Trn v oku – to vůbec není špatné, naopak…

sailors-namornice-vyhlizeni

Zajímají vás země a kultury? Máte rádi exotiku a cizí folklor? Tak to nemusíte jezdit ani příliš daleko. Na exotiku můžete narazit i u nás v Česku. Exotické země nám mohou představit tanečníci a tanečnice souboru s nezvyklým názvem „Trn v oku“, který se na tyto oblasti přímo specializuje. V jejich podání můžete shlédnout nejrůznější exotická představení, která mají v repertoáru.

Hafla-2015-charleston-chicago-tanecni-show

Trn v oku má sídlo v našem hlavním městě a v současné době sdružuje 6 tanečnic a 2 tanečníky, kteří představují českému publiku různé speciality ze všech koutů světa, jako jsou např. tance ze severní Indie, z oblasti Rádžastánu, polynéské tance z Havaje, Tahiti, ale i tance japonských gejš nebo čínské tance.

korea korean flower basket dance korejsky tanec Trn v oku soubor divadlo

Možná se ptáte, jak je to možné, mít tolik různých tanečních stylů. Tato otázka je docela příhodná, protože Trn v oku jich má aktuálně na kontě více než dvacet pět. Proč tomu tak je? To nám vysvětlila  vedoucí souboru: „Každý jeden tanečník do souboru přišel již s nějakou specializací, tedy mohl přispět svojí troškou do mlýna a rozšířit tak možnosti svých kolegů a předat jim své poznatky.“

disko_noha

Mimo těchto exotických žánrů tančí Trn v oku i tance historické – gotické, renesanční, barokní, rokokové a nově i tance období empíru, tedy z let Napoleonových. S tímto rozsáhlým programem reprezentuje Českou republiku nejen doma, ale i v zahraničí. Velkým úspěchem bylo například celovečerní vystoupení v Národním divadle Mohameda V. v Rabatu, hlavním městě Maroka, kde soubor účinkoval s programem na téma Evropské unie, kde představil všechny členské země unie prostřednictvím jejich tanců a  hudby. Soubor pravidelně tančil na reprezentačních akcích pořádané paní Lívií Klausovou, která byla velmi nakloněna jejich práci.

cikánské tance_cikánka skok_goldfish

Tanečníci souboru si velmi zakládají na kvalitě své produkce, proto jsou nedílnou součástí jejich přípravy i výpravné kostýmy, často přímé a autentické reprodukce původních předloh, jak historických kostýmů, tak i tradičních folklorních oděvů jednotlivých zemí, jejichž tance představují.

dracula_skupina_hudebníci

Při jejich vystoupeních můžete obdivovat nejen ladnost tanečnic, ale i krásné kostýmy, ve kterých tančí. Tak například japonské tance budete mít možnost shlédnout v originálních kimonech z Tokia a Kjóta. Havajské hula tance pak v ručně šitých i zdobených tradičních kahiko kostýmech, šlechtické tance doprovodí oděvy renesančních dam, které jsou ručně vyšívané, někdy až čtyřiceti metry výšivek.

Pokud bychom měli charakterizovat tento soubor, můžeme říci, že je to pestrobarevný svět, ve kterém se může najít každý. A také každému může něco nabídnout. Proto je jejich tým otevřen mladým a schopným tanečníkům, kteří milují tanec a zároveň velké výzvy.

sailors-namornice-vyhlizeni

Budete-li mít možnost, určitě se jděte podívat na některé z jejich představení. Budete se mít na co dívat.

Zdroj foto: archiv souboru Trn v oku