Srpnové akce na hradech a zámcích na severu a východě Čech

bezdes

Do druhé poloviny prázdnin vstupují hrady a zámky ve správě NPÚ, ÚPS na Sychrově nejenom kulturními akcemi, ale i zkrácenými prohlídkami v doprovodu princezny či jiné pro děti zajímavé postavy, významným jubileem hradu Bezděz, oživením prohlídkové trasy na Lemberku a návštěvnicky velmi oceňovanou Hradozámeckou nocí. O připravovaných akcích informovala Lucie Bidlasová z NPÚ Sychrov.

Zkrácené dětské prohlídky s princeznou, vévodou, nebo dalšími historickými postavami nabízí zámek Sychrov (denně), od úterý do neděle potom zámek Zákupy, Náchod, Litomyšl, Slatiňany a hrad Grabštejn. Celodenní akce pro rodiny s dětmi najdete také v Souboru lidových staveb Vysočina (www.vesely-kopec.eu).

Na zámku Lemberk je až do konce sezóny k vidění původní březový kříž, na který se připevňovaly lístky se jmény padlých k uctění jejich památky. Kříž je k vidění v zámecké kapli a je zde umístěn k 100. výročí začátku 1. sv. války.

Zámek Sychrov nabízí kromě dětských princeznovských prohlídek také „Medvědí galerii v zámeckém sklepení“, výstavu o vynálezech Technopolis, hru „Cesta za pokladem medvědího klanu“ pro celou rodinu do zámeckého parku a také výstavu pokojíčků pro panenky, z nichž na některé si možná vzpomenete z dob svého dětství. Zámek Zákupy má v nabídce kromě princeznovské prohlídky dětskou trasu s panenkami, strašidýlka v zámeckém sklepení a výstavu Okem ptáka, jež představuje fotografie pořízené z letu balónem. Pro návštěvnický zájem byla prodloužena výstava Zapomenuté zámky, která připomíná objekty v Libereckém kraji, které již veřejnosti nejsou přístupné, nebo dokonce již neexistují.

Na sobotu 9.8. je naplánována velká kulturní akce na hradu Bezděz, který si připomíná 750 let od podepsání zakládací listiny Přemyslem Otakarem II. Při této příležitosti bude v zámecké kapli vystavena letos znovuobjevená dřevořezba „Kladení Krista do hrobu“, která byla původně umístěna v jedné z kapliček, ale později zmizela a dlouhá léta byla považována za ztracenou. Objevena byla letos 20.3. kastelánem hradu panem Juričkou, prošla restaurátorskými zásahy a veřejnosti bude prvně představena právě v sobotu 9.8. Kromě unikátní dřevořezby čekají návštěvníky koncerty, divadelní vystoupení, trubači, dětský koutek, bojové tance, setkání s Přemyslem Otakarem II. a také beseda se známým spisovatelem PhDr. Vlastimilem Vondruškou a  následná autogramiáda. Slavnostní ráz celé akce dokreslí také výzdoba hradu – nově ušité praporce budou vidět zdaleka. V neděli bude potom možnost kroužit nad Bezdězem vrtulníkem, pořídit fotografické záběry hradu a ty dát do soutěže o vstupenky na kulturní akce konané na Bezdězu příští rok (více na www.hrad-bezdez.cz).

Správa hradu Trosky pokračuje s prázdninovým trendem –  zpřístupněním denně, včetně pondělků, navíc ve vypsaných termínech je na Troskách prodloužena návštěvní doba až do půlnoci.

Stěžejní prázdninovou akcí na objektech je potom Hradozámecká noc, která letos vychází na 30.8. V tento večer a noc se otevřou brány na hradě Grabštejn (www.hrad-grabstejn.cz), Frýdlantu (www.zamek-frydlant.cz), Kunětické hoře (www.hrad-kunetickahora.cz), zámku Hrubý Rohozec (www.hruby-rohozec.eu), Litomyšli (www.zamek-litomysl.cz), Slatiňanech (www.zamek-slatinany.cz) a Opočně (www.zamek-opocno.cz). V nabídce najdete kostýmované veselé prohlídky, pečení koláčů, prohlídky s nádechem tajemna, šermíře…v pestré nabídce si vybere pravdu každý!

Na první srpnové víkendy si správy objektů připravily zajímavé prohlídky a další akce, díky nimž chtějí památku ukázat zase v jiném světle:

LIBERECKÝ KRAJ:

9. 8. SH Bezděz – Oslava 750let od podepsání zakládací listiny hradu – (program od 9.00 hodin, vystavení vzácné, nově nalezené dřevořezby v zámecké kapli, koncerty, šermíři, divadlo, talkshow a autogramidída se spisovatelem PhDr. V. Vondruškou, ukázka bojového tance, dětský koutek, ohňostroj…..) a také nazdobení hradu prapory, v neděli 10. 8. možnost vyhlídkových letů nad hradem vrtulníkem se soutěží o nejhezčí fotku z ptačí perspektivy!!!

9. 8. SZ Zákupy – Výstava klubu chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů  – Tradiční výstava hrubosrstých a maďarských ohařů v zámeckém parku; 9,00-15,00 hod., vstupné: plné 50,- Kč, snížené 30,- Kč.

9. 8. SZ Sychrov – od 17.00 hodin v zámecké oranžérii: ČAJ O PÁTÉ – Claude Bolling: Suita pro flétnu, klavír, basu a bicí. Okouzlující a chytrá směs barokní elegance s moderním swingem. Účinkují: flétna: Jiří Votrubec, klavír Bohuslav Lédl, bicí Robert Tomáš, kontrabas Ivan Hájek Jednotné vstupné:   150,- Kč. Vzhledem ke kapacitě oranžérie doporučujeme rezervaci na telefonním čísle 482 416 011.

9. – 10. 8. SZ Hrubý Rohozec – Varhanní víkend – prohlídky I. okruhu budou o tomto víkendu v čase od 9:00 do 14:00 hodin zpestřeny ukázkou hry na historické varhany v zámecké kapli Nejsvětější Trojice.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:

9. 8. SZ Ratibořice – Automobiloví veteráni & Dechová harmonie Náchod – třinácté setkání majitelů historických motorových vozidel v areálu zámeckého parku v Ratibořicích, doprovázené koncertem populární hudby. Začátek: 13:00 hodin Vstupné: Jednotné 40,- Kč. Upozornění: Vstup pouze z parkoviště. V případě nepříznivého počasí se akce neuskuteční.

PARDUBICKÝ KRAJ:

SZ Litomyšl – II. patro zámku: Výstava Josef Matička – Dar Litomyšli představuje nový pohled na tohoto autora nejen jako malíře, ale i jako vytříbeného sběratele a velkorysého mecenáše. Vedle více než stovky jeho prací jsou představena i špičková vrcholná díla Emila Filly, Jana Zrzavého či Josefa Čapka, která Matička odkázal své milované Litomyšli. Výstava Městské galerie Litomyšl je k vidění v obrazárně v 2. patře Státního zámku Litomyšl od 15. 6. do 28. 9. 2014.

5. 8. SH Kunětická Hora – Michal Hromek Consort – koncert v rytířském sále hradního paláce od 19:00 hod.

9. 8. SH Kunětická hora – Letní kino na nádvoří aneb „Kino na draka“ – Projekci celovečerního dokumentu Rok bez Magora o Ivanu Martinu Jirousovi za účasti režiséra doplní koncert královéhradecké kapely Sootbow. Od 19.30 na hradním nádvoří.

9. 8. SZ Litomyšl –  Noční prohlídky: Valdštejnové otevírají divadlo (aneb předvečer premiéry 1798) – 21. dubna 1798 se celý litomyšlský zámek připravoval na premiéru v novém divadle rodiny Waldsteinů. Jaké okolo otevření divadla byly potíže? Jací hosté se zde sešli a co na to říkala přísná hraběnka Marie Františka? To vše lze prožít v rámci nočních prohlídek od 19, 20, 21 a 22 hodin. Prohlídka provede návštěvníky reprezentačními pokoji 1. patra západního křídla a pochopitelně i samotným zámeckým divadlem. Vstupné 120 Kč/osoba (beze slev).

9. 8. a 10. 8. SZ Slatiňany – Pokrok nezastavíš! – speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova „od sklepů až po půdy“. Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Začátek prohlídky je v 10:30, 12:30 a 14:30. Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle: 469 681 112. Vstupné: plné 120,- Kč, snížené 90,- Kč, rodinné 330,- Kč.

TT, foto? wikimedia commons, Tomas Cermak