Vozíčkáři se mohou nově dostat až na dno Macochy

mac

Vozíčkáři se od pondělí mohou dostat na dno propasti Macocha. U příležitosti 100. výročí dosažení přístupu na dno Macochy tu pro ně otevřeli trasu. Oznámil to Jiří Hebelka ze Správy jeskyní České republiky.

Propast Macocha patří k nejvýznamnějším krasovým jevům ve střední Evropě. Byla známa odnepaměti a její dno bylo v dřívějších dobách přístupné pouze shora, po lanech či žebřících. Dne 30. ledna 1914 se podařilo výzkumné skupině pod vedením profesora K. Absolona projít Punkevními jeskyněmi na dno Macochy. Na Velikonoce roku 1914 byla nová trasa slavnostně otevřena a první návštěvníci mohli poprvé obdivovat monumentální propast i ze dna.

Od té doby shlédly dno Macochy milióny návštěvníků. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. V přístupu na dno propasti jim bránily schody na návštěvní trase. Proto vznikl v roce 2012 záměr úpravy turistické trasy, který by umožnil imobilním návštěvníkům projet suchou částí Punkevních jeskyní (pouze s vynecháním Reichenbachova a Zadního dómu) až na dno propasti Macochy.

Do konce loňského roku byl proveden téměř 30 m dlouhý průraz hlinitokamenitého závalu a rozšíření štoly od Anděla, po kterém následovalo statické zabezpečení stěn průkopu, přemístění rozvaděče, rozvodů vody a elektroinstalace, vybudování nového betonového chodníku a instalace osvětlení.

Provedená úprava návštěvní trasy sice nesplňuje přísné parametry bezbariérového přístupu, ale s doprovodem a s pomocí pracovníků Punkevních jeskyní umožní vozíčkářům návštěvu dna propasti Macochy, o které Alexander von Humboldt prohlásil, že velkolepější svého druhu neviděl.

Zdroj: Správa jeskyní ČR, foto: wikimedia commons, Pastorius

Pastorius