Jaro v pražské botanické zahradě

Botanická zahrada_1

Botanická zahrada hlavního města Prahy zahájila 1. dubna novou sezonu. Letošní rok patří tematicky kontinentu Amerika a toto téma se jako červená nit táhne většinou letos pořádaných akcí. Vyvrcholením bude „Americké léto“, které nabídne ukázky skvostů tamní přírody, zvyky původních obyvatel i malý náhled do kuchyně tohoto kontinentu. Z novinek se můžete těšit na nové informační centrum, dlouho očekávané rostlinné bistro, nově vybudovanou expozici Medonosných rostlin a včel i rozšířené výsadby amerických trvalek, které vás přenesou na rozkvetlé prérie. Malí i velcí najdou v trojské zahradě místo pro relaxaci, odpočinek i poučení.

Kalendář akcí duben  –  květen 2017:

4. 4. – 28. 5. – skleník Fata Morgana
Motýli jsou asi nejobdivovanější skupinou hmyzu. Jejich krása, ladný let a křehkost fascinují člověka od nepaměti. Není tedy divu, že se výstava exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana těší pravidelně vysokému zájmu ze strany návštěvníků. Letos již po patnácté. Výstavu je možné navštívit denně mimo pondělí od 9:00 do 18:00, ve státní svátky 1. a 8. 5. je skleník otevřený ve stejném čase.

Botanická zahrada_2

14. 4. – 30. 4. – Výstavní sál
Již dvacátý první ročník hmatové výstavy, tentokrát věnovaný křehkým motýlům. Expozici je možné prohlížet doslova všemi smysly. Život a jedinečnost tohoto hmyzu přiblíží jak vidoucím lidem, tak návštěvníkům s poruchou zraku. Doplní ji zvukový průvodce, díky kterému se prohlídka změní v jedinečný zážitek. Výstava je pro vás otevřena denně od 9:00 do 18:00 ve výstavním sále v areálu venkovních expozic.

22. 4. – Burza afrických fialek
Milovníci afrických fialek jsou i letos zváni na oblíbenou burzu těchto oblíbených pokojových rostlin. Přijďte obohatit svou sbírku a seznámit se s novinkami. Akce se koná 22. dubna v odpoledních hodinách v chodbě zásobních skleníků pod administrativní budovou botanické zahrady.

Procházky zahradou s odborníkem
v dubnu od 16:00, od května od 17:00 – Venkovní expozice

  1. 5. Tomáš Vencálek – Šeříky
  2. 5. Iveta Bulánková – Dřevité pivoňky
  3. 5. Petr Hanzelka – Skalničky a jarní trvalky
  4. 6.  Petr Hanzelka – Severoamerické skalničky
  5. 6. Jarmila Skružná – Klášterní zahrady, léčivé rostliny a střípky středověké medicíny
  6. 6. Iveta Bulánková – Denivky, kaly a lilie

 

Hypertufy v zahradě
6. 5. – 21. 5. – Venkovní expozice – Inspirujte se netradičními hypertufovými nádobami, kterými můžete ozdobit svou zahradu na autorské výstavě Petra Horáčka. (Pozn.: Hypertufa je směs perlitu, rašeliny, cementu a vody. Výrobky z ní imitují svým vzhledem kámen.)

 

Bonsaje
19. 5. – 28. 5. – Venkovní expozice, Japonská zahrada, výstavní sál – I letos se chystá oblíbená výstava bonsají, které jsou tu vystaveny netradičně pod širým nebem na pozadí kvetoucí Japonské zahrady. K vidění budou desítky bonsají nejen z našich sbírek, ale i od dalších významných českých i zahraničních pěstitelů. Výstavu doprovodí bohatý program s ukázkou japonských tradic.

 

Muškátová burza a prodej přebytků z botanické zahrady
26. – 28. 5. – Venkovní expozice
– Pelargonie jsou jedny z nejoblíbenějších balkonových rostlin u nás, proto vám nabídneme ty nejzajímavější druhy. Muškátovou burzu bude doprovázet prodej přebytků rostlin ze sbírek botanické zahrady.

 

Americké léto – od 17. 6. – Venkovní expozice  
Rok 2017 je v botanické zahradě věnován rostlinám Severní i Jižní Ameriky. Americké léto zahájí výstava kaktusů a sukulentů ve foliovém skleníku, na kterou naváže výstava fotografií‚ z četných botanických expedic na americký kontinent. V blízkosti severoamerické prérie a tee-pee se můžete seznámit s přírodními výsadbami pestrobarevných severoamerických letniček, trvalek a skalniček a nově také s plodinami Nového světa.
22. 7. se můžete těšit na Indiánský den a 5. 8. na den plný americké kuchyně s nevšedními pokrmy a exotickými nápoji.

 

Kaktusy a sukulenty 17. 6. – 16. 7. – Svět kaktusů a sukulentů
Výstava kaktusů a sukulentů vám tentokráte přiblíží jejich přírodní biotopy v celé Americe.  Výstavu doprovodí fotografie z expedic do Ameriky, které pomohou navodit tu správnou atmosféru. Další druhy si budete moci prohlédnout v geografické expozici sukulentní flóry, která se nachází v druhé části foliového skleníku. Během výstavy bude zajištěn prodej i poradna. O víkendech bude k dispozici průvodcovská služba.

 

Pražské vinice 24. – 25.6. – Během posledního víkendu v červnu máte možnost navštívit všechny pražské vinice. Využijte toho a vydejte se na putování za vínem, třeba na Vinici sv. Kláry do botanické zahrady.

Informace nám poslala Botanická zahrada hlavního města Prahy . Děkujeme!