Umělečtí kováři v Zámeckém areálu Ctěnice

Ctěnice

Muzeum hlavního města Prahy otevírá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu Umění kuté v železe, Kovářské a zámečnické práce ze sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Výstava připravená je koncipována do dvou částí. První je věnována ukázkám zámečnického řemesla. Návštěvník se seznámí s historií zámkového mechanismu, typy zámků a kování, rozdíly mezi nimi i způsobem, jak je od sebe rozeznat. Druhá část výstavy představuje rozměrnější kovářskou tvorbu, počínaje obdobím baroka. Největším a zároveň nejcennějším exponátem výstavy je torzo mřížové kaple, v němž bylo ve strahovském klášterním kostele umístěno tělo sv. Norberta.

Drobnější kovářské práce zastupují předměty spojené s posledními věcmi člověka – kované barokní náhrobní kříže. Kuriozitou je koš na osvětlení z Koňského trhu, dnes Václavského náměstí, který byl do starých muzejních inventárních knih původně zapsán jako koš na vystavení uťatých hlav.

Ctěnice

Sbírka zámků a kování Muzea hlavního města Prahy začala vznikat již krátce po jeho založení a nyní obsahuje na 1350 zpracovaných kusů. Mnohé z těchto železných skvostů byly zachráněny doslova „v hodině dvanácté“. Do muzea se často dostaly přičiněním architektů, inženýrů a pražských stavebních radů, kteří si byli vědomi jejich hodnoty jako dokladu dávných všedních dnů pražských měst. Sbírka se rozrostla i o zakoupené soukromé kolekce.  Výstava je umístěna ve výstavních prostorách v přízemí zámku a je přístupná denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Součástí výstavy je i doprovodný program pro školy a veřejnost.

Výstavu bude možné navštívit od 14. 5. 2017 do 1. 10. 2017.

Tuto informaci námposlalo Muzeum hlavního města Prahy.

A my děkujeme!