130 metrů široká lavina se utrhla v Jeseníkách

lavin

Varování před lavinami není samoúčelné. V neděli odpoledne se uvolnila samovolná desková lavina středních rozměrů v lokalitě Velkého kotle v Jeseníkách. Oznámila to Horská služba.

Masa sněhu o šířce 130 m sjela přibližně sto padesát metrů do údolí po svahu o náklonu 32 – 48°. V té době se na místě naštěstí nepohybovali žádní lidé a tak nedošlo k ohrožení života.

Podle lavinových odborníků Horské služby byla příčinou nestabilní třícentimetrová vrstva ve sněhové pokrývce. Tu tvořil hranato zrnitý sníh a na této vrstvě byl uložen větrem převátý zlomkový sníh, který se uvolnil o tloušťce cca 40 cm. „Důrazně upozorňuji všechny turisty, lyžaře i snowboardisty, že pro zdejší lavinové svahy byl a je vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí, tedy značné. K uvolnění dalších lavin stačí jen malé dodatečné zatížení jednoho jediného lyžaře či pěšího,“ varoval návštěvníky hor náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Dodal, že za těchto okolností je hazardem jakýkoliv pohyb mimo značené cesty a v lokalitách s možností tvorby lavin.

TT, ilustrační foto: HS ČR