Moravskoslezský kraj otevřel chrámy

Kostely3

Od 1. května až do října bylo pro veřejnost otevřeno 30 kostelů, chrámů a poutních míst v Moravskoslezském kraji. Moravskoslezští krajští zastupitelé v polovině března schválili dotaci 1,2 milionu korun na projekt Otevřené chrámy 2017, který chystá Biskupství ostravsko-opavské. Od května se tak veřejnosti otevřely brány tří desítek kostelů, chrámů a poutních míst v regionu, které tak budou přístupné i mimo bohoslužby.

Kostely2

Peníze využije biskupství především na financování průvodců v kostelech a propagaci projektu. Další provozní náklady budou biskupství a jednotlivé farnosti financovat ze svého rozpočtu.
Celoročně budou šest dnů v týdnu otevřeny vybrané kostely napříč regionem, mezi nimiž nebudou chybět třeba dřevěné kostely, nebo svatostánky se zpřístupněnou kostelní věží či s unikátními restaurovanými středověkými malbami.

Všechny vybrané kostely budou návštěvníkům otevřeny bezplatně. K nejvýznamnějším zpřístupněným poutním místům bude patřit například Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, nebo poutní chrám Sedmibolestné Panny Marie na Cvilíně u Krnova na Bruntálsku. Chrámy a kostely byly do projektu vybírány tak, aby v největších městech kraje byl celoročně šest dnů v týdnu otevřen alespoň jeden kostel.

Kostely1

Podrobnosti o otevřených chrámech a otevírací době zájemci najdou v průběhu dubna na stránce Otevřené chrámy.

Kostely upoutávka