U Štoků najdete teď informace přímo na místě

Znáte bitvu u Štoků

Obec Štoky na Vysočině se vzorně stará o památník bitvy, která se v jejím okolí odehrála 5. prosince 1805 v rámci tzv. války třetí protinapoleonské koalice. Vesnice postavila vedle památníku informační tabuli, která turisty i fanoušky vojenské historie podrobněji seznamuje s kontextem, průběhem i výsledky této krvavé bitvy. Stalo se tak sice už loni, ale nyní o tom informovalo Muzeum Vysočiny ve svém čtvrtletníku Factum.

Zpracování podoby informační tabule se ujali právě pracovníci Muzea Vysočiny Jihlava historik Radim Gonda a grafička Martina Doležalová.

Průběh bojových operací, které si vyžádaly více než 600 mrtvých a staly se tak největším vojenským střetnutím na Jihlavsku od doby třicetileté války, je znázorněn na podkladu rekonstruované dobové mapy, na níž jsou zaznamenána i již neexistující místa bojů, jako je zámeček Karlova koruna. Turisté si přiblíží atmosféru doby i díky obrázkům vojáků v autentických uniformách konkrétních oddílů, jež se bojů zúčastnily. Výklad doplňují medailony vojevůdců obou bojujících stran, mezi nimiž vystupoval i známý francouzský maršál Bernadotte.

Zdroj: Muzeum Vysočiny ve svém Čtvrtletník Factum Muzea Vysočiny, foto: wikimediacommonc, Dezidor