Do Měšic u Tábora nejen za sbírkou kuriozit

1

Uvidíte tady, co jste ještě v životě neviděli. Nevěříte? Tak schválně. Najdete tady kopii tácu, na kterém se servíruje snídaně anglické královně, Heydrichovo prostěradlo, talíř Evy Braunové, příbory Adolfa Hitlera, zalévací záchod, jediný svého druhu. Dost dobrý na to, aby na něj svého času usedla i císařovna Sissy. Ložnici prezidenta Beneše…stůl Winstona Churchilla…Masarykovu postel… To vše pod jednou střechou, na zámku v Měšicích.

2

Jeho historie nezačíná nijak výjimečně, z původní gotické tvrze se časem stal barokní zámek, Ten roku 1945 zkonfiskoval stát a převedl jej roku 1948 na MěNV Tábor. Pod jeho správou sloužila budova k bytovým účelům a jako sídlo mateřské školky a školní družiny. A zvolna chátrala.

3

Po roce 1989 se měšický zámek stal zřejmě nejproblematičtější součástí majetku města Tábor, které se jej dlouho marně pokoušelo prodat. Nakonec jej roku 1997 za symbolickou jednu korunu koupil Dr. Dr. Jan Nepomuk Albert Berwid-Buquoy z Ellgutu, rodově dokonce spřízněný s původními majiteli zámku.

7

Do západního Berlína a zase zpět
Tímto okamžikem vstoupil měšický zámek do zřejmě zatím nejzajímavější etapy své existence, což je bezpochyby dáno zaměřením a zájmy stávajícího vlastníka.Ten se narodil v roce 1946 v Praze jako Jan Kopecký (po otci), čímž se aspoň trochu zamaskoval feudální původ jeho matky  Věry Marie Fleurentine Berwidové-Buquoyové. I tak byla rodina perzekvována a sotva dospělý Jan se i proto po srpnu 1968 se rozhodl pro emigraci a posléze zakotvil u příbuzných v západním Berlíně. Vystudoval tam politologiia a působil především jako novinář.

8

Koupi zámku v Měšicích dr. Berwid-Buquoy pojal jako výzvu všem svým schopnostem. Kromě oné první koruny musel vynaložit další prostředky na koupi okolních pozemků a jen na základní rekonstrukci, opravu střech, oken a nahození omítky „padlo“ na 10 milionů korun. Plně se také projevila majitelova profese politologa. V roce 2000 dr. Berwid-Buquoy založil s osmi nadšenci Český Institut Mezinárodního Setkání (ČIMS), který s řadou mezinárodních institucí, např. s Nadací Konrada Adenauera v Praze a Berlíně, s Nadací Ludwiga Erharda v Bonnu anebo s Evropským parlamentem v Bruselu.

10

Zde se rodily dějiny
Vážná politika má ovšem i své zákulisí, někdy dokonce i velmi pikantní, o kterém zámecký pán umí vyprávět víc než poutavě a dokládat zdejšími exponáty. Zřejmě největší tajemství v sobě skrývá secesní ložnice z roku 1904. Dr. Berwid-Buquoy na základě vzpomínek pamětníků i rodinných příslušníků přišel s teorií, podle níž Hana Benešová, již jako manželka Edvarda Beneše, udržovala několik významných intimních mimomanželských poměrů s důležitými osobnostmi své doby a tím významně přispěla ke vzniku Československa jako samostatného státu. Mezi tyto její blízké přátele patřil především Aristide Briand (1862-1932), francouzský předseda vlády a intimní přátelství prominentního páru  docházelo naplnění právě v této ložnici.

4

Secesní ložnice, v níž se rodily dějiny, má na měšickém zámku ještě kolegyni, rovněž secesní ložnici, ovšem o něco starší, z roku 1898, v níž spával Jan Masaryk a pravděpodobně i jeho otec, prezident Masaryk s chotí. Společnost jí dělají stůl a gauč, které prokazatelně patřily rodině Reinharda Heydricha, a další stůl a gauč, pro změnu zakoupený z pozůstalosti W. Churchilla. A klidně si na ně můžete sáhnout, usednout, užít si ten přímý kontakt s historií. V provozu a k dispozici návštěvníkům jsou i zalévací záchody z roku 1799. Ano, ten vpravo použila císařovna Sissy a usednout na něj může opravdu kdokoliv. Zejména prý na něj stojí fronty dáma z rakouských zájezdů není divu. To nemají ani na Schönbrunu ve Vídni.

6

Vesele i vážně
A co tu máme ještě? Třeba hodinová závaží v podobě šišek z kukaček připomínají ty původní, které si pro štěstí do kapes brával vždy do letadla prastrýc J. Berwid. Zrcadlo, které tomu, kdo se do něj každý den ráno podívá, zaručí, že nikdy nezešediví. Již zmíněné Heydrichovo prostěradlo a další předměty spojené s jeho osobou i s Hitlerem a Evou Braunovou. Dekorativní tác od prince Charlese vyrobený při příležitosti otevření jedné části Buckinghamského paláce veřejnosti v roce 1981. Není to ale prý zas až taková vzácnost, rozdalo se jich tehdy sto dvacet kusů. Aspoň ale jde o repliku podnosu, na němž se servíruje snídaně anglické královně.

5

Jedna celá místnost znázorňuje pomocí napodobeniny pokladu a vycpané straky základní atributy místní pověsti o bílé paní, která ukázala na zazděné bohatství. Poměrně pochmurný prostor vedle kaple v přízemí je věnována památkám z druhé světové války a z roku 1968 včetně autentických praporů a zbraní. Do atmosféry zámku vnáší podstatně vážnější tón a úsměvy na tvářích návštěvníků vylouděné předchozí prohlídkou kuriozit rychle mizí. Ale to už tak s historií chodí, jednou téměř fraška, jednou naprostá tragédie. Na zámku v Měšicích najdete obojí.

9

Otevřeno celoročně denně 11.00 – 17.00 hod. pro skupiny (min. 5 osob) po předchozím ohlášení: e-mail: jan.berwid-buquoy@arcor.de, telefon/fax: 391 256 049 (záznamník), mobil: 607 935 400. Vstupné pro skupiny 30,- Kč/osobu, jednotlivci 150,- Kč/osobu, prodalší informace se podívejte na web.

Rozhovor s J. Berwidem- Buquoyem, aktuálně o zámku a sbírkách najdete tady.

Text a foto nám poslala Jitka Lenková a my děkujeme!