Vyjíždí tradiční parní vlak na „Pálavský okruh“

slech

V sobotu 26. dubna vyjede tradiční parní vlak na jízdu „Pálavský okruh“ z Brna do Mikulova, Valtic a Lednice. Parní jízda slavnostně otevře turistickou a cykloturistickou sezonu na jižní Moravě, uvedla mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Souprava bude tažena parní lokomotivou 475.101 „Šlechtična“ vyrobenou v roce 1947 v Plzni. Za lokomotivou bude zařazen služební vůz pro přepravu kol zdarma, zelené vozy s dřevěnými sedačkami ze 40. a 50. let, tzv. „Rybáky“, a bufetový vůz s občerstvením a upomínkovými předměty. Na konci vlaku, z Bořího lesa, pak pojede historická dieselelektrická lokomotiva T 478.1001 „Bardotka“. Ta také doveze odpolední vlak z Lednice do Břeclavi, kde se spojí s druhou částí soupravy přivezenou „Šlechtičnou“ z Mikulova.

Parní vlak vyjede z brněnského hlavního nádraží v 8:30 a do Lednice přijede v 11:35. Návrat do Brna je stejně jako v loňském roce ze dvou směrů. První vlak vyjede z Lednice v 16:25 v čele s dieslovou lokomotivou „Bardotka“ a druhý z Mikulova s parní „Šlechtičnou“ v 16:30. V Břeclavi se na cestu do moravské metropole spojí do jedné soupravy, odjezd je v 17:10. Zpět do Brna dorazí spojená souprava deset minut po šesté hodině. Na cestující čeká v jednotlivých městech bohatý program.

Zvláštním vlakem se lze svézt po těchto trasách:

Brno hl.n. – Novosedly – Mikulov na Moravě – Valtice město – Lednice

Lednice – Valtice město – Mikulov na Moravě

Mikulov na Moravě – Břeclav – Brno hl.n.

Lednice – Břeclav – Brno hl.n.

Celodenní jízdenka do vlaku stojí 290 Kč, celodenní rodinná pro 2 dospělé a až 3 děti do 15 let 700 korun, za úsekovou jízdenku zaplatí každý 60 Kč. Předprodej jízdenek je v ČD centru na brněnském hlavním nádraží. Zbylé jízdenky se budou prodávat přímo ve vlaku. Přeprava jízdních kol, včetně tandemových a vícemístných, je zcela zdarma.

Parní show v Hrušovanech nad Jevišovkou

Během pobytu v Hrušovanech nad Jevišovkou se lokomotiva „Šlechtična“ předvede při opakovaném vjezdu. Po zastavení vlaku můžou cestující vystoupit u výpravní budovy. Vlak couvne, aby připravil nevšední zážitek tím, že plnou parou projede celou stanicí. Následně přiveze vlak zpět k nástupišti dieselová lokomotiva „Bardotka“. A pak může každý zase nastoupit zpět do vlaku.

„Busíkem“ po Lednici

Letos poprvé vyjede na okružní jízdu Lednicí i historický autobus „Busík“. Odjíždět bude přímo od lednického vlakového nádraží a pojede přes náměstí, lednický zámek a Minaret až k Janohradu. Jízdné se platí přímo u řidiče. Cestující z parního vlaku při předložení platné jízdenky obdrží slevu 20 % z jízdného. Kapacita autobusu je omezena. Bližší informace na www.autoskolalednice.cz.

 

Jízdní řád „Pálavského okruhu“(26. dubna 2014)
stanice příjezd odjezd
Brno hl.n.  („Šlechtična“) 8:30
Hrušovany nad Jevišovkou 9:36 10:04
Novosedly 10:14 10:19
Mikulov na Moravě 10:30 10:40
Valtice město 10:54 10:56
Boří les („Bardotka“) 11:05 11:12
Poštorná 11:16 11:19
Lednice 11:35
Lednice („Šlechtična“) 14:30
Poštorná 14:44 14:45
Boří les 14:49 15:04
Valtice 15:12 15:14
Mikulov na Moravě 15:28
Lednice („Bardotka“) 16:25
Poštorná 16:39 16:40
Boří les 16:44 16:45
Břeclav 16:49
Mikulov na Moravě  („Šlechtična“) 16:30
Valtice město 16:44 16:46
Břeclav 16:59 17:10
Podivín 17:22 17:25
Brno hl.n. 18:10

TT, foto: wikimedia commons, Tramvaják14