Další novinky z Jeseníků: „Naučná trasa Josefová – sklářská osada a lesní železnice“

CervenaHora3

Lesy České republiky obnovily zbytky bývalé sklářské osady Josefová v Nových Losinách na Šumpersku a v minulých dnech zde vytvořily naučnou stezku. Oznámil to mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Osadu jako sklárnu založil v roce 1732 tehdejší majitel panství Kolštejn Josef Jan Adam z Lichtenštejna. Činnost sklárny byla po 58 letech ukončena, nicméně život v osadě pokračoval ještě dalších 170 let. Pro připomenutí si významných historických okamžiků této lokality proto Lesy ČR vybudovaly cca 650 metrů dlouhou Naučnou trasu Josefová. Ta obsahuje celkem 5 informačních tabulí se zajímavostmi o obecných dějinách osady, historii sklářství, obyvatelích, historii lesní železnice a proměnách lidského sídla a krajiny.

Lesy zachránily zbytky několika významných objektů: kamenného obloukového mostu, zboru bývalé školy, mramorového kříže a zděných božích muk. Navíc se podařilo obnovit původní most s úzkokolejnou pozemní lanovkou (lesní železnicí) v minulosti sloužící k dopravě dlouhého dřeva z míst těžby na pilu ke zpracování a k papírně pro výrobu celulózy a dřevoviny. Na části komunikace v bývalé osadě mohou návštěvníci zhlédnout ukázku štětování.

I přesto, že je dnes Josefová místem zapomenutého času a lesního ticha, dokázalo oslovit a inspirovat: spisovatel Vladimír Körner umístil do časoprostoru vymezeném městečkem Branná (Kolštejn) a vrcholem Vozkou, jehož součástí je toto místo, fiktivní příběh své novely „Zánik samoty Berhof“, která byla poprvé vydána v roce 1973.

TT, ilustrační foto: wikimedia commons, Martin Vavřík