Turisty vítá na vyhlídce Králův stolec replika stoletého altánu

Foto- Petr Lazárek  Správa Národního parku Podyjí

Nová replika původního altánu stojí od začátku června na populární vyhlídce Králův stolec nedaleko Mašovic v Národním parku Podyjí. Oznámil to David Grossmann, mluvčí NP Podyjí.

Původní dřevěná stavba z roku 1922 byla už v tak špatném stavu, že musela být kompletně nahrazena. Zúčastnit slavnostního otevření nového altánu se můžete v sobotu 15. června od 10:00.

„Původní dřevěný altán byl vybudován v roce 1892 znojemskou sekcí Rakouského turistického klubu. Byl situován asi 500 metrů východním směrem od současné vyhlídky. Po první světové válce však byl v natolik havarijním stavu, že hrozilo jeho zřícení. Spolek německých turistů ve spolupráci s Klubem českých turistů proto zřídil roku 1922 nedaleko původního místa nový altán v jeho dnešní podobě,“ popsal historii objektu Petr Lazárek ze Správy Národního parku Podyjí. Většími opravami prošel naposledy v 70. a 80. letech minulého století.
Starý altán se pracovníkům i přes špatné počasí podařilo rozebrat a novou stavbu sestavit poslední květnový týden.  Replika Správu parku vyšla na necelých 160 tisíc korun.

Nádherný výhled do údolí řeky Dyje i relativní dostupnost na místo ročně přiláká desítky tisíc lidí. V okolí vyhlídky jsou také dobře patrné středověké zemědělské terasy. Pod Královým stolcem jsou vyvinuté rozsáhlé plochy zakrslých svahových doubrav s hojným výskytem brslenu bradavičnatého.

Své jméno získal Králův stolec podle legendy, která vypráví , že z tohoto místa sledoval polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 přechod svých vojsk přes řeku Dyji, když táhl na pomoc Turky obležené Vídni. Podle historiků, ale polský král Znojmo úplně minul a Znojmo bylo svědkem průchodu účastníků bojů u Vídně, jen když se přes město vracely saské jednotky.

Zdroj: TT, Foto- Petr Lazárek  Správa Národního parku Podyjí