Leknínové jezírko u Šedivce na Žambersku je opět krásné

leknin

Lesy České republiky navrátily život do půvabného Leknínového jezírka ležícího uprostřed lesů nedaleko obce Šedivec u Žamberka na Orlickoústecku. Oznámil to mluvčí Lesů Zbyněk Boublík.

Jezírko je domovem pro spoustu i zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Právě v těchto dnech mohou návštěvníci zdejšího regionu obdivovat vynaložené úsilí Lesů ČR. Na březích jezírka díky letošnímu brzkému nástupu jara již několik týdnů kvetou bledule a ve vodě se hemží první pulci. V průběhu letošního roku navíc hladinu opět ozdobí zdejší hlavní chlouba – rozkvetlé lekníny. Na celkovou obnovu Lesy ČR vynaložily více než 600 tisíc korun. „Ze dna jsme odstranili přebytečný sediment, úpravou prošly břehy jezírka a to včetně zpevnění jeho hráze,“ popisuje provedené úpravy Roman Vohradský, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Choceň. „Před započetím obnovy byli všichni živočichové a rostliny za asistence odborníků přemístěni do náhradních vodních nádrží. Dnes už jsou však opět ve svém původním domově,“ doplňuje Roman Vohradský.

V Leknínovém jezírku se kromě rostlin daří i vzácným živočichům, především obojživelníkům – skokanu hnědému, ropuše obecné, čolku obecnému a čolku horskému. Jezírko leží na trase naučné stezky Bažantnice – Obora, kterou Lesy ČR slavnostně otevřely v září roku 2010. „Jezírko je předposledním zastavením této naučné stezky vybudované za více než 200 tisíc korun a vedoucí po převážně žluté turistické značce z Letohradu směrem k obci Šedivec. Na celkem osmi zastaveních se lidé dozvědí poutavé informace o přírodních zajímavostech území, místních pověstech, problematice myslivosti a tématech z historie a současnosti obhospodařování lesa,“ upřesňuje Roman Vohradský.

TT, ilustrační foto: wikimedia commons, DaniKauf