O víkendu budou otevřeny skleníky na zámku v Lysicích

Lysice_-_Castlea

O víkendu 1.–2. března 2014 se otevře oranžerie zámeckého zahradnictví na Státním zámku Lysice na Blanensku a návštěvníci si budou moci prohlédnout překrásné kvetoucí kamélie. Oznámil to ve své zprávě Národní památkový ústav.

Do kompletně obnovené oranžérie zámku Lysice byly kamélie převezeny z Karlových Varů v letech 1996–1997. Jedná se o šestici vzrostlých exemplářů dosahujících výšky téměř pěti metrů. Karlovy Vary však nebyly původním místem, kde byly tyto stromy kamélií pěstovány. Je velmi pravděpodobné, že v období 2. světové války byly právě převozem z Drážďan do Varů uchráněny před bombardováním.

V zámecké oranžérii uvidíte nejen tyto překrásné stromy, ale i drobnější keře kamélií a sbírku citrusovníků.

Pokud Vás kamélie – „královna zimních květin“ okouzlí, máte možnost si během výstavy zakoupit mladé rostliny kamélií i s podrobným odborným návodem k pěstování.

Zámecká oranžerie bude  ve dnech 1. – 2.3.2014 otevřena od 10:00 do 16:00 hodin.

Kamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiný majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození. Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.

Foto: wikimedia commons, Kirk