Hrad Svojanov otevírá už v sobotu. Má řadu novinek

svojanov

Předčasné jaro začalo i na Svojanově. Na hrad se po zimě vrátily poštolky, letos o dva měsíce dříve než obvykle, aby tady odchovaly svá mláďata. Teplé počasí láká lidi opět do přírody. Také proto hrad Svojanov otevírá brány turistům o měsíc dříve než řada ostatních památkových objektů. Uvedla to správa hradu na svém webu a server Českomoravské pomezí.

První návštěvníci si budou moci hrad prohlédnout již tuto sobotu 1. března. Tak jako každý rok i letos hrad nabídne spoustu novinek. V loňském roce si hrad prohlédlo 42 000 osob. Snahou správy hradu je tento počet udržet i v nadcházející sezónu. V zimním období hrad prošel generálním úklidem a je tedy připraven ukázat se návštěvníkům v plné kráse. Po dokončení celkové rekonstrukce hosté již nebudou obtěžováni stavebním ruchem. Ačkoliv drobné stavební práce jsou připraveny i na letošní rok, návštěvnického provozu se dotknou minimálně a proběhnou v měsících mimo hlavní sezónu.

První překvapení návštěvníky čeká hned při vstupu v předhradí. Zde na nádvoří bývalého poplužního dvora jsou nově umístěny tři barokní sochy z Mariánského sloupu v Poličce. Další novinka stojí na hradbách vnitřního hradu. Před průčelím renesančního paláce stojí nová zvonice, která spolu s dřevěným křížem připomíná bývalou kapli sv. Kateřiny, jež v těchto místech kdysi stála.

Asi největší změnou však prošla hradní restaurace. V zimních měsících prošla rekonstrukcí. Došlo zde k nové výmalbě v jemném kávovém odstínu, stěny byly obloženy stylovými dřevěnými kazetami. Celý prostor byl nově nadekorován rytířským brněním, meči, loveckými trofejemi a dobovými vyobrazeními hradu. Současně v novém roce získala restaurace novou provozovatelku. V rámci výběrového řízení se jí stala Světlana Konečná ze Svitav. Její největší devízou je, že na hradě v minulosti pracovala a má tedy velmi jasnou představu o náročném provozu restaurace. „Hodlám maximálně využít potenciál, který tato restaurace i se souvisejícími provozy nabízí a chci zajistit, aby provoz samotné restaurace reprezentoval celý hrad jako oblíbený výletní cíl Pardubického kraje“, uvedla nová provozovatelka. Nabídku chce zaměřit především na pokrmy tradiční české kuchyně.

Hrad Svojanov je od roku 1910 vlastnictvím města Poličky a je bezesporu nejvýznamnějším městským památkovým objektem. Kromě prohlídkových okruhů a restaurace nabízí také u nás ojedinělou možnost ubytování ve stylovém hradním penzionu. V březnu je hrad otevřený o víkendech od 10 do 17 hodin.

Zdroj: Hrad Svojanov, Českomoravské pomezí, foto: wikimedia commons, Prazak