České dráhy otevírají na střední Moravě další půjčovnu kol

Cyklostezku z Hradce

Tradičně 1. dubna otevřely České dráhy (ČD) své půjčovny kol na střední Moravě. Zájemcům o cyklovýlety v olomouckém regionu nabízí dopravce vedle půjčovny na olomouckém hlavním nádraží nově i půjčovnu v Zábřehu na Moravě. Sdělila to Kateřina Šubová, mluvčí ČD.

Ve Zlínském kraji se i letos otevírá v Kroměříži. Všechny půjčovny kol fungují sedm dní v týdnu, na vybraných tratích lze vypůjčený bicykl přepravovat zdarma, navíc dopravce nabízí v některých stanicích bezplatnou úschovu. Střední Morava je svým terénem předurčena cykloturistice, zdatnější mohou vyrazit na výlet třeba do Jeseníků. Půjčovny budou otevřené do 31. října 2014.

Vyrazit na výlet s vypůjčeným kolem ČD je velmi pohodlné a přináší řadu výhod. Zákazník se nemusí vždy vracet na místo startu svého výletu. Na vybraných tratích přepravuje vypůjčené kolo zdarma, může svůj cyklovýlet kombinovat s pěší turistikou a využít bezplatné úschovy v určených stanicích. Zájemcům nabízí dopravce kvalitní trenkingová či horská kola s předpisovou výbavou a pravidelným servisem. Při zapůjčení kola je nezbytné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský, řidičský průkaz nebo např. In Kartu ČD), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Kola z olomouckých a zlínské půjčovny jsou od letoška registrovány v systému CEREK, který je přímo napojen na městskou policii, čímž je zajištěno ještě lepší zabezpečení půjčených kol.

Půjčovny kol ČD v Olomouckém kraji

Nově dopravce otevřel půjčovnu v Zábřehu na Moravě. Nabízí celkem 6 trekových kol. Otevřena je denně od 7:15 do 19:15 a vypůjčené kolo lze vrátit i v půjčovně na olomouckém hlavním nádraží. Kola si lze stejně jako v Olomouci předem telefonicky, emailem či osobně zarezervovat. Svoji osmou sezónu zahájí olomoucká půjčovna, kde bylo v loňském roce celkem 88 výpůjček. Zájemcům je zde k dispozici 6 horských a 6 trekových kol. „Olomoucká“ kola je naopak možné vrátit v Zábřehu. V rámci kraje nabízí ČD i bezplatnou úschovu kol v Kojetíně, Přerově či Hranicích na Moravě. Ze zábřežské půjčovny se může vyrazit za poznáním technických památek včetně malého železničního skanzenu s lokomotivou řady 317. Trasa vede od půjčovny podél Moravské Sázavy po náspu bývalé železniční trati a prochází po třech původních železničních mostech. Odvážnější mohou zvolit třeba Rychlebskou stezku a vyzkoušet přírodní bikepark v okolí Černého Potoka. Další zajímavé tipy na výlety jsou k dispozici na webu www.ok-tourism.cz nebo www.olomoucbiketour.cz.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:

trať 270 v úseku Olomouc hl.n. – Zábřeh na Moravě

trať 271 v úseku Prostějov hl.n. – Dzbel

trať 273 v úseku Prostějov hl.n. – Červenka

trať 275 v úseku Olomouc hl.n. – Senice na Hané

trať 291 v úseku Zábřeh na Moravě – Šumperk

trať 292 v úseku Šumperk – Jeseník

trať 301 v úseku Olomouc hl.n. – Prostějov hl.n.

trať 310 v úseku Olomouc hl.n. – Moravský Beroun

Půjčovna kol ČD ve Zlínském kraji

Ve zlínském regionu naleznou zájemci půjčovnu v Kroměříži. Otevřena je denně od 7:30 do 18:30 a vybrat si lze z šesti kvalitních a servisovaných trekových kol. Za loňský rok eviduje celkem 46 výpůjček. Lákavá je vyjížďka podél Baťova kanálu po 35 km dlouhé části Moravské dálkové cyklotrasy z Kroměříže do Uherského Hradiště, která je pro takřka absolutní rovinu a kvalitní a bezpečnou cestu bez motorové dopravy vhodná pro rodiny s dětmi. Řadu zajímavých tipů na výlet nabízí také stánky www.vychodni-morava.cz.

Tratě s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:

trať 300 v úseku Přerov – Kojetín

trať 303 v úseku Kojetín – Bystřice pod Hostýnem

trať 305 v úseku Kroměříž – Zborovice

trať 330 v úseku Přerov – Staré Město u Uherského Hradiště

Ceník půjčovného v půjčovnách Českých drah v Olomouckém a Zlínskem kraji

Jednodenní nájemné:

základní:  160 Kč

zlevněné: 120 Kč (pro držitele In Karty nebo jízdenek Eurail, InterRail)

Polodenní nájemné (platí od 13:00 do jedné hodiny po začátku stanové otevírací doby):

základní:  120 Kč

zlevněné: 90 Kč (pro držitele In Karty nebo jízdenek Eurail nebo InterRail)

Vratná kauce:

1 000 Kč za 1 kolo

2 000 Kč za 2 – 5 kol