Na vrchol Sněžky se lanovka rozjíždí už v sobotu

Horní část lanovky na Sněžku 1

V sobotu 22. února se rozjíždí druhý úsek nové lanové dráhy Růžová hora – Sněžka. Oznámila to radnice Pece pod Sněžkou. Dolní úsek z Pece na Růžovou horu jezdí už od Vánoc.

Horní část lanovky dosud čekala na certifikaci.

Radnice ale upozorňuje turisty, že provoz lanovky je nadále závislý na povětrnostní situaci.

Tradiční dvousedačková lanovka vyvážela celoročně turisty na vrchol nejvyšší české hory od roku 1949 až do 2.9.2012, kdy byl její provoz ukončen. Za tuto dobu lanovku využilo na 20 miliónu turistů a na vrchol Sněžky vyvezla více než 7,2 miliónu cestujících. Lanovka ale již nemohla vyhovovat současným potřebám, proto se přistoupilo k vybudování moderní dráhy.

Novou lanovou dráhu postavila firma BAK stavební společnost, a.s. z Trutnova společně s dodavatelem technologie firmou LEITNER A.G. z Itálie, která je jedním ze dvou největších výrobců horských dopravních zařízení na světě.

Lanová dráha vede v původní trase, pouze spodní stanice v Peci je posunuta níž k chatě Lesovna. Je použita moderní technologie  – jednolanová oběžná lanová dráha se čtyřmístnými uzavřenými kabinami, které se ve stanicích odpojují od tažného lana.

Zdroj: www.pecpodsnezkou.cz, Foto: BAK