Hospitál Kuks – národní kulturní památka

Kuks foto

Národní památkový ústav přináší tulákům další zajímavou zprávu:
Hospitál Kuks zahájil letošní turistickou sezónu. V březnu bude otevřeno každý víkend od 9:00 do 17:00. Příchozí mohou navštívit Základní okruh hospitálem a Šporkovskou hrobku. V expozici je připraveno hned několik novinek. K vidění budou trpaslíci, kteří nepatří do zahrady, ale bývali součástí závodiště pod hospitálem. V roce 1740 ale většinu z nich odnesla povodeň a ve sbírkách se dnes nachází jen několik z původních čtyřiceti kusů. Jedno torzo bylo použito k vytvoření zcela nového kusu v podobě, jak jej vytesal Matyáš Bernard Braun. Mnozí mají zažité, že sochy jsou šedivé. Ovšem baroko si potrpělo na výrazné barvy, a tak i repliku trpaslíka návštěvníci uvidí v zářivých barvách.

Další novinkou je obohacení vystavených exponátů o originály dokladů, které museli doložit muži, kteří žádali o pobyt v hospitálu. Ten byl totiž bezplatný a získat svolení nebylo jednoduché. Zajímavostí expozice jsou také dvě tabule se jmény zemřelých milosrdných bratří, kteří zde v hospitálu o starce pečovali. Otevřeno je i bylinkářství na nádvoří hospitálu. V obchůdku je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.

Věděli jste, že zprovoznění hospitálu za účelem péče o přestárlé vysloužilé vojáky, se hrabě Špork nedožil? František Antonín umírá 30. března 1738, ale činnost hospitálu počíná rokem 1743, kdy na pozvání hraběcí dcery Anny Kateřiny přichází do Kuksu řád milosrdných bratří.

Vše, co by vás mohlo zajímat o historii, současnosti i budoucnosti hospitálu najdete na webových stránkách. A potom obujte pořádné boty a hurá na výlet!