Unikátní ostrov barokního umění a lázeňství na břehu Labe

Lázně4

Blahodárné účinky vody nechaly vzniknout jednomu z nejúchvatnějších skvostů barokního umění na světě. Po obou stranách údolí řeky Labe, ale i v přilehlých lesích, vyrostl rozsáhlý a do nejmenších detailů promyšlený lázeňský komplex – Kuks.              Hrabě Špork zde zaměstnal nejlepší architekty a sochaře své doby. Věhlas lázní se rychle šířil, a tak se brzy staly vyhledávaným střediskem kulturního a  společenského života.  Voda ze zdejších pramenů odtékala po monumentálním kaskádovém schodišti, ozdobeném sochami tritonů do kašny se sochou Polyféma, ze které se díky důmyslnému mechanismu linula hudba.

Lázně4

Podél břehu Labe vyrostla dostihová dráha. Lázně měly stálou divadelní scénu, kde v sezoně pravidelně hostovaly přední herecké společnosti.

lázně_3

O plné žaludky hostů bylo postaráno v hostinci U Zlatého slunce. Okolní lesy nesloužily jen ke kratochvilnému lovu pod patronátem myslivců, svatého Huberta, ale rovněž k rozjímání a meditaci. Zdejší pískovcové skály proměnil sochař Matyáš Bernard Braun v unikátní sochařskou galerii pod širým nebem, které dominují postavy poustevníků Onufria a Garina. Zároveň mohl návštěvník kukských hvozdů narazit na živé poustevníky, které si hrabě Špork na panství vydržoval. Umělecký vrchol, který zajistil slávu této lokality, pak představuje série alegorických soch dvanácti Ctností a Neřestí. Mistrovská díla Matyáše Bernarda Brauna měla Šporkovým hostům připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem, čímž vracela do jinak bezstarostného lázeňského života duchovně moralizující rozměr.

lázně_2

Majitel Kuksu nebyl jen velký mecenáš umění, ale rovněž člověk s filantropickými sklony. Naproti lázeňskému komplexu, na pravém břehu Labe, nechal vybudovat špi­tál pro válečné vysloužilce. Průčelí špitální budovy dominuje kostel Nejsvětější Trojice, jehož krypta se stala rodovou hrobkou a jde zde pohřben i sám hrabě Špork. Barokní areál na obou březích řeky Labe je zajímavým místem, které při nedávné rekonstrukci dostalo znovu svůj punc jedinečnosti a velkorysosti.

Zdroj informací: Česko země příběhů, zpracoval a fotografií opatřil Ctibor Čejpa

A my jsme narazili na zajímavý příspěvek České televize…