečištění, uvědomění a zodpovědnost. Global water dance /Tanec pro vodu vnímají jako uměleckou demonstrací a zároveň rituál, kterým každé dva roky stovky a tisíce lidí po celém světě vyjadřují svou úctu k živlu, bez něhož by nebyl život na naší planetě možný.

Tanec pro vodu_5

Efektivita projektu se ukazuje od roku 2011 jako rostoucí podnět pro kontinuální aktivitu organizací jako jsou např: Dance Ecology (Taiwan), Caudal (Mexico), Rio Danza Comunitaria (Peru), Artichoke Dance (New York, USA), TREE (Bangladesh), GWD Bogota (Colombia), National Water Dance (Miami, Florida), Dance Alchemy (Baltimore, USA), Dancing Earth (USA/Canada), Marikina Theatre/Water Warriors (Philippines), Flood/Turn the tide (Hawaii), AgapeBelgium (Belgium), Eurolab (Germany), Moving on Center (New York, USA), Droplet Dance (Maine, USA), Global Site Performance (Minneapolis, USA), Artichoke Dance (New York, USA) a řada ekologicky založených organizací jako je Center for Global Environmental Organization, Surfrider Foundation, Sustainable Coast Hawaii, Parks and Recreations N. Y.

Tanec pro vodu_6

Kontakt: Rena Milgrom, 608435999, [email protected] www.globalwaterdances.org (anglicky) www.dancelab.cz,

Popřípadě ještě tady.

Děkujeme za zprávu a pokud to jen trochu půjde,přijdeme se podívat :-)

Foto: Renáta Šťastná