Které hrady se ve středních Čechách už otevřely

Jaro přichází, hrady se

Národní památkový ústav reaguje na předčasné jaro a otevřel další české hrady. Ve středních Čechách můžete vyrazit za medvědy na hrad Točník, nebo na Krakovec, zříceninu s unikátní architekturou na pomezí hradu a zámku. Oznámila to Jana Hessová z Národního památkového ústavu.

Majestátný hrad Karlštejn bude od prvního březnového dne otevřen i ve všední dny a skvostný Křivoklát po celý víkend. Od této soboty se všichni poutníci mohou též těšit širokým rozhledem z věže hradu Hazmburku v Ústeckém kraji. Celoročně otevřené zámky v Mníšku a ve Valči lákají na obohacené prohlídky.

Karlštejn – od 1. 3. denně kromě pondělí

Jeden z největších pokladů české kulturní historie bude možné od začátku března navštívit nejen o víkendech, ale i ve všední dny kromě pondělí. „Hlavní sezona u nás začíná o měsíc dříve, než je obvyklé u většiny státních památek,“ upozorňuje kastelán Jaromír Kubů. Návštěvníci si prohlédnou Soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. i karlštejnský poklad. Volně přístupná je Studniční věž se 78 m hlubokou hradní studnou a dochovaným unikátním systémem vytahování vody.

Křivoklát – od 1. 3. víkendy – prohlídky ve 12 a 14 hodin

Díky krásným a slunečným dnům na Křivoklátě nově rozšířili prohlídky na oba víkendové dny. Návštěvníci mohou jít na hlavní prohlídkový okruh po Gotických palácích a též do Knihovny a Muzea, navíc každou neděli i do prostor oratoře nad kaplí s výhledem na klenbu této drahocenné prostory. „Návštěvu hradu lze spojit s vycházkou po okolí, stromy jsou bez listí, takže se naskýtají opravdu nevšední pohledy,“ poznamenává kastelán Křivoklátu Luděk Frencl.

Krakovec od 1. 3. víkendy a svátky 10–12 h a 13–16 h

„Po ručně tesaném mostě, za laskavého dohledu věže se do otevřené brány KrakoveckéChalůpky dostanete již od této soboty,'“ zve na návštěvu stavebního klenotu jeho opatrovatel a strážce, kastelán Jiří Sobek.

Točník – od 1. 3. víkendy 10–16 h

„Minulý březen zde bylo jen málo lidí, letos je ale nádherně, navíc tu máme i medvědy, takže jsme se rozhodli otevřít již teď,“ říká kastelán Petr Zemánek. K novému medvědínu se dostanete i v týdnu, hrad bude mít otevřeno o víkendech.

Hazmburk – od 1. 3. víkendy 10–16 h

„Dobré nápady se rychle šíří, správa hradu Hazmburk vychází vstříc návštěvníkům i nastávajícímu jarnímu počasí a otevírá brány hradu již tuto sobotu prvního března,“ vzkazuje všem Ladislav Pešek, kastelán Hazmburk, zámku Libochovic a rotundy na Řípu v jedné osobě. Kochat se překrásnou vyhlídkou na prosluněné věži hradu můžete o sobotách a nedělích.

Mníšek – od 1. 3. víkendy 10–15:50; úterý–pátek 11:10–14:10, zájezdy 9–17 hodin

Na zámku v Mníšku pod Brdy se následující víkend bude putovat za zámeckými skřítky, hlídajícími jednotlivé komnaty. Prohlídky jsou v časech 11:30, 12:45, 14:00 a 15:15 hod. Zámek je otevřen po celý rok.

Valeč – středa–čtvrtek 11–17 h, pátek–sobota 11(10)–23 h, neděle 10–17 h

V příjemném prostředí infocentra a kavárny Prádelna si můžete odpočinout po procházce parkem, který je otevřen od úsvitu do soumraku. Po celý březen je příležitost volně si projít zámkem, a to dokonce i v noci – s lucernou. Zájemci o odborný ústní výklad si mohou předem objednat průvodce. Zavřeno je pouze pondělí a úterý.