Cyklostezka do Hostašovic získala mezinárodní uznání

ckkk

Cyklostezka z Nového Jičína do Hostašovic získala v belgickém Namuru prestižní evropskou cenu. Evropská asociace zelených stezek ji v soutěži European Greenways Award 2015 vyhodnotila jako třetí nejlepší v kategorii Excellence Awards. Uvedla to Marie Machková z radnice v Novém Jičíně.

Do letošního 7. ročníku soutěže bylo přihlášeno jednadvacet projektů z devíti zemí. Z tuzemských cyklistických staveb byl v minulosti oceněn systém městských zelených stezek v Plzni. Cyklostezka Koleje je ale první drážní stezkou v České republice, která získala tuto cenu.

„Velmi si toho vážíme. Je to kolektivní úspěch všech obcí, které na projektu spolupracovaly. Tato cena dokazuje, že i u nás lze postavit cyklostezky na evropské úrovni. Zabodovali jsme v náročné kategorii, kde porotu zaujalo kvalitní technické řešení stavby a využití trasy po zrušené železnici,“ uvedla Ivana Petruchová z odboru majetku, rozvoje a investic novojičínské radnice. S novojičínskou stezkou byly oceněny i drážní stezky Severní dráha z německého Wuppertalu a španělská Vias Verdes Plazaola.

Cyklostezku Koleje vybudovalo v roce 2014 společně pět obcí sdružených do svazku Cyklostezka Nový Jičín – Hostašovice. Trasa je dlouhá téměř 10 kilometrů, má asfaltový povrch a v některých rozšířených úsecích ji kromě cyklistů a in-line bruslařů mohou využívat i chodci. Celkové náklady na její realizaci dosáhly 28 milionů Kč. Projekt byl podpořen z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Foto: město Nový Jičín