Na Vysočině mají novou naučnou stezku Křížek v polích

Hornická města

Krajina Vysočiny má jedno velké bohatství také v množství drobných památek, které jsou po ní rozesety. Říká se, že skoro na každém čtverečním kilometru stojí nebo stával křížek, Boží muka, či kaplička. Právě křížům je věnovaná nová naučná stezka Křížek v polích, která byla otevřena v Mladých Bříštích u Humpolce. Oznámilo to sdružení Zelené srdce, které stezku zřídilo.

Na jedné obyčejné polní cestě si prohlédnete repliku smírčího kříže, dřevěný kříž, torza zničených křížů, obnovený kříž a také pět informačních panelů naučné stezky. Vyrážíme v 16:00 hodin od kostela sv. Jana Křtitele a těšíme se na vás.

„Nejrůznější kříže jsou totiž zatím ještě stále nejrozšířenější památky roztroušené po volné krajině, a proto si určitě vlastní stezku zaslouží,“ řekl Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce.

Nová naučná stezka chce upozornit právě na zapomenuté a poničené kříže, které čekají na obnovu. Panely seznamují s důvody stavění křížů, s jejich ničením za minulého režimu a také s důvody pro jejich záchranu.

Zdroj: sdružení Zelené srdce, Propamatky.info, ilustrační foto