Zájem o cyklobusy na Královéhradecku letos vzrostl

cyklis

Cyklobusová sezona 2015 byla úspěšná, zájem vzrostl ze strany kolařů i pěších turistů. Pro Královéhradecký kraj, který tuto službu z větší části hradí, je příznivé snížení prokazatelné ztráty. Tu se podařilo udržet pod magickou hranicí tří milionů korun, uvádí zpráva krajského úřadu.

Cyklobusové linky jezdí v Královéhradeckém kraji ve čtyřech oblastech: Krkonoších, Orlických horách, Českém ráji a oblasti Branka. V prvních dvou jmenovaných oblastech byl zaznamenán nárůst přepravených osob, a to především v Krkonoších. Ve zbylých dvou došlo k mírnému poklesu. Celkové výsledky jsou však pozitivní. Přepravených kol bylo více o 11,6 procenta, cestujících pak o 7,25 procenta. Konkrétně se letos jednalo o 12 267 kol a 70 257 osob.

„Stoupající tendenci mají především linky zajíždějící například na Pomezní Boudy, Špindlerovu boudu nebo do Harrachova. Nejen díky nim se letos podařilo snížit prokazatelnou ztrátu oproti loňsku o 80 tisíc korun. To je příznivé jak pro Královéhradecký kraj, tak i pro Dobrovolné svazky měst a obcí, které se na její úhradě částečně podílejí,“ zhodnotil náměstek hejtmana Karel Janeček, do jehož kompetencí oblast dopravy spadá.

Od konce května do konce září najezdily cyklobusy celkem 143 242 kilometrů. Jízdní řády pro novou sezonu budou s největší pravděpodobností uzavřeny na konci února a případné změny budou vycházet z důkladného vyhodnocení jednotlivých linek. Novinky by pak měly být prezentovány na veletrhu Infotour a cykloturistika konaném 11. – 12. 3. 2016.