Křivatce a koniklece už kvetou v Podyjí, ale kvůli suchu je jich ale méně

Křivatce a koniklece

Méně než v předchozích letech, přesto opět nabízí jedinečnou podívanou. Na vřesovištích v Podyjí na počátku března rozkvetly křivatce a koniklece. Pozadu ale nezůstaly ani další jarní květy Podyjí. Lidé se tak mohou těšit z barev podléšek, sněženek i plicníků, láká návštěvníky Národního parku Podyjí jeho mluvčí David Grossmann.

Dopad suché zimy na přírodu je vidět i tady. Botanici pozorují méně žlutých kvítků křivatců nebo fialových konikleců než bylo v minulých letech obvyklé. „Tam, kde dříve byly celé koberce květů, je jich letos výrazně míň.  Časným rostlinám chybí vláha. Čekáme, že se to projeví i na těch později kvetoucích,“ uvedla botanička Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Žluté květy křivatců českých jsou přitom jedním z charakteristických znaků tohoto období v regionu. „Je to jeden z posledních vyslanců z dob meziledových, kdy byly v Evropě krátkostébelné stepi mnohem rozšířenější než dnes. V Podyjí je nejsilnější populace křivatce českého ve střední Evropě, “ popsala Reiterová.

Snad ještě více vyhledávanou rostlinou předjarního Podyjí je koniklec velkokvětý.  Nízká bylina s velikými modrofialovými zvonci květů je celá jemně ochlupená. „Je to další typický druh Podyjí. Na naše území doputoval z panonské oblasti, která pokračuje z jižní Moravy směrem na jihovýchod. Podyjí tedy leží na západní hranici evropského rozšíření této přísně chráněné rostliny,“ upřesnila Reiterová. Roste na suchých světlých místech – na vřesovištích, pastvinách a stepních trávnících, ale i na skalkách a lesních světlinách. Vyskytuje se v širokém pásu od Mašovic na východ, v okolí Čížova, ojediněle byl zaznamenán u Vranova nad Dyjí a Horního Břečkova.

Zdroj: NP Podyjí, FOTO: David Grossmann / Správa Národního parku Podyjí